Toruńscy terytorialsi obchodzili swoje święto | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruńscy terytorialsi obchodzili swoje święto

Miasto
Data publikacji: 26 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.- Z respektem odbieram to, że Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej dopełnia artyleryjską i morską tradycję wojskową Torunia - podkreśla Prezydent Michał Zaleski.

Minister Obrony Narodowej wyznaczył dzień 30 maja jako coroczne Święto Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Ustanowiona data nie była przypadkowa i bezpośrednio nawiązywała do wydarzeń z 30 maja 1919 r., kiedy to głównodowodzący Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim - generał piechoty Józef Dowbor-Muśnicki rozkazał niezwłocznie przystąpić do formowania w Inowrocławiu Toruńskiego Pułku Strzelców. Pułku, którego tradycje dziedziczy CSWOT.

W uroczystych obchodach na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu udział wzięło wielu znamienitych gości, w tym m.in. Szef Pionu Szkolenia Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej płk Andrzej Głowacki, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski, syn matki chrzestnej Sztandaru Centrum Szkolenia WOT w Toruniu mjr Marii Kowalewskiej ps. "Myszka" - dr Witold Kowalewski, kombatantka - sanitariuszka Armii Krajowej mjr Kazimiera Zańczuk ps. "Kruszynka", Dowódca Garnizonu Toruń płk. Remigiusz Zieliński, byli komendanci i żołnierze, a także dowódcy zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych, brygad obrony terytorialnej, służb mundurowych, przedstawiciele duchowieństwa oraz szkół i uczelni wyższych.

W trakcie uroczystego apelu odczytano decyzje i rozkazy okolicznościowe o awansach, przyznanych odznaczeniach i medalach honorowych. Pamiątkowy ryngraf otrzymał także Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski, który odczytał okolicznościowy list Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.

- Gratuluję honorów okazywanych Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej  w Toruniu z okazji dorocznego święta jednostki oraz jubileuszu 5-lecia jej działalności. Te gesty sympatii traktuję jako wyrazy szczególnej wdzięczności okazywanej Panu Komendantowi i podkomendnym wobec działalności wojskowej, edukacyjnej, szkoleniowej i społecznej CSWOT. Promujecie w naszym mieście najlepsze wzorce żołnierskie i obywatelskie! W imieniu Prezydenta Miasta Torunia proszę Pana Komendanta o przyjęcie serdecznych życzeń jubileuszowych. Z szacunkiem odbieram krótkie, ale jednocześnie znaczące tradycje wojskowe toruńskiego Centrum. One dowodzą, że Toruń okazał się idealny na ulokowanie tu jednostki takiej jak Centrum Szkolenia WOT – jedynego centrum szkolenia w Polsce tego Rodzaju Sił Zbrojnych. Z respektem odbieram to, że dopełnił on artyleryjską i morską tradycję wojskową Torunia, przez co nasze miasto stało się ośrodkiem przygotowywania żołnierzy Obrony Terytorialnej do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej. Dziękuję za nieprzerwaną współpracę Pana Komendanta i CSWOT ze swoim cywilnym otoczeniem, w tym z samorządem miejskim Torunia. Dumę i siłę tych relacji przeżywaliśmy w Toruniu przy wielu okazjach: w trakcie składania żołnierskiej przysięgi w formacjach WOT, uroczystego nadania sztandaru dla CSWOT we wrześniu 2021 r., kolejnych Świąt Centrum Szkolenia, ale także takich wyzwań, jak zabezpieczenie wrażliwych usług w Toruniu podczas najgorętszych miesięcy pandemicznych. Nasi terytorialsi spisywali się wyłącznie na medal! Panu Komendantowi i całemu środowisku skupionemu w CSWOT Toruń życzę oddanej i satysfakcjonującej służby – zawsze dla dobra wolnej i bezpiecznej Rzeczypospolitej - powiedział Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski.

- Dzisiejsza uroczystość to idealna okazja do podkreślenia pięciolecia istnienia naszej jednostki. Już od 2018 r. rozwijamy naszą bazę szkoleniową, tworzymy nowe kursy i szkolenia, które odpowiadają na potrzeby zgłaszane przez brygady obrony terytorialnej. W tym pięcioletnim okresie, pomimo wielu niewygód i trudności udało nam się przeszkolić kilka tysięcy żołnierzy, którzy po powrocie do swoich macierzystych jednostek mają możliwośc dalej przekazywać nabytą wiedzę. Liczba kursantów, jak i liczba realizowanych obecnie ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń pokazują nam, że kierunek w jakim podążamy jest słuszny, a jego efektem jest stałe podnoszenie bezpieczeństwa naszej Rzeczypospolitej. Centrum to nie tylko infrastruktura szkoleniowa. To przede wszystkim ludzie, którzy z pełnym zaangażowaniem wykonują powierzone im zadania, poświęcając swój czas i wkładając wysiłek w szkolenie przyszłych instruktorów. I za to właśnie chciałbym Wam wszystkim serdecznie podziękować - podkreślił Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu płk Edward Chyła.

Hymn Państwowy i Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego odegrała Orkiestra Wojskowa z Torunia pod batutą tamburmajora st. chor. szt. Andrzeja Bogusza.

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...