Uwaga na tramwaj! | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Uwaga na tramwaj!

Miasto, MZK
Data publikacji: 24 czerwca 2024
Autor: Sylwia Derengowska
Dodatkowe znaki ostrzegawcze dla pieszych i rowerzystów pojawią się przed kolejnymi przejściami przez torowiska tramwajowe.

Dodatkowe znaki ostrzegawcze dla pieszych i rowerzystów pojawią się przed kolejnymi przejściami przez torowiska tramwajowe. Właśnie zaczyna się ich malowanie.

O tym, że wtargnięcie pod nadjeżdżający tramwaj może skończyć się tragicznie, teoretycznie powinien wiedzieć każdy. Niestety nierzadko okazuje się, że jest to wiedza tylko teoretyczna i nie zawsze stosujemy się do niej na co dzień. Pod koniec lipca ub.r. we Wrocławiu pod tramwaj weszła piesza, która chciała pokonać torowisko idąc przejazdem dla rowerów. Na materiale video widać, że nawet nie spojrzała w bok. W marcu br. W Warszawie tak samo zachował się 17-latek, a w kwietniu w Pabianicach – kolejna rowerzystka. Kilka dni temu podobny przypadek, z udziałem rowerzysty, który zignorował nadjeżdżający tramwaj, wydarzył się na ul. M. Skłodowskiej-Curie w Toruniu.

Takie sytuacje zdarzają się niejednokrotnie.

Tymczasem tramwaj wraz z pasażerami waży ok. 50 ton. Aby się zatrzymać, potrzebuje kilkudziesięciu metrów. Jego droga hamowania jest kilkakrotnie dłuższa niż droga hamowania samochodu osobowego. Motorniczy, widząc pieszego czy rowerzystę wchodzącego lub wjeżdżającego na przejście bezpośrednio przed nadjeżdżającym tramwajem, niewiele może już zrobić. Stąd apel o ostrożność.  Pamiętajmy, że tramwaj, który wydaje się być daleko, może po prostu nie zdążyć wyhamować.

Co ważne pieszy lub rowerzysta wchodzący/wjeżdżający na przejście także musi zachować szczególną ostrożność, a zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym zabrania się mu wchodzenia/wjeżdżania na przejście bezpośrednio przed jadący pojazd.

Przepisy przepisami, a praktyka jest – jak widać z powyższych przykładów - różna. Dlatego Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu od ubiegłego roku maluje w newralgicznych punktach dodatkowe znaki ostrzegawcze dla pieszych i rowerzystów. Funkcjonują one już na ul. Długiej i Bydgoskiej. Teraz pojawią się u zbiegu ul. Bydgoskiej i Rybaków, na ul. Gagarina (przed przejściami bez sygnalizacji świetlnych), na Sienkiewicza (przed pl. Frelichowskiego) i na pl. Hoffmanna. Docelowo podobne ostrzeżenia będą umieszczane w innych newralgicznych punktach.

fot. MZK w Toruniu

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.