Toruń tylko zaPLANowany: Kultura i rozrywka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń tylko zaPLANowany: Kultura i rozrywka

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 
W poniedziałek, 8 maja 2023 r. zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu "Toruń tylko zaPLANowany". Katarzyna Kluczwajd opowie o miejscach, które miały służyć torunianom zażywającym kultury i rozrywki.

Katarzyna Kluczwajd: Potrzeba rozrywki i udziału w kulturze, wpisane w codzienność i odświętność torunian, pozostawiły trwałe ślady w przestrzeni miasta w postaci budynków, obiektów małej architektury. Pozostawiły też plany i wizje niezrealizowane, o różnym zakresie funkcji, skali i form. Nowe informacje o planowanych kinematografach, szczególnie tych na terenie Starego Miasta, zmieniły historię miejscowych przybytków X muzy. Co by było, gdyby na zapleczu hotelu Dylewski przy ul. św. Katarzyny 6 w 1899 roku została wzniesiona imponująca hala muzyczna? Co by było, gdyby Ziegelei Park (Park Cegielnia) w 1862 roku otrzymał Dom Towarzyski o formach neogotyku angielskiego, odmiennych od stylistyki architektury Torunia? Gdyby w dawnym zbiorniku Gazowni Miejskiej przy ul. Franciszkańskiej 15 w latach 20. XX w. powstała galeria malarstwa? Jak wyglądałby "polski Ring", gdyby nowoczesny gmach muzeum usytuowano obok modernistycznego Urzędu Wojewódzkiego? W odniesieniu do przybytków kultury i sztuki podstawowe pytanie brzmi: jak wyglądałby architektoniczny i kulturalny pejzaż Torunia, gdyby teatr i Dwór Artusa stanowiły ziszczenie wizji Reinharda Uebricka z 4 ćwierci XIX w., dzieła jego życia? Wieloletnie, często burzliwe dyskusje dotyczące tych ważnych dla miasta instytucji, lokalizacji gmachów i ich stylistyki, ilustrują mechanizm niezmienny od wielu dekad, tj. finansowania ze środków publicznych obiektów o funkcjach kulturalnych.

Spotkanie odbędzie się w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.
Data: 
08.05.2023 18:00
Miejsce: 
Książnica Kopernikańska
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
  Miasto
  Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
  Biznes, Miasto
  Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Herb Miasta Torunia
  Miasto
  Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
 • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
 • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
 • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.