Toruń stawia na szyny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń stawia na szyny

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 15 maja 2013
Autor: Małgorzata Litwin

W 2014 r. pojedziemy tramwajem ze starówki na Bielany. W Toruniu trwa budowa nowej linii tramwajowej, która docelowo połączy osiedla mieszkaniowe we wschodniej części miasta z campusem akademickim.

Objazdy, rozkopane i zamknięte dla ruchu ulice, odgłos koparek i młotów pneumatycznych - tak wygląda od kilku tygodni centrum Torunia. Trwa budowa nowej linii tramwajowej do miasteczka akademickiego na Bielanach. To jedno z zadań dużego unijnego projektu pn. "Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013", współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Toruński samorząd zdecydował się inwestować w transport szynowy, ponieważ  jest on najmniej uciążliwy dla środowiska, a przez to szczególnie wspierany przez Unię Europejską. Koordynatorem projektów tramwajowych w Toruniu jest Miejski Zakład Komunikacji sp. z o.o.

W alei Solidarności powstaje nowoczesna platforma przesiadkowa z przystankami, biletomatami oraz elektronicznymi tablicami informującymi o godzinie przyjazdu tramwaju, w ulicach Sienkiewicza i Gagarina zostaną wybudowane nowe odcinki torów, powstanie też dyspozytornia i pętla tramwajowa przy ul. Okrężnej. Odcinek od alei Solidarności do miasteczka akademickiego na Bielanach ma być gotowy w czerwcu 2014 r. Generalnym Wykonawcą inwestycji, prowadzonej w systemie "projektuj i buduj", jest firma Budimex SA.

- Prace w alei Solidarności przebiegają zgodnie z harmonogramem - mówi Rafał Wiewiórski, Dyrektor Projektów Infrastrukturalnych w toruńskim MZK. - Po rozbiórce jezdni, chodników oraz demontażu oświetlenia ulicznego wykonawca prowadzi roboty związane z przebudową infrastruktury podziemnej i usuwaniem kolizji. Są one skoordynowane z przebudową wodociągu, prowadzoną przez Toruńskie Wodociągi oraz robotami na pobliskiej budowie sali koncertowej na Jordankach.

Postępują też prace w innych częściach Torunia: przebudowa infrastruktury podziemnej i usuwanie kolizji kablowych na zamkniętym dla ruchu odcinku ulicy Sienkiewicza (od Fałata do placu Frelichowskiego), wycinka drzew w ulicy Gagarina i budowa nowej pętli tramwajowej na Okrężnej.

 

Linia tramwajowa na Bielany pobiegnie przez ul. Sienkiewicza

Toruń przygotowuje się również do skomunikowania swojej sieci tramwajowej z szybką koleją miejską BIT-City, która ma powstać między Toruniem a Bydgoszczą. Ze wsparciem unijnym są budowane nowe i modernizowane istniejące platformy tramwajowe (do 2015 r. w sumie 76). MZK odnawia też tabor: zakupi 12 nowych składów tramwajowych i zmodernizuje 18 starych (do tej pory odnowiono już 14 tramwajów, mają one kolor żółto-niebieski). Część tych zadań jest finansowana z projektu BIT-City.

Z pewnością najbardziej spektakularną inwestycją będzie zaplanowana na rok 2014 przebudowa torowiska tramwajowego na linii średnicowej od węzła Toruń Miasto (pl. 18 Stycznia) do alei Solidarności i budowa węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Toruń Miasto, komunikującego linię tramwajową z Koleją Metropolitalną BIT-City. Dzięki temu pasażer przyjeżdżający do Torunia pociągiem bez problemu przesiądzie się na tramwaj. W ramach projektu BIT-City planowane są także m.in.: remont dworca kolejowego Toruń Główny i modernizacja pętli tramwajowej przy Motoarenie. Całość zwieńczy montaż nowoczesnego systemu monitorowania bezpieczeństwa pasażerów w komunikacji publicznej.

31 grudnia 2012 r. Gmina Miasta Toruń złożyła wniosek o dofinansowanie do Centrum Unijnych Projektów Transportowych dla projektu pn. "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego niskopodłogowego w Toruniu w ramach BiT-City". Jego całkowita wartość wynosi 272 mln zł, a kwota unijnego wsparcia, o jaką ubiega się miasto, to 132 mln zł (59 proc.). Projekt znajduje się na liście projektów indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Priorytet VII "Transport przyjazny środowisku” Działanie 7.3 "Transport miejski w obszarach metropolitalnych".

Obydwa projekty tramwajowe: "Rozwój sieci komunikacji tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013" i "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego niskopodłogowego w Toruniu w ramach BiT-City" mają się zakończyć w 2015 r.


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: pomnik św. Jana Pawła II, obok zielone drzewo
  Miasto
  Rada Miasta Torunia podczas 53. sesji 23 marca 2023 r. przyjęła stanowisko w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II Honorowego Obywatela Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: żółte kwiaty żonkile, w tle Ratusz Staromiejski
  Miasto
  Przyszła wiosna - pora na rowery! Już w ten weekend startuje pierwsza w 2023 roku Rowerowa Masa Krytyczna. Na Zamku Krzyżackim zaś odbędą się również wiosenne warsztaty robienia świeczek i kosmetyków - będzie można się poczuć jak średniowieczni alchemicy. A do tego, jak co roku wiosną, rozpoczynają się Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA.
 • Przed nami 9. Halowe Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters – Toruń 2023
  Miasto, Sport
  W sobotę, 25 marca 2023 roku, w Arenie Toruń odbędzie się uroczyste otwarcie 9. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters – Toruń 2023. Wstęp na uroczystość otwarcia, a także na całe zawody jest bezpłatny. Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 18.00. Ceremonię otwarcia uświetni koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, która wykona...
 • Po płycie do Grudziądzkiej
  Miasto, MZK
  Od piątku, 24 marca 2023 r., nieco inaczej pojedziemy fragmentem Szosy Chełmińskiej na odcinku od targowiska miejskiego do ul. Grudziądzkiej.
 • Pies w legowisku
  Miasto
  W tym celu radni przyjęli coroczny Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Toruniu na rok 2023.
 • Na zdjęciu: teren inwestycyjny przy ul. Zimowej
  Biznes, Miasto
  Teren pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną trafił do miejskiej oferty sprzedażowej. Działkę na lewobrzeżu w Toruniu będzie można kupić w przetargu 16 maja 2023. Cena wywoławcza wynosi 1 800 000 zł.
 • Rada Miasta Torunia podczas 53. sesji 23 marca 2023 r. przyjęła stanowisko w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II Honorowego Obywatela Miasta Torunia.
 • Wydarzenie odbędzie się w Toruniu w dniach 3-4 kwietnia 2023.
 • Teren pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną trafił do miejskiej oferty sprzedażowej. Działkę na lewobrzeżu w Toruniu będzie można kupić w przetargu 16 maja 2023. Cena wywoławcza wynosi 1 800 000 zł.
 • Jak co roku Toruń włącza się w obchody „Godziny dla Ziemi WWF” – 25 marca 2023 r. od 20:30 do 21:30 wyłączona zostanie część iluminacji w mieście.   W 2023 roku „Godzina dla Ziemi WWF” w Polsce poświęcona jest walce z zanikiem różnorodności biologicznej. Według najnowszego raportu WWF Living Planet Report w ciągu ostatnich 50 lat liczebność...
 • To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w historii polskiego sportu! Kujawy i Pomorze w 2026 roku będą organizatorem halowych mistrzostw świata w lekkiej atletyce. Impreza odbędzie się w Arenie Toruń, w której dwa lata temu lekkoatleci rywalizowali o medale halowych mistrzostw Europy.
 • Uroczystość jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich, którzy chcą oddać hołd niewinnym istotom i modlić się za ich dusze.
 • Już 23 marca 2023 roku odbędzie się 53. sesja Rady Miasta Torunia.
 • 24 marca 2023 r. o godz. 12.30 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 w Toruniu odbędzie się XX edycja Miejskiego Konkursu Historycznego „Dzieje Torunia”.