UMK rozpoczął rok akademicki 2022/2023 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

UMK rozpoczął rok akademicki 2022/2023

Miasto
Data publikacji: 03 października 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.

Uroczystości inaugurujące nowy rok akademicki tradycyjnie rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem patrona uczelni na toruńskim Rynku Staromiejskim przez władze uczelni i władze samorządowe. W imieniu miasta kwiaty złożyli prezydent Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz.

W auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zebranych, w tym licznie przybyłych studentów, powitał JM rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala. W swym wystąpieniu nawiązał do nadchodzących wydarzeń związanych z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, która przypada w roku 2023. - Najbliższe miesiące wypełnione będą licznymi wydarzeniami naukowymi i kulturalnymi, z których największym i najważniejszym będzie Światowy Kongres Kopernikańskimówił prof. Andrzej Sokala.Obejmie on cykl międzynarodowych konferencji poświęconych nie tylko Kopernikowi, ale także wszystkim dziedzinom nauki, którymi się zajmował jako prawdziwy człowiek renesansu, a więc astronomii, prawu, medycynie, filozofii, teologii i ekonomii. Planujemy także spotkania historyków nauki i sztuki, kulturoznawców i literaturoznawców z najważniejszych międzynarodowych ośrodków naukowych.

Do przyszłorocznego wielkiego święta tak uniwersytetu, jak i całego miasta nawiązał prezydent Michał Zaleski. - Uniwersytet jest naszą chlubą. Tak było, jest i pozostanie na zawsze. Te doroczne komplementy inauguracyjne nabierają szczególnej wagi w czasie bezpośrednio poprzedzającym Rok Kopernikański oraz oczekiwany już jubileusz 550. Rocznicy urodzin astronoma wszech czasów. Wszechnica kopernikańska odegra w tym projekcie rolę bardzo znaczącą, a miasto już teraz z uznaniem odbiera planowane w najbliższych miesiącach projekty, które z racji uniwersalizmu kopernikańskiego pozwolą nam na nowo odkryć walory nie tylko astronomii, ale i prawa, medycyny, ekonomii czy teologiimówił prezydent Michał Zaleski.

Podczas uroczystości nastąpiła immatrykulacja, czyli symboliczne włączenie do społeczności akademickiej studentek i studentów I roku, a także uczennic i uczniów rozpoczynających naukę w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym.

Ważnym momentem było wyróżnienie najlepszych studentów, uczniów i absolwentów. Otrzymali je:

 • Tytuł Najlepszej Absolwentki UMK - lek. Klaudyna Grzelakowska z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu;
 • Tytuł Najlepszego Studenta - Krzysztof Lingo z Wydziału Matematyki i Informatyki UMK;
 • Tytuł Najlepszego Studenta-Sportowca - Alicja Barbara Śliwicka z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK;
 • Specjalne wyróżnienie za rozsławienie imienia uniwersytetu na arenie międzynarodowej - Kornelia Maria Borowska-Beszta z Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu;
 • Najlepszym uczniem Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego został Marek Rauchfleisz z klasy IVa o profilu matematyczno-informatyczno-fizycznym.

- Przed wami dużo ciężkiej pracy, ale i satysfakcji. Możliwe, że na swojej drodze napotkacie przeszkody, ale na pewno spotkacie też wiele osób, które wam pomogą je przezwyciężyćmówiła najlepsza absolwentka UMK Klaudyna Grzelakowska, podkreślając, że wybór UMK to była bardzo dobra decyzja.

Wykład inauguracyjny pt. „Dzieło sztuki przedmiotem pożądania” wygłosił prof. dr hab. Dariusz Markowski z Wydziału Sztuk Pięknych UMK.


fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Porozmawiajmy o integracji - plakat
  Miasto
  Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...
 • Miasto
  Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Plakat z informacją o punktach pomocy w Toruniu na przystanku MZK
  Miasto
  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Na zdjęciu: osoba na wózku jedzie chodnikiem, wokół spacerują ludzie
  Miasto
  W latach 2024-2028 Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie będzie kontynuować pomoc dla osób z niepełnosprawnościami. Toruńskie programy wsparcia ruszają już od stycznia 2024 r.
 • Drogi, Miasto
  Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Wydłużający się czas dostawy elementów małej architektury i warunki pogodowe przyczyniły się do przesunięcia terminu realizacji zadania pn. „Renowacja tarasu widokowego na Bulwarze Filadelfijskim. Zgodnie z aneksem do umowy zadanie zostanie zakończone do 15 grudnia 2023 r.
 • Toruńska kompozytorka Magdalena Cynk obchodzi 35-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji 3 grudnia 2023 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbył się jej jubileuszowy koncert.
 • Podczas Gali Jubileuszowej z okazji 100. rocznicy powstania Książnicy Kopernikańskiej wręczono medale, nagrody i wyróżnienia. - Wszyscy doceniamy w Toruniu naukowy, ale i także kulturotwórczy profil Książnicy oraz nieprzerwaną wierność dziedzictwu kopernikańskiemu – widoczną nie tylko w oficjalnej nazwie biblioteki - mówił prezydent Michał Zaleski.
 • Dobre informacje przyszły prosto z Australii. Arkadiusz Szymański, zawodnik TSŻ-u Schoenberger Toruń, w sobotę (2 grudnia 2023 r.) został Indywidualnym Mistrzem Świata.
 • Około 2000 uczestników wzięło udział w 21. edycji Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów w Toruniu. Tradycyjnie, wydarzenie odbyło się w pierwszą niedzielę grudnia.
 • 3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. - Pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz tym, którzy swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby z niepełnosprawnościami. Jesteście ważną częścią toruńskiej społeczności - mówi Prezydent...
 • 2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Na początku grudnia w 16 miastach Polski, w tym w Toruniu, odbędzie się wydarzenie pn. Narodowy Dzień Tenisa Stołowego.