Toruńskie akcenty na 100-leciu KPZPN | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruńskie akcenty na 100-leciu KPZPN

Miasto, Sport
Data publikacji: 27 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w Bydgoszczy, który obchodzi 100-lecie istnienia, ma swoje korzenie w Toruniu. - Z korzeni dalej płynie to co najlepsze - powiedział podczas rocznicowej uroczystości prezydent Michał Zaleski, który otrzymał Srebrną Odznakę Honorową PZPN.

W tym roku Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej świętuje 100-lecie istnienia. Jak to się wszystko zaczęło? 6 stycznia 1923 roku powołano do życia protoplastę K-PZPN - Toruński Okręgowy Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Toruniu. Prezesem został Stanisław Maltze. Nowy okręg objął swym zasięgiem ówczesne województwo pomorskie, Wolne Miasto Gdańsk, powiaty Bydgoszcz, Inowrocław, Nieszawa oraz powiaty Sierpc, Włocławek i Lipno. Dwa lata później związek oficjalnie przyjęto w struktury Polskiego Związku Piłki Nożnej. 9 października 1927 r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków TOZPN obradujące w Bydgoszczy postanowiło zmienić nazwę na Pomorski Okręgowy Związek Piłki Nożnej oraz przenieść siedzibę władz do Bydgoszczy.

Jednym z punktów obchodów rocznicowych KPZPN była uroczysta gala w Hotelu Pałac 27 maja 2023 r. w bydgoskim Myślęcinku, w której wzieło udział ponad 200 zaproszonych gości, a wśród nich nie mogło zabraknąć Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, który jest wielkim fanem sportu. - To ważne wydarzenie, stulecie naszego regionalnego KPZPN, zrzeszającego 250 klubów, a są to zarówno kluby seniorów, jak i juniorskie, ale także kobiece. To jest naprawdę niełatwe wyzwanie. Dumni jesteśmy z tego, iż Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej jest dobrym liderem dla wszystkich klubów, które decydują się uprawiać tą dyscyplinę sportu. Do tego trzeba dodać pewną systematyczność i wytrwałość, której dobrym przykładem jest już 23-letnie kierowanie naszym związkiem przez Prezesa Eugeniusza Nowaka. Bardzo dziękujemy Panu Prezesowi za tą wytrwałość, solidność i efektywność w realizacji tego wyzwania. Życzę wszystkim klubom zrzeszonym w naszym związku, aby był zawsze szczytny cel – gramy dlatego, że lubimy piłkę nożną, jesteśmy klubami, dlatego że łączy nas piłka nożna. Aby to zawsze pozostawało takim symbolem wspólnego rywalizowania - podkreślił Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Do gradu medali dla Prezesa KPZPN Eugeniusza Nowaka, prezydent Zaleski dołączył słodkości toruńskie – pierniki, ale i symbol roku, w którym jesteśmy - Roku Kopernikańskiego. - Nicolaus Copernicus Thoruniensis – tak o sobie pisał Mikołaj Kopernik. Gdzie są korzenie, z tego później dalej płynie to co dobre. Kujawsko-Pomorski Związek ma korzenie w Toruniu, a więc również to kopernikańskie nawiązanie niech będzie nawiązaniem do piłki nożnej - dodał Michał Zaleski. A dla związku prezydent Torunia przekazał na ręce prezesa pamiątkowego toruńskiego anioła. Co ważne, podczas uroczystości prezydent otrzymał Srebrną Honorową Odznakę Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Kujawsko-Pomorskiemu Związkowi Piłki Nożnej życzymy wszystkiego najlepszego na kolejne piłkarskie lata!

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Pracujemy nad Urban Labem
  Miasto
  Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • Górale na Placu Dominikańskim
  Kultura, Miasto
  Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Miasto
  9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
 • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
 • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.