Tu każdy zdobędzie medal! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tu każdy zdobędzie medal!

Miasto, Sport
Data publikacji: 03 czerwca 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Blisko 500 niepełnosprawnych zawodników z całego regionu kujawsko-pomorskiego przyjechało do Torunia na XII Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych.

Uroczysta inauguracja na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego zgromadziła wielu honorowych gości. Obecni byli prezydent Torunia Michał Zaleski, wieloletni arbiter piłkarski Michał Listkiewicz, radny Jakub Wiśniewski, utytułowany toruński wioślarz Michał Słoma, prezes zarządu TKKF Ryszard Kowalski, dyrektor Wydziału Zdrowia Małgorzata Skibicka i wieloletni dyrektor MOSiR, obecnie na emeryturze, Aleksander Dybiński. W obecności kilkudziesięciu reprezentacji osób niepełnosprawnych i ich opiekunów ze szkół, ośrodków, stowarzyszeń i fundacji niepełnosprawnych z całego regionu znicz olimpijski ponieśli Łukasz Tański z Toruńskiej Fundacji Ducha i Maciej Bartkowski z Wąbrzeźna. Podczas inauguracji specjalny medal odebrał z rąk prezydenta Torunia najmłodszy uczestnik – 3-letni Oskar Gutkowski z Sierpca.

- Niech to wspólne, sportowe spotkanie rozpala w nas miłość do sportu i wolę pokonywania własnych barier, własnych niemożliwości, nie tylko fizycznych, ale i tych które są w naszym sercu i w myślach. Niech to będzie symbol zagorzalej chęci uprawiania sporu, bo o to w tym wszystkim chodzi ! - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Każdy może być sportowcem, nie tylko tak wybitnym i wyjątkowym, jak Ci, którzy startują na olimpiadach gdzieś w dalekich krajach, ale też ten, kto potrafi pokonać własne słabości, odważy się wyjść z domu, spotkać z innymi i pokazać swoje umiejętności. Tu każdy z Was zdobędzie medal!

Z roku na rok impreza przyciąga coraz liczniejszą reprezentację zawodników z całego regionu. Są to osoby z różnym stopniem niepełnosprawności fizycznej, psychicznej i intelektualnej. Specjalnie dla nich przygotowano konkurencje, w których mogą się wykazać pomimo różnorodnych ograniczeń. Organizatorami wydarzenia są Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu we współpracy z lokalnymi fundacjami.

- Podjęliśmy tę inicjatywę, żeby jednoczyć środowisko osób niepełnosprawnych, mieć możliwość się spotkać, porozmawiać o swoich problemach, ale przy okazji bawić się w otoczeniu tak pięknych okoliczności stadionu, który jest przystosowany do naszych możliwości - mówi Seweryn Smorga ze Stowarzyszenia Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń, główny animator wydarzenia. - Spędziliśmy 12 lat nad tym, żeby przekonać osoby niepełnosprawne do tego, że nie trzeba się bać swojej aktywności, swoich współbratymców, którzy tutaj z nami są, że jesteśmy jedną wielką rodziną sportową.

Rywalizacja odbywa się w następujących konkurencjach: pływanie, piłka nożna, konkurencje siłowe, lekkoatletyka, wioślarstwo halowe, tenis stołowy, boule i wiele innych z podziałem na wiek, płeć, stopień i rodzaj niepełnosprawności. Wszystkie konkurencje odbywają się w obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Toruniu, które są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - poza stadionem m.in. także na lodowisku MOSIR i w Centrum Wspinaczkowym GATO.

Po południu na uczestników czeka jeszcze koncert Lenki Mrówczyńskiej, uczestniczki VI edycji The Voice Kids.

Fot. Sławomir KowalskiNajczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Na zdjęciu: ruda panda mała
  Eko, Miasto
  Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Miasto
  10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • DroneTech 2024 - plakat
  Biznes, Miasto
  O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.