Tramwaj z kolędami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tramwaj z kolędami

Miasto, MZK
Data publikacji: 06 grudnia 2022
Autor: Sylwia Derengowska
Na zdjęciu: pasażerowie w świątecznym tramwaju, wśród nich osoby w czapkach mikołaja

W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, rozbrzmiewający kolędami, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku tradycyjnie w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.

Stało się już tradycją, że co roku 6 grudnia w Toruniu na trasę wyjeżdża świąteczny tramwaj. Tak było i teraz. Podczas inauguracyjnego kursu w tramwaju można było spotkać świętego Mikołaja, a nawet kilku. Słodkości i świąteczne upominki pasażerom rozdawali prezydent Torunia Michał Zaleski, prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki i jego zastępca Piotr Rama. Wspomagały ich dzielnie elfy z MZK. W koszykach znalazły się wyprodukowane specjalnie na tę okazję ciasteczka z motywem tramwajowym, pięknie dekorowane pierniki oraz inne słodycze. Były także długopisy, odblaski i naklejki – bombki z życzeniami. Czas umilały kolędy śpiewane na żywo przez dzieci z Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza”.

- Staramy się od lat, by komunikacja miejska w Toruniu się rozwijała. Modernizujemy torowiska, budujemy nową linię tramwajową, kupujemy nowe tramwaje i autobusy, także elektryczne. To wszystko sprzyja korzystaniu z komunikacji publicznej. A w tym szczególnym dniu, w Mikołajki, kiedy chyba każdy zagląda rano w buty, chcemy to szczególnie umilić. Stąd wspólne, radosne podróżowanie. Z upominkami, kolędami i najlepszymi życzeniami dla pasażerów i wszystkich torunianmówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

- To kolejny raz, kiedy uruchomiliśmy świąteczny tramwaj. Będzie jeździł do 6 stycznia jako normalny tramwaj rozkładowy na różnych trasach. Cieszymy się bardzo, że pasażerowie tak ciepło go przyjmują i możemy  sprawić im trochę radości w świątecznym klimaciedodaje prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki.

- To wspaniały pomysł. Chociaż mam już prawie 80 lat, co roku czekam na świąteczny tramwaj. Pierwszy kurs jest dla mnie obowiązkowy, bo jestem samotną osobą, a tu czuję, że ktoś o mnie myśli, żeby mi było miło. Teraz, z wami, nie jestem sama – cieszy się jedna z pasażerek.

- Moje wnuki co roku pilnują rozkładów jazdy tak, żeby jechać świątecznym kursem. Nie tylko tym pierwszym, ale także później. Bywało, że mieliśmy jechać w inną stronę, ale jak nadjeżdżało to cacko, zmienialiśmy plany – dodaje kolejna pasażerka.

Świąteczny swing będzie kursował jako zwykły tramwaj rozkładowy w sieci komunikacji miejskiej od 6 grudnia 2022 do 6 stycznia 2023 roku.

6 grudnia, po inauguracyjnym przejeździe, będzie można go spotkać na trasie linii nr 1. O godz. 16:48 i 18:48 wyjedzie z pętli Uniwersytet w kierunku pętli Olimpijska, zaś o godz. 17:55 i 19:25 ruszy z Olimpijskiej w kierunku przeciwnym.

Od 7 do 9 grudnia będzie on jeździł po trasie linii nr 1 w następujących godzinach:

 • Kierunek Olimpijska - Uniwersytet: z pętli godz. 4:55, 6:25, 7:55, 9:55, 11:25, 12:55 - do Sienkiewicza; godz. 13:22 z Sienkiewicza, z pętli 14:33, 16:13, 17:55, 19:25
 • Kierunek Uniwersytet - Olimpijska: godz. 4:27 z Sienkiewicza, godz. 5:48, 7:16, 8:48, 10:48, 12:18, 13:36, 15:16, 16:48, 18:48 z pętli

Świąteczne motywy pojawiły się również na jednym z przystanków: na węźle przesiadkowym w al. Jana Pawła II. Zabawne postacie Mikołaja, Renifera i uśmiechniętego tramwaju wyklejone na szybach przystanku zachęcać będą do robienia sobie z nimi selfie.

Fot. Sławomir Kowalski 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • 30 lat Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza
  Miasto
  Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
  Miasto, Sport
  „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
 • St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".