Toruń z rządowym wsparciem na drogi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń z rządowym wsparciem na drogi

Drogi, Miasto
Data publikacji: 07 lutego 2023
Autor: Paula Gałązka
Toruń z rządowym dofinansowaniem na inwestycje drogowe

6 lutego 2023 roku rząd ogłosił listę inwestycji drogowych, które zostaną dofinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Do Gminy Miasta Toruń na budowę, rozbudowę i przebudowę 8 ulic trafi 30 milionów złotych.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to dawniejszy Fundusz Dróg Samorządowych. Dotychczas na gminne drogi w miastach wojewódzkich nie było możliwości pozyskania z tego funduszu środków. W tym roku po raz pierwszy wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymały zadania zgłoszone przez władze samorządowe z miast na prawach powiatu, będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Dofinansowanie mogły otrzymać inwestycje polegające na budowie, przebudowie lub remoncie dróg zarządzanych przez prezydentów miast. Wsparcie, jakie można było otrzymać, wynosiło 50 proc. kosztów, ale nie więcej niż 30 mln złotych.

Władze Torunia skorzystały z tej możliwości. Prezydent w sierpniu 2022 roku złożył odpowiedni wniosek o dofinansowanie zadania pn.: „Budowa i przebudowa kluczowych odcinków dróg w celu poprawy funkcjonowania układu komunikacyjnego Torunia”. 6 lutego 2023 roku ogłoszono, że Gmina Miasta Toruń otrzymała 30 mln złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na budowę i przebudowę 8 odcinków ulic o łącznej długości prawie 6 km. Całkowity szacowany koszt inwestycji to ponad 61,3 mln złotych. W związku z dofinansowaniem reszta, czyli ponad 31 mln złotych, będzie pochodzić z budżetu miasta.

Wśród ulic, które znalazły się na liście przesłanej we wniosku do rządowego funduszu, znalazły się:

 • ul. Szosa Okrężna (od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza w Toruniu, odcinek o długości 776 metrów, całkowity szacowany koszt to 17,5 mln złotych;
 • ul. Łokietka (od młynów do ul. Zaułek Dworcowy) odcinek o długości 214 metrów, całkowity szacowany koszt to 1,3 mln złotych;
 • ul. Łączna (od ul. Stawki Południowe do ul. Kniaziewicza) odcinek o długości 1400 metrów, całkowity szacowany koszt to 12,2 mln złotych;
 • ul. Pająkowskiego (od Targowej do ul. Szosa Lubicka) odcinek o długości 457 metrów, całkowity szacowany koszt to ponad 3,4 mln złotych;
 • ul. Droga Trzeposka - odcinek o długości 110 metrów, całkowity szacowany koszt to 790 tys. złotych;
 • ul. Hebanowa i Platanowa – odcinki o długości 356 i 326 metrów, łącznie – 682 metry, całkowity szacowany koszt to ponad 4 mln złotych;
 • ul. Olęderska (od Otłoczyńskiej do Glinieckiej) – odcinek o długości 415 metrów, całkowity szacowany koszt to ponad 3,1 mln złotych;
 • ulice Watzenrodego, Strobanda i Heweliusza wraz z drogą dojazdową – odcinki o długości 314 metrów, 513 metrów, 662 metrów i 308 metrów – łącznie 1 797 metrów, całkowity szacowany koszt to 18,9 mln złotych.

- Są to różne miejsca w Toruniu. Inwestycje mają różne zakresy, bo niektóre z nich to koszt prawie 19 milionów, ale są też takie o wartości 1 mln. Budowa i przebudowa powyższych ulic ma na celu poprawę funkcjonowania układu komunikacyjnego w naszym mieście. Przygotowani jesteśmy do realizacji tych inwestycji. Oczywiście w momencie, kiedy będziemy mieli już promesę, przystąpimy do postępowań przetargowych. No i później do tego, co najbardziej lubię, czyli do budowymówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas dzisiejszego (7 lutego 2023 roku) briefingu prasowego dotyczącego otrzymanego dofinansowania.

- Bardzo się cieszymy, że rząd tak dobrze współpracuje z samorządami, wypełnia swoje obietnice i zgodnie z wcześniejszą obietnicą ministra Adamczyka Toruń otrzyma 30 milionów złotych w ramach dofinansowania inwestycji drogowych. Z samorządowego punktu widzenia chciałbym zauważyć i podkreślić, jak Toruń efektywnie pozyskuje i wykorzystuje pieniądze – dodał Wojciech Klabun, radny Rady Miasta Torunia, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Adrian Mól zaznaczał natomiast, że to nie koniec starań, bo wciąż są inwestycje drogowe, które muszą zostać zrealizowane:

- Warto zaznaczyć, że jesteśmy jednym z 7 miast wojewódzkich, które otrzymały największe dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jestem przy Panu Prezydencie już od roku i, jak znam go, to będziemy szukać kolejnych środków na kolejne inwestycje w Toruniu. I rzeczywiście, cały czas zabiegamy o to. Angażujemy w to też naszych parlamentarzystów, radnych, panią pełnomocnik Marię Mazurkiewicz.

Okres realizacji zadań to lata 2023 – 2025.

fot. Paula Gałązka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Przed nami 53. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Już 23 marca 2023 roku odbędzie się 53. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Pogrzeb zbiorowy dzieci martwo urodzonych
  Miasto
  Uroczystość jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich, którzy chcą oddać hołd niewinnym istotom i modlić się za ich dusze.
 • Bliżej porozumienia z Bydgoszczą
  Eko, Miasto
  Dobiegają końca negocjacje w sprawie nowego porozumienia międzygminnego dotyczącego zagospodarowania odpadów komunalnych z Gminy Miasta Toruń w bydgoskiej spalarni. Zmiany wpłyną na wysokość miejskich stawek za odpady. W połowie listopada 2022 roku prezydent Michał Zaleski poinformował radnych oraz mieszkańców o tym, że władze Bydgoszczy...
 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak, brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
  Miasto, Sport
  Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
 • Plakat promujący Miejski Konkurs Historyczny „Dzieje Torunia”.
  Miasto
  24 marca 2023 r. o godz. 12.30 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 w Toruniu odbędzie się XX edycja Miejskiego Konkursu Historycznego „Dzieje Torunia”.
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej. Usługa świadczona będzie do 31 marca 2023r. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Toruniu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 80F od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00 po wcześniejszym umówieniu.
 • Wiosenna pogoda otworzyła na dobre sezon rowerowy i coraz więcej osób wybiera na środek lokomocji jednoślady, przesiadając się z samochodów na rowery. Przypominamy, że rowerzyści muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przestrzegać przepisów!
 • Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Uwaga! W związku z budową nowej linii tramwajowej nastąpi całkowite zamknięcie zjazdu z ul. Legionów do sklepu ALDI. Zjazd zostanie zamknięty od poniedziałku, 27 marca 2023 r. od ok. godz. 8:00. Objazd zostanie poprowadzony ulicą Legionów, a następnie drogą znajdującą się w pobliżu wjazdu do zajezdni autobusowej. Szczegóły są na mapce....
 • Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.