Trwa Festiwal Copernicus #550 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Trwa Festiwal Copernicus #550

Kultura, Miasto
Data publikacji: 29 sierpnia 2023
Autor: Marcin Pryka

5 znakomitych koncertów! Wspaniałe widowisko multimedialne, polskie prapremiery, wielkie dzieła, wybitni soliści! Nie przegap tego wydarzenia! Sprawdź program już dziś!

Copernicus #550 to najnowszy projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej stanowiący hołd złożony najsłynniejszemu, toruńskiemu uczonemu – Mikołajowi Kopernikowi z okazji 550 rocznicy urodzin.

Hucznym obchodom w Toruniu, upamiętniającym postać astronoma i jego pionierskie odkrycia, towarzyszyły i w dalszej części roku towarzyszyć będą liczne wydarzenia. Wierzymy, że harmonogram festiwalu, w którym nie zabraknie koncertów, wykładów i wystaw pozwoli publiczności, wspólnie z muzykami Orkiestry i zaproszonymi artystami, wyruszyć w fascynującą, kosmiczną podróż usianą gwiazdami i przepełnioną najwspanialszymi, muzycznymi brzmieniami z odległych galaktyk. Istotnym celem projektu jest zaznajomienie lokalnej społeczności z twórczością mniej znanych muzyków, których kompozycje są wyrazem podziwu dla postaci Mikołaja Kopernika, odkryć naukowych i pozostają owocami bezbrzeżnej fascynacji tajemniczym życiem Wszechświata. Przed nami aż 11 wydarzeń z wolnym wstępem, 2 polskie prapremiery dzieł prezentujących zdumiewający monumentalizm Uniwersum, widowisko multimedialne o repertuarze bogatym w największe przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej z udziałem uznanych gwiazd i wiele innych, nieziemskich niespodzianek, które dostarczą uczestnikom niezapomnianych wrażeń.

#esk2029

Gwarancja astronomicznej różnorodności wydarzeń

Program festiwalu Copernicus #550 to 15 wydarzeń cechujących się ogromną różnorodnością: goście będą mogli uczestniczyć w 2 koncertach symfonicznych, wielkim widowisku multimedialnym, 2 darmowych koncertach kameralnych w jednej z toruńskich galerii handlowych, wystawie „Planety – album rodzinny” i wykładach, których celem jest przybliżenie melomanom utworów wykonywanych podczas poszczególnych spotkań. Repertuar koncertów obejmuje bogaty wachlarz dzieł o tematyce kosmicznej: pojawią się utwory poświęcone postaci Mikołaja Kopernika, kompozycje zorientowane badawczo, pełne instrumentalnej symboliki i ponadczasowe przeboje przesycone wewnętrznym Wszechświatem ludzkiej emocjonalności. Najwięcej uwagi poświęcimy muzyce współczesnej: ze szczególnym naciskiem na mniej znaną twórczość polskich kompozytorów oraz kultowe dzieła muzyki rockowej, popularnej i filmowej. Nie zabraknie także kompozycji pochodzących z XIX i I poł. XX wieku. Ponadto, w lutym 2023 roku w ramach festiwalu Copernicus #550 odbył się koncert Muzyka i kosmos, podczas którego wykonano m.in. Taniec sfer niebieskich Adama Wesołowskiego – przepełniony symboliką liczb utwór powstały z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Zapraszamy na wielką polską prapremierę

W programie festiwalu znajdzie się polska prapremiera III Symfonii „Universe” tureckiego kompozytora Fazila Saya. Dzieło pozostawało dotychczas zupełnie nieobecne na polskich scenach, a jego prapremierowe wykonanie z pewnością okaże się dla muzyków wielkim wyzwaniem ze względu na znacznie poszerzony aparat wykonawczy. W odwołującej się do danych astronomicznych i symboliki liczb symfonii Fazila Saya nic nie jest przypadkowe. Dynamizm i różnorodność kosmosu kompozytor oddaje za pomocą rzadko używanych przez orkiestrę instrumentów, takich jak: HAPI Drum, Waterphone, Ocean Waves, Windmachine, UFO Oscar Drum, Waterphone, Sansula i Daxophone oraz dzięki kreatywnemu dostosowaniu zmienności rytmu i tonacji do tematyki każdej części utworu. Dostrzec to można, chociażby w części pierwszej, w której tytułową ekspansję Wszechświata muzyk wyraża poprzez wzrost liczby taktów. Równie interesujące zabiegi zaobserwujemy m.in. we fragmencie poświęconym tajemnicy życia na Wenus, w części przenoszącej słuchaczy do epicentrum burzy na Jowiszu i w pobliże eksplodującej Supernowej, a także w zakończeniu symfonii, w której publiczność pochyli się nad sekretem ciemnej materii – ważnego, niewidzialnego budulca Wszechświata.

W programie wielkie widowisko multimedialne

Koncert Music From The Moon – Przeboje z innego Wszechświata to wielkie multimedialne widowisko, na którym wystąpią kultowe gwiazdy sceny rozrywkowej. Swój talent zaprezentują nam m.in.: Karolina Leszko – zwyciężczyni konkursu Korowód podczas Grechuta Festival 2009 i uczestniczka muzycznych programów telewizyjnych, Sylwia Lorens – artystka znana z przebojowych interpretacji klasyki operowej, operetkowej i muzyki retro oraz Kamil Franczak – zdobywca nagrody artystycznej Złota Maska 2019.  Pojawią się również Łukasz Drapała – laureat drugiego miejsca w The Voice of Poland 2022 i półfinalista programu Mam talent! 2021, a także Kamil Skicki – koncertmistrz licznych orkiestr symfonicznych i założyciel kwartetów smyczkowych.

Repertuar koncertu łączy dzieła symfoniczne ze słynnymi przebojami muzyki popularnej, głównie rockowej i filmowej. Wszystkie utwory nawiązują do tematyki kosmicznej, podkreślając uniwersalność tego motywu w kulturze, od wielu wieków stanowiącego źródło natchnienia dla artystów na całym świecie. Wierzymy, że przytoczenie słynnych cytatów ukazujących wielowymiarowe pojmowanie Uniwersum, interesujące wizualizacje i ciekawe rozwiązania techniczne m.in. użycie harfy laserowej w instrumentarium uczynią wydarzenie nie tylko wspaniałą zabawę aż po same gwiazdy, ale umożliwią ponadto zaprezentowanie przewrotu kopernikańskiego jako idei, która na zawsze zmieniła postrzeganie świata i otworzyła drogę dla rozwoju współczesnej nauki.

Promujemy mniej znanych muzyków i młode talenty

Istotnym celem festiwalu Copernicus #550 pozostaje promowanie mniej znanych, muzycznych talentów, głównie polskich kompozytorów, których twórczość nawiązuje do postaci i odkryć Mikołaja Kopernika, a także wyraża zachwyt nad niezmierzonym pięknem i harmonią kosmosu oraz współczesną wiedzą astronomiczną. Jesteśmy przekonani, że dzieła tych artystów, choć rzadko wykonywane, są ważnym wkładem w rozwój kultury i zasługują na rozgłos umożliwiający zapoznanie się z ich dorobkiem większej publice. Podczas festiwalu wysłuchamy utworów kompozytorów mających swoje jubileusze, dzieł w całości koncentrujących się na sylwetce Kopernika i skomponowanych specjalnie z okazji rocznicy jego urodzin, a także twórczości lokalnych, blisko związanych z Toruniem muzyków. Wiele miejsca poświęcimy również dorobkowi artystów, których twórczość była cenzurowana ze względów politycznych, a także kompozycjom młodych muzyków wyrastającym z fascynacji kosmosem.

Program festiwalu Copernicus #550.

Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. 
Mecenasi: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych Spółka Akcyjna oraz marki: Seni i Bella, Weyna Invest Sp. Jawna, Urbitor Spółka z o.o.
Partnerzy: Galeria Copernicus, Vobacom Spółka z o.o.
Patroni medialni: TVP Kultura, TVP3 Bydgoszcz, TV TORUŃ, Polskie Radio PiK, Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.