UMK rozpoczął rok akademicki 2022/2023 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

UMK rozpoczął rok akademicki 2022/2023

Miasto
Data publikacji: 03 października 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.

Uroczystości inaugurujące nowy rok akademicki tradycyjnie rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem patrona uczelni na toruńskim Rynku Staromiejskim przez władze uczelni i władze samorządowe. W imieniu miasta kwiaty złożyli prezydent Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz.

W auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zebranych, w tym licznie przybyłych studentów, powitał JM rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala. W swym wystąpieniu nawiązał do nadchodzących wydarzeń związanych z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, która przypada w roku 2023. - Najbliższe miesiące wypełnione będą licznymi wydarzeniami naukowymi i kulturalnymi, z których największym i najważniejszym będzie Światowy Kongres Kopernikańskimówił prof. Andrzej Sokala.Obejmie on cykl międzynarodowych konferencji poświęconych nie tylko Kopernikowi, ale także wszystkim dziedzinom nauki, którymi się zajmował jako prawdziwy człowiek renesansu, a więc astronomii, prawu, medycynie, filozofii, teologii i ekonomii. Planujemy także spotkania historyków nauki i sztuki, kulturoznawców i literaturoznawców z najważniejszych międzynarodowych ośrodków naukowych.

Do przyszłorocznego wielkiego święta tak uniwersytetu, jak i całego miasta nawiązał prezydent Michał Zaleski. - Uniwersytet jest naszą chlubą. Tak było, jest i pozostanie na zawsze. Te doroczne komplementy inauguracyjne nabierają szczególnej wagi w czasie bezpośrednio poprzedzającym Rok Kopernikański oraz oczekiwany już jubileusz 550. Rocznicy urodzin astronoma wszech czasów. Wszechnica kopernikańska odegra w tym projekcie rolę bardzo znaczącą, a miasto już teraz z uznaniem odbiera planowane w najbliższych miesiącach projekty, które z racji uniwersalizmu kopernikańskiego pozwolą nam na nowo odkryć walory nie tylko astronomii, ale i prawa, medycyny, ekonomii czy teologiimówił prezydent Michał Zaleski.

Podczas uroczystości nastąpiła immatrykulacja, czyli symboliczne włączenie do społeczności akademickiej studentek i studentów I roku, a także uczennic i uczniów rozpoczynających naukę w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym.

Ważnym momentem było wyróżnienie najlepszych studentów, uczniów i absolwentów. Otrzymali je:

 • Tytuł Najlepszej Absolwentki UMK - lek. Klaudyna Grzelakowska z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu;
 • Tytuł Najlepszego Studenta - Krzysztof Lingo z Wydziału Matematyki i Informatyki UMK;
 • Tytuł Najlepszego Studenta-Sportowca - Alicja Barbara Śliwicka z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK;
 • Specjalne wyróżnienie za rozsławienie imienia uniwersytetu na arenie międzynarodowej - Kornelia Maria Borowska-Beszta z Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu;
 • Najlepszym uczniem Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego został Marek Rauchfleisz z klasy IVa o profilu matematyczno-informatyczno-fizycznym.

- Przed wami dużo ciężkiej pracy, ale i satysfakcji. Możliwe, że na swojej drodze napotkacie przeszkody, ale na pewno spotkacie też wiele osób, które wam pomogą je przezwyciężyćmówiła najlepsza absolwentka UMK Klaudyna Grzelakowska, podkreślając, że wybór UMK to była bardzo dobra decyzja.

Wykład inauguracyjny pt. „Dzieło sztuki przedmiotem pożądania” wygłosił prof. dr hab. Dariusz Markowski z Wydziału Sztuk Pięknych UMK.


fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Od późnego popołudnia 5 grudnia 2022 r. należy spodziewać się marznących opadów deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź. Na drogach i chodnikach będzie ślisko. Apelujemy o dostosowanie prędkości do panujących warunków. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, oprócz marznących opadów deszczu oraz mżawki grożą nam mgły i zamglenia...
 • Inwestycje, Miasto
  W związku z kolejnym etapem prac przy modernizacji torowiska tramwajowego od soboty 10 grudnia 2022 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie ul. Warneńczyka i Grudziądzkiej.
 • Zainwestuj w Toruniu – podsumowanie kampanii promocyjnej
  Miasto
  Zakończyła się ogólnopolska kampania prasowa promująca potencjał gospodarczy Torunia oraz miejskie tereny inwestycyjne. Kampania była elementem kompleksowych działań prowadzonych przez Centrum Wsparcia Biznesu w ramach projektu „Invest in BiT CITY 2”. W ramach cyklu artykułów prasowych opublikowanych na łamach Gazety Wyborczej i Dziennika Gazeta...
 • Kajko i Kokosz opanowali Zamek Krzyżacki
  Kultura, Miasto
  W pierwszy weekend grudnia (3-4 grudnia 2022 roku) na Zamku Krzyżackim zrobiło się gwarnie, tłoczno i kolorowo. A to wszystko za sprawą bohaterów komiksów Janusza Christy – Kajka, Kokosza i spółki.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę, 10 grudnia 2022 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8 udostępnia swoją wypożyczalnię gier i zaprasza całe rodziny na Mikograjki, żeby zagrać w planszówki i karcianki.
 • Zbiórka darów #bizneswtoruniu
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Ruszyła miejska zbiórka darów dla walczącego z agresorem Narodu Ukraińskiego. Apel do toruńskich przedsiębiorców o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w przetrwaniu zimy wystosował Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Miasta Torunia. 
 • W pierwszą niedzielę grudnia 2022 r. Toruń ponownie gościł biegaczy z całego kraju w ramach jubileuszowej 20. edycji Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Toruń świętuje 25. rocznicę wpisania Zespołu Staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!
 • Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.