Toruńska katedra rozbrzmiała muzyką organową | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruńska katedra rozbrzmiała muzyką organową

Kultura, Miasto
Data publikacji: 04 czerwca 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Błażej Musiałczyk grający na organach barokowych katedry, fot. S.Kowalski

W toruńskiej katedrze śś. Janów rozpoczęły się 3 czerwca 2023 r. Świętojańskie Koncerty Organowe im. Mariana Dorawy.

W inauguracyjnym koncercie usłyszeliśmy kompozycje organowe m.in. J.S. Bacha, G. Feure, J. Pachelbela oraz M. Surzyńskiego, wykonane na katedralnych organach barokowych i romantycznych przez organistę Archikatedry Oliwskiej - Błażeja Musiałczyka - absolwenta Gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Romana Peruckiego, dyrygenta chóru Gdańskiego Seminarium Duchownego i wykładowcę muzyki kościelnej. Od 2008 r. artysta prowadzi klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – Wrzeszczu. Jest też dyrektorem Międzynarodowego Letniego Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi, Żelechowskiego Festiwalu Muzycznego „Musica et Sacrum”, pomysłodawcą oraz dyrektorem  Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego – Sieradzka Jesień Organowa  oraz pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Muzycznego „Niepodległa Wielu Wymiarów”. W roku 2006 wziął udział w nagraniu płyty "Wielkie organy Archikatedry w Gdańsku-Oliwie", która została nominowana do nagrody Fryderyka, a następnie uzyskała status złotej płyty.

Zmarły w ubiegłym roku patron koncertów, Marian Dorawa (1936-2022) był historykiem, konserwatorem dzieł sztuki, znawcą organów i muzyki organowej, inicjatorem Świętojańskiego Festiwalu Organowego, który obecnie obejmuje już zasięgiem już dwa województwa - kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie. Z inicjatywy parafii katedralnej śś. Janów od ubiegłego roku odbywają się także Świętojańskie Koncerty Organowe im. Mariana Dorawy - wszystkie w najstarszym toruńskim kościele, gdzie festiwal miał swój początek i przez lata się odbywał.    

Podczas tegorocznej, drugiej edycji imprezy zaplanowano łącznie 5 koncertów. Kolejne to:

 • 10 czerwca 2023 (sobota), godz. 19.00 - Tomasz Głuchowski
 • 16 czerwca 2023 (piątek), godz. 20.00 - Stanisław Maryjewski
 • 17 czerwca 2023 (sobota), godz. 19.00 - Marcin Łęcki
 • 24 czerwca 2023 (sobota), godz. 20.00 - Henryk Jan Botor

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.️

Organizatorem wydarzenia jest Parafia Katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła w Toruniu pod patronatem Biskupa Toruńskiego ks. Wiesława Śmigla. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Dawid Wesołowski, organista katedry toruńskiej, a partnerem - Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Wydarzenie jest realizowane dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.

Fot. Sławomir Kowalski
Najczęściej czytane aktualności

 • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
  Miasto, Sport
  Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Dziecko na rowerku na Motoarenie
  Sport
  246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
 • Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski
  Kultura, MZK
  Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
 • Rondo Czadcy z tramwajem
  Drogi, Miasto
  Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnych w rejonie ronda Czadcy, spowodowana przez burzę. Prosimy o ostrożność!
 • Na zdjęciu: starsza pani w czerwonym żakiecie pokazuje plakaty informujące o Radzie Seniorów
  Miasto
  Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
 • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Dziesięć wyjątkowych monodramów na scenie Teatru Baj Pomorski – rozpoczęły się 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
 • W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.