Camino de Santiago - najdłuższa ulica Europy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Turystyka

Camino de Santiago - najdłuższa ulica Europy

Camino de Santiago - najdłuższa ulica Europy, która przechodzi przez Toruń!

Szlak św. Jakuba (hiszp. Camino de Santiago) to przecinająca całą Europę sieć dróg prowadzących do grobu św. Jakuba Apostoła, znajdującego się w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Każdego roku przemierzają go tysiące pielgrzymów, którzy od czasów wczesnego średniowiecza (VIII w.), gdy odkryto i potwierdzono miejsce złożenia doczesnych szczątków apostoła Jakuba, podejmują wysiłek wędrówki inspirowany wiarą i poszukiwaniem najważniejszych wartości. Różnymi drogami i odmiennymi środkami lokomocji, ale z tym samym duchem kształtowali świadomość jedności kontynentu europejskiego pośród widocznych oznak kulturowej różnorodności. Pewnie dlatego Johann Wolfgang von Goethe, świadom tej prawdy, zwracał uwagę na to, że Europa powstała pielgrzymując do Santiago.

Po dynamicznym okresie rozwoju w okresie średniowiecza, który przełożył się na powstanie niezwykłej infrastruktury pielgrzymiej (schronisk, szpitali, mostów, dróg etc.), prawnej ochrony pielgrzymów (zaczątek prawa międzynarodowego, ius peregrinandi), przywilejów świętowania Roku Compostelańskiego (lata jubileuszowe przypadają w roku, w którym święto św. Jakuba, 25 lipca, przypada w niedzielę - praktyka istniejąca od 1120 r.) czy wydawanie przewodników (pierwszym z nich był tzw. Codex Calixtinus z XII w.), nastąpił czas upadku związany z burzliwymi dziejami Europy nowożytnej (zwłaszcza wojnami).

Nic więc dziwnego, że po historycznym wezwaniu Jana Pawła II z 1982 r., wygłoszonym w Santiago, które przeszło do historii jako tzw. "Akt Europejski", na drogi Europy na nowo powróciły muszle i żółte strzałki wskazujące z roku na rok coraz liczniejszym rzeszom pielgrzymów kierunek na miasto Santiago, które przechowuje "pamięć o św. Jakubie, przyjacielu Pana". Przez wieki na Camino udawały się znane postaci świata średniowiecznego i nowożytnego.

W 1987 r. Camino de Santiago zostało ogłoszone pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym, a już w 1993 r. zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rada Europy wystosowała apel do rządów państw, miast i organizacji pozarządowych o odtworzenie i utrzymywanie Drogi św. Jakuba. Zaczęły powstawać organizacje i stowarzyszenia, które szybko przyciągały pielgrzymów na europejskie drogi.

Powstaje w ten sposób niezwykła sieć różnych tras "Camino", obejmujących praktycznie całą Europę, a które raz jeszcze uzmysławiają, jak wielką rolę odegrał ten ruch pielgrzymkowy w kształtowaniu ducha europejskiego. Coraz więcej osób, które już raz przemierzyły Drogę Francuską czy Camino del Norte albo inne warianty głównych szlaków Jakubowych, postanawia wrócić na Drogę św. Jakuba do innych krajów, w tym coraz częściej do Polski.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Plakat Copernicus Volleyball Cup 2023
    Miasto, Sport
    Arena Toruń, po Memoriale Huberta Wagnera i turnieju kwalifikacyjnym do Mistrzostw Europy U-20, kolejny raz stanie się areną zmagań najlepszych siatkarzy. Już 4 i 5 października 2023 r. gwiazdy światowej siatkówki zagoszczą w hali przy ul. Bema podczas pierwszej edycji „Copernicus Volleyball Cup”.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski, radna Dagmara Tuszyńska i rektor Uniwersytetu WSB Merito pozują do zdjęcia z medalem kopernikańskim
    Miasto
    3 października 2023 r. Uniwersytet WSB Merito zainaugurował nowy rok akademicki.
  • Na zdjęciu: rondo na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego z Bukową
    Drogi, Miasto
    4 października 2023 r. o godzinie 8:00 nowo wybudowane rondo na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego z Bukową zostanie udostępnione do ruchu. Inwestycja ma na celu poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: mężczyzna w żółtej koszulce na scenie pokazuje jak chodzić z użyciem kijków Nordic Walking, przyglądają się temu liczne osoby
    Eko, Miasto, Sport
    XII edycja wydarzenia zdrowotnego, które co roku organizuje Grupa Neuca, była inna niż wszystkie. Tym razem EkoNEUCAthon, piknik ekologiczno-zdrowotny, odbył się w lesie, bo troska o środowisko to również troska o zdrowie lokalnej społeczności.
  • Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, zastępcy prezedenta Torunia, stoją wśród przedstawicieli rządu i posłów i pokazują promesy na dofinansowanie
    Miasto
    2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
  • Na zdjęciu: biały samochód - bus, który przewozi osoby z niepełnosprawnościami
    Miasto
    15 października 2023 r. w dniu wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do (i z) lokali wyborczych zapewnianych przez Urząd Miasta Torunia.
  • Arena Toruń, po Memoriale Huberta Wagnera i turnieju kwalifikacyjnym do Mistrzostw Europy U-20, kolejny raz stanie się areną zmagań najlepszych siatkarzy. Już 4 i 5 października 2023 r. gwiazdy światowej siatkówki zagoszczą w hali przy ul. Bema podczas pierwszej edycji „Copernicus Volleyball Cup”.
  • 25 listopada 2023 r. w Toruniu odbędzie się Otwarty Międzynarodowy Puchar Polski IMAF Gobio w Karate i Kickboxingu. W trakcie turnieju rozegrają się konkurencje dzieci, młodzieży, seniorów oraz weteranów w formułach Karate Shotokan oraz Kickboxing – kata, kumite, semi-contact, kick-light.
  • „Ku wolności” – pod takim hasłem 29 września 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 35 im. Polskich Olimpijczyków odbył się V Mityng Lekkoatletyczny
  • 2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
  • W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • „Osiedlowe pucowanie” to zadanie realizowane na lewobrzeżu z budżetu obywatelskiego na rok 2023. Prace zakończyły się 28 września 2023 r.
  • Ruszył nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
  • Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się w poniedziałek 2 października w Auli UMK. Po okresie wakacyjnym 17 878 studentów toruńskiej uczelni przystąpi do zajęć.