Starówka - trasa krótka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Turystyka

Starówka - trasa krótka

Fragment ul. SzerokiejWielka kamienicaCzerwony SpichrzBrama ŻeglarskaPałac DąmbskichKatedra śś. JanówDom Mikołaja KopernikaBrama KlasztornaSpichlerz gotycki z XIV w.Wielki spichlerz barokowyKrzywa WieżaŁuk CezaraKościół NMPBudynek neogotyckiej pocztyFontanna FlisakaKościół św. DuchaKamienica pod GwiazdąPomnik Mikołaja KopernikaDwór ArtusaRatusz Staromiejski

  1. Ratusz Staromiejski - budowla gotycko-barokowa z XIII do XVIII wieku. Dawniejsze centrum administracyjne i handlowe, obecnie muzeum. Jest okazja wejścia na 40 metrową wieżę widokową.
  2. Dwór Artusa - wzniesiony w roku 1891 w miejscu dawniejszego dworu, obecnie "Centrum Kultury".
  3. Pomnik Mikołaja Kopernika z 1853 r.
  4. Dom pod Gwiazdą - jedna z najwspanialszych kamienic barokowych w Toruniu pochodząca z końca XVII wieku.
  5. Budynek neogotyckiej poczty z końca XIX wieku.
  6. Kościół św. Ducha - wzniesiony w 1756 r. przez toruńskich luteran, obecnie użytkowany przez oo. jezuitów.
  7. Fontanna Flisaka - z początku XX w. Nawiązuje do legendy związanej z wypędzeniem z miasta żaby.
  8. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - franciszkański trójnawowy z wydzielonym prezbiterium. Wystrój ołtarzowy z XVIII wieku, zachowane manierystyczne organy i ambona, gotyckie ławy-stalle w prezbiterium oraz mauzoleum królewny Anny Wazówny z 1636 r.
  9. Łuk Cezara - przebite kamienice dla usprawnienia komunikacji miejskiej na początku XX wieku.
  10. Krzywa Wieża - jedna z wielu baszt w murach miejskich. Pochodzi z XIV wieku, pochylona o 1.4 metra od pionu z powodu niestabilnego gruntu.
  11. Wielki spichlerz barokowy o ośmiu kondygnacjach z XVII wieku.
  12. Spichlerz gotycki z XIV wieku - zaliczany do najciekawszych z tego okresu w Toruniu z zachowanym szczytem schodkowym.
  13. Brama Klasztorna - gotycka, jedna z trzech zachowanych w Toruniu.
  14. Dom Mikołaja Kopernika - miejsce urodzenia astronoma, obecnie muzeum.
  15. Katedra śś. Janów - fara staromiejska, obecnie katedra pw. Św. Jana Chrzciciela i Jana Apostoła, wznoszona od XIII do XV wieku, bogate wyposażenie ołtarzowe oraz odkryte malowidła ścienne średniowieczne. Jest budowlą trójnawową halową z wydzielonym prezbiterium.
  16. Pałac Dąmbskich - z okresu barokowego z końca XVII wieku, z bogatą fasadą florystyczną i zrekonstruowanym przedprożem.
  17. Brama Żeglarska z XVI wieku - prowadziła na nadbrzeże Wisły do portu.
  18. Czerwony Spichrz - dawny dom bogatej rodziny patrycjuszy toruńskich, Eskenów, obecnie Oddział Muzeum Okręgowego.
  19. Dwie odrestaurowane kamienice neoklasycystyczne.
  20. Jedna z najpiękniejszych odrestaurowanych gotyckich kamienic mieszczańskich w Toruniu.
  21. Wielka kamienica - pochodząca z końca XIX wieku w kolorze niebieskim w stylu zwanym "historyzm".
  22. Fragment ulicy Szerokiej z licznymi kamienicami z XIX.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
    Drogi, Miasto
    Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
  • Biznes, Miasto
    20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
  • Na zdjęciu: Stadion Miejski im. Grzegorza Duneckiego
    Miasto, Sport
    Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
  • Na zdjeciu: seniorzy siedzą przy stołach
    Miasto
    Już po raz siódmy Toruńska Senioriada połączy pokolenia – do udziału w wydarzeniu zapraszamy w niedzielę 11 czerwca 2023 r.
  • Na zdjęciu: stoisko podczas Targów Pracy - młodzi ludzie w białych strojach kroją jabłka
    Biznes, Miasto
    Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą wziąć udział w wydarzeniu pn. „Festiwal Zawodów - Targi Pracy”, które odbędzie się 6 czerwca 2023 r.
  • Na zdjęciu drużyna Twardych Pierników Toruń U13 wraz z trenerami pokazuje medale
    Miasto, Sport
    Drużyna Twardych Pierników U13 wywalczyła tytuł Wicemistrzów Polski w koszykówce mężczyzn.
  • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
  • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
  • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.
  • Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą wziąć udział w wydarzeniu pn. „Festiwal Zawodów - Targi Pracy”, które odbędzie się 6 czerwca 2023 r.
  • Już po raz siódmy Toruńska Senioriada połączy pokolenia – do udziału w wydarzeniu zapraszamy w niedzielę 11 czerwca 2023 r.
  • Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska miasto i jego partnerzy zaprosili mieszkańców 4 czerwca 2023 r. na ekopiknik w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Skwer przy alei Solidarności w Toruniu nosi nazwę placu 4 czerwca 1989 r. Uroczystość zgromadziła 4 czerwca 2023 r. tłumy torunian.
  • W toruńskiej katedrze śś. Janów rozpoczęły się 3 czerwca 2023 r. Świętojańskie Koncerty Organowe im. Mariana Dorawy.