Aktywności związane z rozwojem Camino w Toruniu i regionie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Turystyka

Aktywności związane z rozwojem Camino w Toruniu i regionie

Katedra Szlaku św. Jakuba na Wydziale Teologicznym UMK
Od kilku lat w ramach Wydziału Teologicznego UMK pracuje zespół naukowców zajmujących się interdyscyplinarnym badaniem fenomenu Szlaku św. Jakuba w Europie i Polsce, zwłaszcza w regionie Kujaw i Pomorza na tzw. Camino Polaco.

Obok organizowanych spotkań i konferencji, publikacji książki "Camino de Santiago - nie tylko droga", podejmowanych prac nad pierwszym przewodnikiem po kujawsko-pomorskim odcinku Szlaku św. Jakuba, Wydział Teologiczny zorganizował dwie serie wykładów ogólnouniwersyteckich poświęconych wielu aspektom Camino de Santiago (2010-2012). Szczególnym przedmiotem zainteresowań jest gromadzenie "toruńskich" i "kujawsko-pomorskich" śladów pielgrzymek do Santiago.


Soboty na Camino Polaco
We współpracy z Ośrodkiem Chopinowskim w Szafarni, Golubsko-Dobrzyńską Lokalną Organizacją Turystyczną, Programem Absolwent UMK zorganizowano szereg wydarzeń promujących Szlak św. Jakuba na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Należą do nich przede wszystkim tzw. "Soboty na Camino Polaco", które przyciągają wielu mieszkańców Torunia i regionu na poszczególne odcinki Camino, wykonując przy tej okazji drobne prace odświeżające oznakowanie Szlaku. Pielgrzymi pokonywali trasę pieszo, na rowerach czy konno.

Zorganizowano do tej pory trzy przejścia: z Bachotka do Brodnicy, z Szafarni do Golubia-Dobrzynia oraz z Golubia-Dobrzynia do Ciechocina. W planie organizatorów jest dotarcie do Torunia, planowane w 2013 roku.


XII Festiwal Nauki i Sztuki
W ramach festiwalu, organizowanego rokrocznie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Miasto Toruń, w sobotę 21 kwietnia 2012 r. ponadstuosobowa grupa pielgrzymów przeszła toruński odcinek Szlaku św. Jakuba wiodący sprzed kościoła pw. Podwyższenia Krzyża św. w Kaszczorku do Runku Staromiejskiego. Po krótkim wprowadzeniu historycznym prof. W. Rozynkowskiego, modlitwie - błogosławieństwie pielgrzymów, wyruszono Szlakiem pod kierunkiem toruńskich przodowników wędrówki pieszej z OM PTTK w Toruniu.

Na Rynku Starego Miasta, na zakończenie, uczestnicy i goście obejrzeli rekonstrukcję historyczną (pod kier. prof. Romana Czai) przygotowaną przez studentów UMK, a dotyczącą motywacji odbycia pielgrzymek w średniowieczu oraz ich realiów. Następnego dnia, na Wydziale Teologicznym UMK odbył się panel tematyczny "Dlaczego warto iść do Santiago i zacząć... w Toruniu" z udziałem gości z hiszpańskich regionów Nawarry oraz Galicji.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy już działa. Na inaugurację ulicami starówki przeszła świąteczna parada, a na Rynku Staromiejskim pojawił się sam św. Mikołaj.
  • Wyjątkowy koncert na zakończenie Roku Kopernikańskiego
    Kultura, Miasto
    10 grudnia 2023 r. w Arenie Toruń odbędzie się koncert "Muzyka i kosmos". To finał toruńskiego Roku Kopernikańskiego
  • Schody na dworcu PKP wyłączone z użytkowania
    Miasto
    Ruchome schody prowadzące na I piętro w budynku Dworca Kolejowego Toruń Główny są wyłączone z użytkowania. Na wyższą kondygnację można się dostać schodami tradycyjnymi oraz windą. Po przebudowie dworca PKP Toruń Główny pojawiło się więcej lokali i punktów komercyjnych. W związku z niedużym zainteresowaniem podróżnych, szczególnie na wyższym...
  • Na zdjęciu: młode drzewa posadzone wzdłuż jezdni
    Eko, Miasto
    Rozpoczęły się nasadzenia 301 drzew w różnych lokalizacjach miasta. Do wykonawcy zadania należy trzyletnia pielęgnacja nowych nasadzeń.
  • MZK z tytułem Firma Dobrze Widziana
    Miasto, MZK
    Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uzyskał tytuł „Firma Dobrze Widziana”, przyznawany przez Business Centre Club.
  • Na zdjęciu: kamienica przy ul. Bydgoskiej 52
    Miasto
    Senior Plus – to nazwa czwartego Dziennego Domu Pobytu, który powstaje w Toruniu. Mieścić się będzie przy ul. Bydgoskiej 52.
  • 28 listopada 2023 r. przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkają się na XVIII Toruńskim Forum Organizacji Pozarządowych. Wydarzenie rozpoczyna się o godz. 10:00 w hotelu Filmar. Rejestracja uczestników od godz. 9:30.
  • Przypominamy o obowiązku oczyszczania chodników ze śniegu i lodu. To dotyczy nie tylko gminy, ale także właścicieli nieruchomości. Obowiązki te wynikają m.in. z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwały Rady Miasta Torunia. Właściciele, użytkownicy, osoby posiadające nieruchomość w zarządzie, a także inne podmioty władające...
  • „Postać św. Mikołaja” – to tytuł Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Organizatorem 14. już edycji konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 8 w Toruniu.
  • Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy już działa. Na inaugurację ulicami starówki przeszła świąteczna parada, a na Rynku Staromiejskim pojawił się sam św. Mikołaj.
  • Toruń jest gospodarzem Pucharu Polski P2 Kadetów i Juniorów w taekwondo olimpijskim. Zmagania potrwają do 26 listopada.
  • Przedszkole Miejskie nr 9 świętuje 50-lat działalności. Obchody jubileuszu odbyły się 25 listopada 2023 w siedzibie placówki przy ul. Gagarina
  • 24 listopada 2023 r. w Młodzieżowym Domu Kultury dzieci świętowały Światowy Dzień Pluszowego Misia.
  • 25 listopada w Kalendarzu świąt nietypowych zapisany jest jako Dzień Tramwajarza. To ważne święto, gdyż to właśnie dzięki tramwajarzom nie stoimy w korkach jadąc np. do szkoły, do pracy, na zakupy, z wizytą do cioci czy do kina. Święto tramwajarzy znane jest jako „Katarzynka”, gdyż wypada w dzień św. Katarzyny - patronki kolejarzy i przewoźników....