Krzyżacy - założyciele Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Turystyka

Krzyżacy - założyciele Torunia

Dokument lokacyjny dla Torunia został wystawiony 28 grudnia 1233 r. przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Hermana von Salza i preceptora na Słowiańszczyznę i Prusy Hermana Balka. Toruń został zatem założony przez Krzyżaków i podlegał ich zarządowi aż do 1454 r., kiedy w ramach tzw. inkorporacji został włączony w granice Rzeczypospolitej (za czasów króla Kazimierza Jagiellończyka).

Akt lokacyjny miasta

O znaczeniu Krzyżaków dla Torunia przypomina średniowieczny rodowód miasta, w tym wiele zabytków najwyższej klasy, które powstały w okresie sprawowania przez Krzyżaków władzy w Toruniu. Fundacji zakonnej Toruń zawdzięczał wybudowanie monumentalnych, gotyckich kościołów, istniejących do dziś: św. Janów, św. Jakuba, Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz niestniejącego: św. Mikołaja.

Akt lokacji Torunia, później nazywany przywilejem chełmińskim, dał początek prawu chełmińskiemu. Na jego podstawie w  Prusach i sąsiednich krajach w ciągu ponad 500 lat nadano prawa dwustu kilkudziesięciu miastom.

Siedzibą krzyżackiej załogi w Toruniu był zamek - powstał w połowie XIII wieku na miejscu istniejącego wcześniej, zniszczonego grodu. Wybór miejsca sprawił, że zamek nie powstał na planie prostokąta, tak jak większość zamków krzyżackich, ale na planie podkowy, skierowanej dwoma końcami w kierunku Wisły. Jego centralnym miejscem była olbrzymia, ośmiokątna  wieża. Zachowane do naszych czasów gdanisko (zamkowa toaleta) powstało najprawdopodobniej pod koniec XIII wieku.

Niestety, toruński zamek krzyżacki, położony tuż nad brzegiem Wisły, został zniszczony przez mieszczan toruńskich w 1454 r. Następstwem tego wydarzenia było złożenie przez torunian hołdu wierności Rzeczypospolitej i przysięgi posłuszeństwa królowi Kazimierzowi oraz jego następcom.

 


Mikołaj Kopernik
Toruński gotyk
Toruńskie pierniki
Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Krzyżacy - założyciele Torunia
Toruński Flisak
Toruński anioł
Wiślana panorama Torunia

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, Sport
    - To dla nas zaszczyt i radość, że możemy gościć Was w naszym pięknym zabytkowym Toruniu, gdzie Stare Miasto wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Życzę wszystkim, aby pobyt w Toruniu był czasem dobrze spędzonym, aby te mistrzostwa pozostały na zawsze w pamięci - tymi słowami prezydent Torunia Michał Zaleski otworzył 9....
  • Miasto
    W Przystani Toruń przy ul. ks. J. Popiełuszki odbyła się uroczysta Gala Toruńskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, na której wręczone zostały nagrody - Złote Knagi 2022 dla najbardziej aktywnych żeglarzy.
  • Miasto
    Niekwestionowanie najmocniejszą stroną firmy KOPEL jest silnie ugruntowana pozycja na rynku elektrycznym. Przedsiębiorstwo ma na swoim koncie wiele nagród biznesowych. - Ten jubileusz to toruńskie święto, bo firma KOPEL to toruńska firma i z dumą chciałbym to podkreślić - powiedział na uroczystej gali z okazji 35-lecia przedsiębiorstwa w Centrum...
  • Miasto
    Z tej okazji w katedrze p.w. św. Janów na toruńskiej starówce odbyło się uroczyste nabożeństwo. Diecezja powstała 25 marca 1992 r. na mocy bulli papieża Jana Pawła II "Totus Tuus Poloniae populus".
  • Nagrody wręczył laureatom Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.
    Miasto
    Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu był „Toruń w okresie dwudziestolecia międzywojennego”. - Toruń w tamtych latach pełnił rolę stolicy województwa pomorskiego, wówczas jednego z większych województw Rzeczypospolitej i był bardzo dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem miejskim. Warto pamiętać o takich fragmentach życia XX-lecia...
  • Na zdjęciu: żółte kwiaty żonkile, w tle Ratusz Staromiejski
    Miasto
    Przyszła wiosna - pora na rowery! Już w ten weekend startuje pierwsza w 2023 roku Rowerowa Masa Krytyczna. Na Zamku Krzyżackim zaś odbędą się również wiosenne warsztaty robienia świeczek i kosmetyków - będzie można się poczuć jak średniowieczni alchemicy. A do tego, jak co roku wiosną, rozpoczynają się Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA. A o...
  • Były występy artystyczne, wspomnienia, podziękowania i życzenia. 24 marca 2023 roku w Centrum Kultury Dwór Artusa odbyła się gala z okazji 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Toruniu. W uroczystości wziął udział prezydent Michał Zaleski, jego zastępca Adrian Mól, Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu...
  • Najbliższy termin, w którym można w Toruniu uzyskać wsparcie w ramach Poradnictwa Obywatelskiego został wyznaczony na sobotę 25 marca 2023 r.
  • W piątek 24 marca 2023 r. nastąpi przywrócenie stałej organizacji ruchu na skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej z Trasą Prezydenta Raczkiewicza.
  • Ważna informacja dla osób, które z końcem marca chcą złożyć wniosek o dowód osobisty lub są obywatelami Ukrainy, którzy chcą uzyskać numer PESEL. 31 marca 2023 roku nastąpi przerwa w obsłudze, która jest spowodowana zmianą oprogramowania.
  • Działkowcy, wędkarze i ekolodzy zachęcają do włączenia się w akcję sprzątania brzegu Wisły – w sobotę 25 marca 2023 r.
  • Przy ul. Kociewskiej ze względów bezpieczeństwa usunięto osiem drzew gatunku topola mieszaniec gatunków nierodzimych.
  • 25 marca 2023 r. rozpoczynają się 9. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters. Po raz kolejny gospodarzem wydarzenia tej rangi jest Toruń i hala widowiskowo-sportowa Arena.
  • Rozliczając podatek dochodowy za 2022 r. pamiętajmy o przekazaniu 1,5% dla jednej z toruńskich organizacji pozarządowych!