Tramwaj z kolędami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Tramwaj z kolędami

Miasto, MZK
Data publikacji: 06 grudnia 2022
Autor: Sylwia Derengowska
Na zdjęciu: pasażerowie w świątecznym tramwaju, wśród nich osoby w czapkach mikołaja

W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, rozbrzmiewający kolędami, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku tradycyjnie w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.

Stało się już tradycją, że co roku 6 grudnia w Toruniu na trasę wyjeżdża świąteczny tramwaj. Tak było i teraz. Podczas inauguracyjnego kursu w tramwaju można było spotkać świętego Mikołaja, a nawet kilku. Słodkości i świąteczne upominki pasażerom rozdawali prezydent Torunia Michał Zaleski, prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki i jego zastępca Piotr Rama. Wspomagały ich dzielnie elfy z MZK. W koszykach znalazły się wyprodukowane specjalnie na tę okazję ciasteczka z motywem tramwajowym, pięknie dekorowane pierniki oraz inne słodycze. Były także długopisy, odblaski i naklejki – bombki z życzeniami. Czas umilały kolędy śpiewane na żywo przez dzieci z Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza”.

- Staramy się od lat, by komunikacja miejska w Toruniu się rozwijała. Modernizujemy torowiska, budujemy nową linię tramwajową, kupujemy nowe tramwaje i autobusy, także elektryczne. To wszystko sprzyja korzystaniu z komunikacji publicznej. A w tym szczególnym dniu, w Mikołajki, kiedy chyba każdy zagląda rano w buty, chcemy to szczególnie umilić. Stąd wspólne, radosne podróżowanie. Z upominkami, kolędami i najlepszymi życzeniami dla pasażerów i wszystkich torunianmówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

- To kolejny raz, kiedy uruchomiliśmy świąteczny tramwaj. Będzie jeździł do 6 stycznia jako normalny tramwaj rozkładowy na różnych trasach. Cieszymy się bardzo, że pasażerowie tak ciepło go przyjmują i możemy  sprawić im trochę radości w świątecznym klimaciedodaje prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki.

- To wspaniały pomysł. Chociaż mam już prawie 80 lat, co roku czekam na świąteczny tramwaj. Pierwszy kurs jest dla mnie obowiązkowy, bo jestem samotną osobą, a tu czuję, że ktoś o mnie myśli, żeby mi było miło. Teraz, z wami, nie jestem sama – cieszy się jedna z pasażerek.

- Moje wnuki co roku pilnują rozkładów jazdy tak, żeby jechać świątecznym kursem. Nie tylko tym pierwszym, ale także później. Bywało, że mieliśmy jechać w inną stronę, ale jak nadjeżdżało to cacko, zmienialiśmy plany – dodaje kolejna pasażerka.

Świąteczny swing będzie kursował jako zwykły tramwaj rozkładowy w sieci komunikacji miejskiej od 6 grudnia 2022 do 6 stycznia 2023 roku.

6 grudnia, po inauguracyjnym przejeździe, będzie można go spotkać na trasie linii nr 1. O godz. 16:48 i 18:48 wyjedzie z pętli Uniwersytet w kierunku pętli Olimpijska, zaś o godz. 17:55 i 19:25 ruszy z Olimpijskiej w kierunku przeciwnym.

Od 7 do 9 grudnia będzie on jeździł po trasie linii nr 1 w następujących godzinach:

 • Kierunek Olimpijska - Uniwersytet: z pętli godz. 4:55, 6:25, 7:55, 9:55, 11:25, 12:55 - do Sienkiewicza; godz. 13:22 z Sienkiewicza, z pętli 14:33, 16:13, 17:55, 19:25
 • Kierunek Uniwersytet - Olimpijska: godz. 4:27 z Sienkiewicza, godz. 5:48, 7:16, 8:48, 10:48, 12:18, 13:36, 15:16, 16:48, 18:48 z pętli

Świąteczne motywy pojawiły się również na jednym z przystanków: na węźle przesiadkowym w al. Jana Pawła II. Zabawne postacie Mikołaja, Renifera i uśmiechniętego tramwaju wyklejone na szybach przystanku zachęcać będą do robienia sobie z nimi selfie.

Fot. Sławomir Kowalski 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika promująca wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Jeszcze tylko do 7 lutego 2023 roku młodzi torunianie mogą zgłaszać swoje kandydatury do Młodzieżowej Rady Miasta.
 • Nie bądź obojętny na innych
  Miasto
  Zwracajmy szczególną uwagę na osoby, które w okresie zimowym mogą potrzebować pomocy.
 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2023 r.
 • W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.