Toruńscy terytorialsi obchodzili swoje święto | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruńscy terytorialsi obchodzili swoje święto

Miasto
Data publikacji: 26 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.- Z respektem odbieram to, że Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej dopełnia artyleryjską i morską tradycję wojskową Torunia - podkreśla Prezydent Michał Zaleski.

Minister Obrony Narodowej wyznaczył dzień 30 maja jako coroczne Święto Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Ustanowiona data nie była przypadkowa i bezpośrednio nawiązywała do wydarzeń z 30 maja 1919 r., kiedy to głównodowodzący Sił Zbrojnych w byłym zaborze pruskim - generał piechoty Józef Dowbor-Muśnicki rozkazał niezwłocznie przystąpić do formowania w Inowrocławiu Toruńskiego Pułku Strzelców. Pułku, którego tradycje dziedziczy CSWOT.

W uroczystych obchodach na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu udział wzięło wielu znamienitych gości, w tym m.in. Szef Pionu Szkolenia Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej płk Andrzej Głowacki, Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski, syn matki chrzestnej Sztandaru Centrum Szkolenia WOT w Toruniu mjr Marii Kowalewskiej ps. "Myszka" - dr Witold Kowalewski, kombatantka - sanitariuszka Armii Krajowej mjr Kazimiera Zańczuk ps. "Kruszynka", Dowódca Garnizonu Toruń płk. Remigiusz Zieliński, byli komendanci i żołnierze, a także dowódcy zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych, brygad obrony terytorialnej, służb mundurowych, przedstawiciele duchowieństwa oraz szkół i uczelni wyższych.

W trakcie uroczystego apelu odczytano decyzje i rozkazy okolicznościowe o awansach, przyznanych odznaczeniach i medalach honorowych. Pamiątkowy ryngraf otrzymał także Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski, który odczytał okolicznościowy list Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.

- Gratuluję honorów okazywanych Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej  w Toruniu z okazji dorocznego święta jednostki oraz jubileuszu 5-lecia jej działalności. Te gesty sympatii traktuję jako wyrazy szczególnej wdzięczności okazywanej Panu Komendantowi i podkomendnym wobec działalności wojskowej, edukacyjnej, szkoleniowej i społecznej CSWOT. Promujecie w naszym mieście najlepsze wzorce żołnierskie i obywatelskie! W imieniu Prezydenta Miasta Torunia proszę Pana Komendanta o przyjęcie serdecznych życzeń jubileuszowych. Z szacunkiem odbieram krótkie, ale jednocześnie znaczące tradycje wojskowe toruńskiego Centrum. One dowodzą, że Toruń okazał się idealny na ulokowanie tu jednostki takiej jak Centrum Szkolenia WOT – jedynego centrum szkolenia w Polsce tego Rodzaju Sił Zbrojnych. Z respektem odbieram to, że dopełnił on artyleryjską i morską tradycję wojskową Torunia, przez co nasze miasto stało się ośrodkiem przygotowywania żołnierzy Obrony Terytorialnej do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej. Dziękuję za nieprzerwaną współpracę Pana Komendanta i CSWOT ze swoim cywilnym otoczeniem, w tym z samorządem miejskim Torunia. Dumę i siłę tych relacji przeżywaliśmy w Toruniu przy wielu okazjach: w trakcie składania żołnierskiej przysięgi w formacjach WOT, uroczystego nadania sztandaru dla CSWOT we wrześniu 2021 r., kolejnych Świąt Centrum Szkolenia, ale także takich wyzwań, jak zabezpieczenie wrażliwych usług w Toruniu podczas najgorętszych miesięcy pandemicznych. Nasi terytorialsi spisywali się wyłącznie na medal! Panu Komendantowi i całemu środowisku skupionemu w CSWOT Toruń życzę oddanej i satysfakcjonującej służby – zawsze dla dobra wolnej i bezpiecznej Rzeczypospolitej - powiedział Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Paweł Gulewski.

- Dzisiejsza uroczystość to idealna okazja do podkreślenia pięciolecia istnienia naszej jednostki. Już od 2018 r. rozwijamy naszą bazę szkoleniową, tworzymy nowe kursy i szkolenia, które odpowiadają na potrzeby zgłaszane przez brygady obrony terytorialnej. W tym pięcioletnim okresie, pomimo wielu niewygód i trudności udało nam się przeszkolić kilka tysięcy żołnierzy, którzy po powrocie do swoich macierzystych jednostek mają możliwośc dalej przekazywać nabytą wiedzę. Liczba kursantów, jak i liczba realizowanych obecnie ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń pokazują nam, że kierunek w jakim podążamy jest słuszny, a jego efektem jest stałe podnoszenie bezpieczeństwa naszej Rzeczypospolitej. Centrum to nie tylko infrastruktura szkoleniowa. To przede wszystkim ludzie, którzy z pełnym zaangażowaniem wykonują powierzone im zadania, poświęcając swój czas i wkładając wysiłek w szkolenie przyszłych instruktorów. I za to właśnie chciałbym Wam wszystkim serdecznie podziękować - podkreślił Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu płk Edward Chyła.

Hymn Państwowy i Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego odegrała Orkiestra Wojskowa z Torunia pod batutą tamburmajora st. chor. szt. Andrzeja Bogusza.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto, Sport
  18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Plakat festiwalu z rozetą witrażową na czerwonym tle
  Kultura, Miasto
  W Toruniu rozpoczął się 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny.
 • 17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.