Urodziny toruńskiej Dziewiątki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Urodziny toruńskiej Dziewiątki

Miasto
Data publikacji: 25 listopada 2023
Autor: Filip Tomasik

Przedszkole Miejskie nr 9 świętuje 50-lat działalności. Obchody jubileuszu odbyły się 25 listopada 2023 w siedzibie placówki przy ul. Gagarina.

Przedszkole Miejskie nr 9 rozpoczęło działalność w 1973 r. jako zakładowe Przedszkole nr 2 Toruńskiej Przędzalni Czesankowej ”Merinotex”. Utworzono wówczas 4 oddziały przedszkolne dla 120 dzieci, w wieku od 3 do 6 lat. Z dniem 1 września 1993 roku, przedszkole zostało przejęte przez samorząd lokalny. Placówka otrzymała nazwę Przedszkole Miejskie nr 9. Powstało wówczas 8 oddziałów przedszkolnych dla dzieci 6 letnich. W takiej formie placówka funkcjonowała do roku 2009.

W kolejnych latach przedszkole było systematycznie modernizowane, zwiększono również liczbę oddziałów. 18 kwietnia 2013 roku Rada Miasta Torunia Uchwałą nr 526/13 nadała Przedszkolu Miejskiemu imię Doroty Gellner.
Obecnie jednostka otacza opieką 192 dzieci. Funkcjonuje 8 oddziałów, w tym 2 odziały w budynku Szkoły Podstawowej nr 11 im. Pabla Nerudy w Toruniu. Zatrudnionych jest 22 nauczycieli, oraz 14 pracowników administracji i obsługi.

Obchody jubileuszu odbyły się 25 listopada 2023 roku w siedzibie przedszkola przy ul. Gagarina 130.

Dziękujemy dyrektorom, wychowawcom grup, pracownikom i przedszkolakom wszystkich roczników, którzy w kolejnych dekadach tego 50-lecia dbali o dobry klimat i wysoki poziom opieki w swoim przedszkolupowiedział podczas uroczystości prezydent Michał Zaleski. - Z wdzięcznością przyjmujemy wytrwałość i mądrość dorosłych oraz radość najmłodszych torunian, dla których ich przedszkole okazało się wymarzonym miejscem pracy lub szczęśliwego dzieciństwadodał prezydent Torunia.

W uroczystości wzięły udział przedszkolaki i obecni oraz byli pracownicy placówki wraz z dyrekcją.

Przedszkole to nie tylko budynek, to przede wszystkim społeczność, która je tworzy! Każdy jest tu potrzebny, a wykonując rzetelnie swoje obowiązki przyczynia się do rozwoju placówki, zapewnienia bezpieczeństwa i właściwą w niej atmosferępowiedziała dyrektor przedszkola Małgorzata Zawadka.

W programie wydarzenia znalazły się występy m.in. artystyczne przygotowane przez podopiecznych przedszkola oraz prezentacja multimedialna pokazująca historię i dorobek placówki.

fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na zdjęciu: Zielony traktor z biało-czerwoną flagą
  Drogi, Miasto
  22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • Miasto
  We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
 • W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu przyjadą dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury. Na wydarzenie zapraszają Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres potrwa od 21 do 23 lutego 2024 roku.
 • W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • 20 lutego 2024 r. na Lodowisku Tor-Tor odbyła się inauguracja hokejowych Mistrzostw Polski Centralnej Ligi Juniorów w sezonie 2023/2024.
 • We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 8 marca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na wyjątkowy wieczór z okazji Dnia Kobiet.