Tu otrzymasz wsparcie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tu otrzymasz wsparcie

Miasto
Data publikacji: 23 lutego 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: dłonie dziecięce ułożone jedna na drugiej

23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.

W listopadzie 2023 roku przy ul. Klonowica 19 Toruńskie Centrum Usług Społecznych otworzyło Centrum Rozwoju i Terapii, gdzie można uzyskać bezpłatną pomoc od specjalistów.

Centrum współpracuje z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Jestem przekonana, że będzie to miejsce, w którym będziemy się mogli spotkać z dziećmi, młodzieżą, rodzinami, a także osobami starszymi, które potrzebują wsparcia – że będzie to miejsce, do którego każdy będzie mógł przyjść, otworzyć się i poszukać nadziei – mówiła prof. Marta Białecka podczas otwarcia Centrum Rozwoju i Terapii.

Aktualnie w Centrum istnieje możliwość skorzystania z następujących form wsparcia:

 • psychoterapia indywidualna osób dorosłych w podejściu systemowym,
 • psychoterapia młodzieży (od 12. roku życia) w podejściu systemowym,
 • psychoterapia par i małżeństw w podejściu systemowym,
 • psychoterapia rodzinna w podejściu systemowym,
 • konsultacje i poradnictwo psychologiczne.

Wachlarz dostępnych form pomocy sukcesywnie będzie poszerzany.

Zapisy do specjalistów odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-14:00, pod numerem telefonu 510 491 952.

Centrum Rozwoju i Terapii powstało w ramach realizowanego przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych projektu pilotażowego pn. „Centrum Usług Społecznych w Gminie Miasta Toruń” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Łączna wartość projektu wynosi 2 801 806,00 zł.

>>> Przejdź do strony Centrum Rozwoju i TerapiiW Miejskiej Przychodni Specjalistycznej funkcjonuje Centrum Zdrowia Psychicznego, która oferuje diagnostykę i leczenie chorób psychicznych oraz poradnictwo psychologiczne. Dyżury pełnią zarówno psychologowie, jak i lekarz psychiatra.W ramach poradni leczone są osoby dorosłe. Rejestracja telefoniczna: 56-611-99-00 bądź poprzez email: rejestracja.poradnie@mps.torun.pl (w tytule wiadomości należy podać nazwę poradni).

Z kolei przy ul. Łyskowskiego 15 zlokalizowana jest działająca od 2011 r. Poradnia Psychologiczna, z której mogą korzystać pacjenciu już od 2. roku życia. W poradni zatrudnieni sią trzej psychologowie, którzy udzielają porad psychologicznych oraz porad psychologicznych diagnostycznych - na podstawie skierowania.


 

W toruńskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej wykwalifikowana kadra udziela bezpośredniego wsparcia dzieciom i młodzieży oraz ich bliskim, a także przeprowadza w szkołach zadania profilaktyczne, jak pogadanki, prezentacje, warsztaty. W przypadku zgłoszenia przez dyrektora jednostki oświatowej sytuacji kryzysowej, natychmiast podejmowana jest interwencja psychologa z Poradni.

>>> Przejdź do oferty Poradni Psychologiczno-PedagogicznejToruńskie szkoły dostrzegają problemy uczennic i uczniów, starają się zapewnić im jak najlepsze wsparcie i pomoc, dlatego w toruńskich szkołach zapewnionych zostało 30 dodatkowych etatów dla grupy pedagogów i psychologów, powyżej normatyw ustalany przez Ministerstwo Edukacji dla miasta wielkości Torunia wynosi 160 etatów.


 

W 2024 roku realizowane będzie zadanie z zakresu promocji zdrowia psychicznego, na które z budżetu miasta zostało przeznaczone 50 tys. zł. Trzy organizacje pozarządowe: Fundacja Twarze Depresji, Stowarzyszenie Pozytywnie Mocni, Stowarzyszenie Dobry Start przeprowadzą dziesiątki konsultacji zarówno z młodzieżą, jak i ich rodzicami, warsztatów i spotkań, tak indywidualnych, jak i grupowych. Podczas nich skupią się na emocjach ludzi młodych, ich potrzebach, doradzą, jak pokonywać lęki, jak zadbać o zdrowie psychiczne i przeciwdziałać zachowaniom kryzysowym.

>>> Przejdź do informacji o zadaniu Promocja zdrowia psychicznego


 

Aby przypomnieć mieszkańcom, niezależnie od wieku, o możliwościach uzyskania pomocy i wsparcia i miejscach, dokąd się w tym celu udać, Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia jesienią 2023 r. rozpoczął akcję informacyjną. Plakaty, w tym citylighty, z wykazem placówek oferujących różnorodny zakres pomocy uzależnionej od konkretnych potrzeb i sytuacji, pojawiły się na terenie Torunia, w tym placówkach oświatowych i kulturalnych, obiektach sportowych. Na plakatach i ulotkach znaleźć można pełen wykaz adresów i numerów telefonów, gdzie otrzymać można profesjonalną i anonimową pomoc.

Kliknij, aby powiększyć

 

Fot. Pixabay

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
  Miasto
  Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Kultura, Miasto
  Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
 • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
  Miasto, Sport
  23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
 • Herb Miasta Torunia
  Miasto
  Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
 • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
 • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
 • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.