Toruń znów najlepszy w wiosłowaniu! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń znów najlepszy w wiosłowaniu!

Miasto
Data publikacji: 28 stycznia 2023
Autor: Marcin Pryka

W Galerii Copernicus przy ul. Żółkiewskiego odbyło się Wielkie Wiosłowanie dla WOŚP. Kolejny rok z rzędu torunianie z Prezydentem Michałem Zaleskim na czele okazali się najlepsi.

W ciągu ośmiu godzin 252 osoby przepłynęły na ergometrach wioślarskich dystans 126 km! Kolejne miejsca po Toruniu zajęły: Szczecin - 248 osób, 124 km; Gorzów Wielkopolski - 241 osób, 120,5 km; Poznań - 240 osób, 120 km; Lublin - 215 osób, 107,5 km; Bydgoszcz - 211 osób, 105,5 km; Warszawa/Centrum Handlowe Atrium Targówek - 195 osób, 97,5 km; Gdańsk - 174 osoby, 87 km; Warszawa/Centrum Handlowe Reduta - 171 osób, 85,5 km; Kraków - 158 osób, 79 km oraz Wrocław - 157 osób, 78,5 km.

28 stycznia 2023 r. kilka tysięcy osób usiadło na ergometry wioślarskie, by wziąć udział w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w wiosłowaniu dla WOŚP. Wiosłowanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbyło się po raz trzynasty, a do zaciętej rywalizacji przystąpili klienci 11. centrów handlowych. Mieszkańcy dziesięciu miast zmierzyli się ze sobą na ergometrach wioślarskich, próbując pobić poprzednio ustanowione rekordy. Pojedynek polega na zmobilizowaniu jak największej ilości osób, z których każda pokona dystans 500 metrów.

Celem akcji każdego roku jest zbiórka pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy (przez cały dzień odbywać się będzie zbiórka do puszek WOŚP), promocja wodnych dyscyplin sportowych i polskich mistrzów sportu. Celem sportowym - bicie rekordu Polski w największej ilości osób, które w ciągu 8 godzin (godz. 10.00 – 19.00) przewiosłują na ergometrze wioślarskim wspomniany dystans. Każdy, kto 28 stycznia odwiedzi jedną z galerii ma możliwość spróbowania swoich sił w wiosłowaniu na ergometrze, a za udział w próbie bicia rekordu otrzyma wyjątkowy certyfikat.

Udział w tegorocznym Wielkim Wiosłowaniu w Toruniu wzięli znani sportowcy m.in. Jakub Mazan - najlepszy w Polsce zawodnik futbolu amerykańskiego, Joanna Chełczyńska - jedna z najlepszych zawodniczek w polskiej koszykówce, Jan Ząbik - ikona, legenda toruńskiego sportu żużlowego, Wacław Łukaszewski - dawniej jeden z najlepszych laskarzy w naszym kraju, a obecnie trener, Michał Sloma - wioślarz, olimpijczyk z Londynu, Marcin Mientki -  kolarz, medalista Mistrzostw Europy, olimpijczyk z Sydney, Tomasz Owsian - kolarz, wielokrotny Mistrz Polski, Arkadiusz Szyderski - Mistrz Europy w kulturystyce; parlamentarzyści - Iwona Michałek, Arkadiusz Myrcha i Zbigniew Girzyński, a także samorządowcy - prezydent Torunia Michał Zaleski, zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz, radni miejscy: Michał Rzymyszkiewicz, Michał Jakubaszek, Bartłomiej Jóżwiak, Wojciech Klabun, Jarosław Beszczyński i Kamila Beszczyńska

Tuż przed Sztafetami Osobistości Torunia prezydent Michał Zaleski powiedział: - To wiosłowanie toruńskie jest naprawdę rewelacyjne. Wydarzenie od wielu lat organizuje Sławomir Kruszkowski, wspólnie z Akademickim Związkiem Sportowym. Wioślarstwo toruńskie to potęga – dwa srebrne medale olimpijskie, niezliczona ilość medali mistrzostw świata, zarówno seniorów, jak i juniorów, no i wielkie zamiłowanie do tej dyscypliny sportu. W tej zaciętej międzymiejskiej rywalizacji kilka lat byliśmy na pierwszym miejscu i myślę, że teraz też te zawody wygramy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! W Sztafetach Osobistości Torunia udział wzięło pięć ekip. Drużyna prezydenta Michała Zaleskiego stanęła na podium, zajmując trzecie miejsce.

W tym roku po raz pierwszy w historii toruńskiego Wiosłowania odbyła się licytacja na rzecz WOŚP. Do wylicytowania była perełka - wiosło z podpisami wicemistrzyni olimpijskiej, mistrzyni świata i Europy wioślarstwa Katarzyny Zillmann oraz srebrnego i brązowego medalisty mistrzostw świata, mistrza Europy wioślarstwa Mirosława Ziętarskiego.

Organizatorami wydarzenia byli: Sławomir Kruszkowski – utytułowany wioślarz, olimpijczyk i wielokrotny medalista, sekcja wioślarska AZS UMK Toruń oraz Galeria Copernicus Toruń.

Zdj. Wojciech Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Przed nami 53. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Już 23 marca 2023 roku odbędzie się 53. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Pogrzeb zbiorowy dzieci martwo urodzonych
  Miasto
  Uroczystość jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich, którzy chcą oddać hołd niewinnym istotom i modlić się za ich dusze.
 • Bliżej porozumienia z Bydgoszczą
  Eko, Miasto
  Dobiegają końca negocjacje w sprawie nowego porozumienia międzygminnego dotyczącego zagospodarowania odpadów komunalnych z Gminy Miasta Toruń w bydgoskiej spalarni. Zmiany wpłyną na wysokość miejskich stawek za odpady. W połowie listopada 2022 roku prezydent Michał Zaleski poinformował radnych oraz mieszkańców o tym, że władze Bydgoszczy...
 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak, brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
  Miasto, Sport
  Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
 • Plakat promujący Miejski Konkurs Historyczny „Dzieje Torunia”.
  Miasto
  24 marca 2023 r. o godz. 12.30 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 w Toruniu odbędzie się XX edycja Miejskiego Konkursu Historycznego „Dzieje Torunia”.
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej. Usługa świadczona będzie do 31 marca 2023r. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Toruniu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 80F od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00 po wcześniejszym umówieniu.
 • Wiosenna pogoda otworzyła na dobre sezon rowerowy i coraz więcej osób wybiera na środek lokomocji jednoślady, przesiadając się z samochodów na rowery. Przypominamy, że rowerzyści muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przestrzegać przepisów!
 • Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Uwaga! W związku z budową nowej linii tramwajowej nastąpi całkowite zamknięcie zjazdu z ul. Legionów do sklepu ALDI. Zjazd zostanie zamknięty od poniedziałku, 27 marca 2023 r. od ok. godz. 8:00. Objazd zostanie poprowadzony ulicą Legionów, a następnie drogą znajdującą się w pobliżu wjazdu do zajezdni autobusowej. Szczegóły są na mapce....
 • Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.