W cienistej Finlandii | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W cienistej Finlandii

Eko, Miasto
Data publikacji: 24 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Kobieta w niebieskiej sukience z psem na smyczy wchodzi do parku

Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.

Cienisty zakątek osiedlowy u zbiegu ulic Strzałowej i Artyleryjskiej powstał w listopadzie 2023 r. Urządzony został na niezagospodarowanym, zadrzewionym terenie, który był wcześniej gęsto zarośnięty tzw. podrostem i pozbawiony infrastruktury parkowej. Przy realizacji projektu zdecydowano się wykorzystać te naturalne walory i zachować jak największą ilość zastanej zieleni wysokiej, dlatego za temat przewodni parku kieszonkowego wybrano kraj o dużym zalesieniu czyli Finlandię.

Przestrzeń parku została podzielona na funkcjonalne strefy:

 • strefę edukacji i zabaw (w północno-wschodniej części) - dla najmłodszych użytkowników, w otoczeniu drzew, z czytelnią plenerową „Dolina Muminków”, biblioteczką i ścieżką edukacyjną z ilustracjami i ciekawostkami na temat Finlandii.
 • strefę wypoczynku i relaksu (w centralnej części parku) – z architekturą drewnianą: ławkami i huśtawkami w otoczeniu rabat, dużą altaną z częściowym zadaszeniem, stołem i ławkami oraz miejscem na rozłożenie koca na murawie.
 • strefę integracji (rozproszoną po terenie część utwardzona) – miejsce wspólnych gier przy stolikach edukacyjnych (szachy/chińczyk) i gry posadzkowej w „klasy”.

Jak na Finlandię przystało, w parku odnajdziemy motywy oraz kolorystykę biało-niebieskiej flagi Finlandii. Posadzony świerk nawiązuje też do Laponii – symbolu świąt bożonarodzeniowych i świętego Mikołaja. W okresie zimowym można na nim powiesić ozdoby świąteczne, jak to miało miejsce w ubiegłym roku.

Do poszczególnych części parku prowadzą alejki parkowe z przepuszczalną dla wody nawierzchnią mineralno-gruntową. Główne ciągi komunikacyjne zaprojektowane zostały tak, aby były dostępne i przystosowane dla osób poruszających się na wózkach oraz z wózkami. Zadbano też o stojaki dla rowerów.

Zieleń tego parku to głównie nasadzenia drzew gatunków jarząb pospolity i świerk kłujący, krzewy hortensji i śnieguliczki oraz roślinność cieniolubna jak: brunera, runianka, bluszcz, barwinek, dąbrówka rozłogowa, funkia czy hortensje pnące.

Fot. © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.