Ukraińscy studenci poznają Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Ukraińscy studenci poznają Toruń

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 12 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

W Urzędzie Miasta Torunia gościła 12 maja 2023 r. grupa studentów z Ukrainy na spotkaniu poświęconym m.in. współpracy samorządu z organizacjami ngo i sposobom zdobywania przez miasto środków na inwestycje.

13 studentów z Charkowa i Kijowa przyjechało do naszego miasta 9 maja 2023 r. w ramach wizyty studyjnej, zorganizowanej przez Fundację Kosmos i Toruńskie Centrum Integracji Łącznik. Młodzi ludzie zwiedzili Toruń, poznali jego kulturę, zabytki, historię i wybitne postaci na czele z Mikołajem Kopernikiem. Wzięli też udział w warsztatach z zakresu fotografii telefonicznej, produkcji filmowej i reklamy, a także w zajęciach integracyjnych i motywacyjnych. Podczas pobytu w Polsce grupa nie tylko poszerza swoją wiedzę, ale także rozwija swoje sieci społeczne i doskonali umiejętności komunikacyjne.

Dzień spędzony w Osadzie Leśnej na Barbarce był okazją do rekreacji, ale i rozmowy o strukturze samorządu terytorialnego w Polsce i sposobów angażowania społeczeństwa we wszystkie procesy w kraju. Z kolei na spotkaniach z przedstawicielami Fundacji Studio M6 i Fundacji Stabilo studenci dowiedzieli się więcej na temat działania polskich organizacji pozarządowych. Pojechali też do podtoruńskiego Lisewa – niewielkiej gminy wiejskiej, która świetnie się rozwinęła w minionym 20-leciu dzięki skutecznej komunikacji i współpracy z mieszkańcami.  

Wzbogaceni o tę różnorodną wiedzę 12 maja goście zawitali do Urzędu Miasta Torunia, gdzie spotkał się z nimi Sekretarz Miasta Torunia Jacek Mularz oraz przedstawiciele miejskich wydziałów: Ewa Banaszczuk-Kisiel - dyrektor  Wydziału Promocji i Turystyki, Anna Dziczek - dyrektor Wydziału Rozwoju i Programowania Europejskiego, Paweł Piotrowicz - dyrektor z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji oraz Przemysław Czechowski - dyrektor Biura Obsługi Urzędu. W sali Rady Miasta Torunia rozmawiano o atrakcjach Torunia, kontaktach z miastami partnerskimi, formach aktywizacji obywatelskiej mieszkańców i sposobach pozyskiwania funduszy na realizację inwestycji w Toruniu, w tym współpracy z otoczeniem biznesowym samorządu.

Spotkanie w Urzędzie Miasta zakończyło się pamiątkowym zdjęciem i wręczeniem okolicznościowych upominków. Następnie ukraińska grupa udała się na zwiedzanie Ratusza Staromiejskiego.

Wizyta studyjna grupy z Ukrainy odbywa się w ramach programu Study Tours to Poland, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Borusia i Fundację Liderzy Przemian.

Fot. Małgorzata Litwin

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Miasto
  Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: park kieszonkowy
  Eko, Miasto
  W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Biznes, Miasto
  To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...
 • Brązowy medal PGE Ekstraligi trafił w ręce KS Apator Toruń.
 • Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Pierwsza jesienna sobota (23.09.2023 r.) na ulicy Przedzamcze w Toruniu była intensywna. A to wszystko za sprawą święta, które obchodziła. Toruńska Agenda Kulturalna postanowiła pożegnać lato i przywitaź jesień w kolorowy sposób. Od samego południa trwały animacje, warsztaty florystyczne, koncerty oraz zwiedzanie Zamku Krzyżackiego z przewodnikiem...
 • Trwa III tura konsultacji społecznych związanych z przygotowaniem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (SUMP dla MOFT). 27 września 2023 roku spotkanie odbędzie się w Toruniu.Spotkanie odbędzie się o godz. 17:00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, ul. Zaułek Prosowy 1. Konsultacje...
 • W zajezdni tramwajowej MZK, która zlokalizowana jest przy ul. Sienkiewicza w sobotę (23.09.2023 r.) odbyły się Drzwi Otwarte oraz ekopiknik. To była dobra okazja, żeby zobaczyć to miejsce na własne oczy. W ramach wydarzenia odbyło się zwiedzanie zabytkowego zaplecza zajezdni, mnóstwo zabaw dla małych i dużych, w tym konkurs „Ekopotyczki rodzinne...