Nie tylko zabytki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Turystyka

Nie tylko zabytki

  • Jedną z największych atrakcji turystycznych Torunia jest Planetarium im. Wł. Dziewulskiego - najbardziej zaawansowany technologicznie tego typu obiekt w Polsce. Charakterystyczna, półkolista kopuła i rotundowy kształt budynku Planetarium sprawiają, że należy ono do najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych obiektów toruńskiej starówki.
  • Aniołowie wolności podczas Bella Skyway Festiwal
    Festiwal, na który składają się instalacje, których podstawową materią jest światło. Rozproszone w wielu punktach miasta świetliste dzieła sztuki, projekcje, interaktywne prezentacje przygotowane są przez międzynarodowe grono artystów specjalnie do prezentacji w Toruniu. Dzięki podświetleniom i projekcjom swój kształt zmieniają budynki i place, zyskując nowe, nieznane dotąd oblicze.
  • Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego
    Każdego roku w grudniu odbywa się w Klubie Od Nowa Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjmują największe gwiazdy polskiej estrady. Gościliśmy w Toruniu m.in. Justynę Steczkowską, Kasię Nosowską i Hey, Tomka Lipińskiego, Marię Peszek, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego, grupę Mech i wielu innych.
  • Fontanna Cosmopolis
    Układy wodne za dnia oraz kolorowe światła, efekty wodne i muzyka wieczorami i nocą. Widowiskowe pokazy fontanny Cosmopolis są jedną z najpopularniejszych atrakcji Torunia, przyciągającą codziennie w sezonie tłumy mieszkańców i turystów.
  • Logo Festiwalu Sztuka Natury
    Festiwal, podczas którego na licznych wystawach i prezentacjach oglądać można najpiękniejsze zdjęcia przyrodnicze wykonywane przez polskich i zagranicznych fotografów. Prezentowane są również filmy. Publiczność ma też okazję spotkać się z fotografami i posłuchać ich pasjonujących opowieści o próbach utrwalenia w obiektywie tego, co ulotne i często niedostępne dla oka zwykłego śmiertelnika.
  • Konkurs skrzypcowy
    Odbywający się co trzy lata konkurs zainaugurowany został w 2007 r. Skierowany jest do młodych skrzypków, którzy nie przekroczyli 30. roku życia.
  • grafika z plakatu festiwalu
    Toruński Festiwal Książki, odbywający się zwykle w czerwcu, to największa impreza literacka w naszym mieście. Składają się na nią liczne spotkania z autorami, wykłady, projekcje filmów, prezentacje nowych wydawnictw, wystawy i koncerty. Nie brakuje również toruńskich akcentów.
  • Logo Toruń Blues Meeting
    Impreza odbywa się zawsze w przedostatni weekend listopada w Klubie Od Nowa. Trwa dwa dni, chociaż zdarzały się w historii 3-dniowe meetingi. Na scenie pojawiają się artyści reprezentujący bluesa elektrycznego i akustycznego, boogie, jump, west coast, blues-rocka, country bluesa, bluesa chicagowskiego. Bywalcy festiwalu mogą podziwiać zespoły, duety i solistów, weteranów i młodych adeptów bluesa.
  • Spotkania Teatrów Jednego Aktora
    Trzydniowy przegląd najlepszych polskich i zagranicznych monodramów, które prezentowane były na innych, ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatrów jednego aktora. Stąd podtytuł "Festiwal Festiwali". TSTJA nawiązują do tradycji odbywającego się w Toruniu przed laty Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora.
  • Forte Artus Festival
    Zwykle dwa wieczory w tygodniu przez cały październik i listopad rezerwuje dla siebie Centrum Kultury "Dwór Artusa" na Artus Festival. W ramach imprezy odbywają się spotkania ze znanymi twórcami, koncerty o bardzo różnorodnym charakterze, pojawiają się również spektakle.
  • Festiwal Teatrów Lalek Spotkania
    Jedna z największych międzynarodowych imprez odbywających się w Toruniu. Do naszego miasta co roku przyjeżdża kilkanaście teatrów z różnych zakątków Europy, by pokazywać przedstawienia, których głównym aspektem jest animacja. Wbrew stereotypom panującym w Polsce, nie jest to festiwal adresowany wyłącznie do dzieci.
  • Europejskie Dni Dziedzictwa 2012
    Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są w większości krajów naszego kontynentu z inicjatywy Rady Europy, a patronuje im Unia Europejska. Polska uczestniczy w nich od 1993 r. Celem organizowanych każdego roku we wrześniu imprez jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie regionalnego dziedzictwa z ukazaniem jego bogactwa oraz przypomnienie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.
  • Art Moves 2012
    Ideą festiwalu jest prezentacja i popularyzacja sztuki na bilbordach, jak i popularyzacja wiedzy oraz wymiana doświadczeń na temat działań w przestrzeni publicznej, ikonosfery miasta i wizualnych aspektów kultury współczesnej. Twórcom festiwalu przyświeca przekonanie, że sztuka pokazywana w przestrzeni miasta może być istotna dla współczesnego człowieka, gdyż jest doskonałym medium rezonansowym, które może wprowadzać umysł odbiorcy w drgania, wytrącać go z rutyny i ukazywać nowe tropy rzeczywistości.
  • Harmonica Bridge Toruń
    Międzynarodowy Festiwal Harmonijki Ustnej "Harmonica Bridge" łączy różne gatunki muzyczne. Skierowany jest do miłośników muzyki bluesowej, folkowej, jazzowej i poważnej. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest znany i popularny muzyk i kompozytor, a jednocześnie propagator harmonijki ustnej Sławek Wierzcholski, założyciel i kierownik zespołu "Nocna Zmiana Bluesa".
  • Europa-Toruń. Muzyka i Architektura
    Zwykle w soboty wakacji - od końca czerwca do końca sierpnia - w najpiękniejszych zabytkach Torunia odbywają się koncerty Międzynarodowego Letniego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura". W trakcie festiwalowych koncertów rozbrzmiewa przede wszystkim muzyka klasyczna, od renesansu po współczesność.

Strony

Najczęściej czytane aktualności

  • Za długoletnie pożycie małżeńskie
    Miasto
    Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
  • Na djęciu: park
    Kultura, Miasto, Sport
    W pierwszy jesienny weekend zapraszamy na grzybobranie na Barbarce, plenerowe gotowanie na Martówce oraz pożegnanie lata na Podgórzu. Czeka nas także Festiwal Młodej Muzyki w Dworze Artusa, a także zwiedzanie zakamarków Zajezdni Tramwajowej podczas Drzwi Otwartych.
  • Przyjdź na Święto Ulicy Przedzamcze
    Kultura, Miasto
    Letnie dni w Toruniu zbliżają się ku końcowi, ale miasto nie zamierza się poddawać jesiennej melancholii. W sobotę, 23 września 2023 roku, ulica Przedzamcze stanie się centrum atrakcji podczas Święta Ulicy Przedzamcze.  To będzie okazja do pożegnania lata w pełen kolorów sposób! Warsztaty florystyczne, koncerty, zwiedzanie Zamku Krzyżackiego z ...
  • Tajemnice zajezdni tramwajowej
    Miasto, MZK
    W zajezdni tramwajowej MZK, która zlokalizowana jest przy ul. Sienkiewicza w sobotę (23.09.2023 r.) odbyły się Drzwi Otwarte oraz ekopiknik. To była dobra okazja, żeby zobaczyć to miejsce na własne oczy. W ramach wydarzenia odbyło się zwiedzanie zabytkowego zaplecza zajezdni, mnóstwo zabaw dla małych i dużych, w tym konkurs „Ekopotyczki rodzinne...
  • Sztuka Ukrainy w CSW
    Kultura, Miasto, Toruń dla Ukrainy
    „Załoga. Sztuka Ukrainy w czasie wojny” to nowa wystawa, która została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. W wernisażu wziął udział Prezydent Michał Zaleski.
  • Zmiany dot. rad okręgów
    Miasto
    Na wrześniowej sesji Rady Miasta Torunia radni zajęli się zmianami dotyczącymi rad okręgów. Dotyczą one funduszy na działalność rad oraz długości ich kadencji. Radni przyjęli uchwałę, która zmienia minimalną wysokość kwoty, jaką w danym roku budżetowym mogą dysponować toruńskie rady okręgów. Do tej pory było to 2000 złotych. Po zmianach jest to...
  • 22 września 2023 roku w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się I posiedzenie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Podczas spotkania Prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył powołania członkom zespołu. Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz.U. z 2021 r. poz. 1249...
  • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych, garaży murowanych i miejsc parkingowych.
  • Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta Torunia radni zajęli się uchwałą w sprawie zwolnienia z opłat za przejazdy komunikacją miejską podczas wyborów parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 roku. Ostatecznie zdecydowano, że podczas wszystkich przyszłych wyborów i referendów komunikacja miejska w Toruniu będzie darmowa. Projekt...
  • W niedzielę 24 września 2023 roku na Rynku Staromiejskim rozegrany zostanie Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”.
  • W pierwszy jesienny weekend zapraszamy na grzybobranie na Barbarce, plenerowe gotowanie na Martówce oraz pożegnanie lata na Podgórzu. Czeka nas także Festiwal Młodej Muzyki w Dworze Artusa, a także zwiedzanie zakamarków Zajezdni Tramwajowej podczas Drzwi Otwartych.
  • Rada Miasta Torunia na sesji w dniu 21 września 2023 r. przyjęła apel w sprawie poprawy infrastruktury na liniach kolejowych nr 353 i 27 oraz uchwałę w sprawie zawarcia porozumienia pomiędzy Gminą Miasta Toruń, Województwem Kujawsko-Pomorskim, Powiatem Toruńskim, Gminą Czernikowo, Gminą Obrowo i Gminą Lubicz dotyczącego współdziałania w zakresie...
  • Europejski Tydzień Mobilności kończy się 22 września Dniem Bez Samochodu. Dlatego w najbliższy piątek wszyscy pasażerowie komunikacji miejskiej w Toruniu pojadą nią za darmo. W naszym mieście zarejestrowanych jest ponad 150 tys. samochodów, z czego ponad 75% to samochody osobowe. Nie pozostaje to bez wpływu na jakość środowiska miasta, a liczba...
  • W dniach 20–23 września 2023 r. odbywa się w Toruniu XXII Konferencja z cyklu „Ordines Militares. Colloquia Torunensia Historica” organizowana przy współpracy Instytutu Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych UMK, Uniwersytetu w Hamburgu (Universität Hamburg), Uniwersytetu Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu (Julius-Maximilians-...