W Gdańsku o Hanzie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W Gdańsku o Hanzie

Miasto
Data publikacji: 28 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uczestnicy Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy

Posiedzenie Komisji Związku Miast Nowej Hanzy odbyło się 25 listopada 2023 r. w Gdańsku. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Torunia, który był gospodarzem 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy w czerwcu 2023 r.

W sobotę, 25 listopada, w Gdańsku odbyło się posiedzenie Komisji Związku Miast Nowej Hanzy poprzedzające zaplanowany na czerwiec przyszłego roku 44. Międzynarodowy Zjazd Hanzy, który odbędzie się pod hasłem: „Tutaj zaczyna się zmiana”. Gdańsk był już raz gospodarzem wydarzenia w 1997 r. Przed Gdańskiem Dni Hanzy, latem 2023 roku, organizował Toruń. Do naszego miasta przyjechali reprezentanci 70 miast z 10 państw - blisko 900 oficjalnych gości. W walnym zgromadzeniu delegatów udział wzięło 300 osób.

Do Gdańska przyjechało 60 delegatów Komisji Związku Nowej Hanzy, wśród nich reprezentanci Torunia, zastępca prezydenta miasta Paweł Gulewski i Ewa Banaszczuk-Kisiel, dyrektorka Wydziału Promocji i Turystyki. W skład komisji wchodzi też przedstawiciel youthHansa (Młoda Hanza), powstałej 25 lat temu „komórce” Hanzy skupiającej reprezentantów młodego pokolenia z poszczególnych miast (w wieku od 16 do 25 lat). Oprócz prac mających na celu przygotowywanie propozycji postulatów dla obrad corocznego zgromadzenia, goście mieli okazję, by zwiedzić Gdańsk.

Jak informują przyszłoroczni organizatorzy, 44. Międzynarodowe Dni Hanzy w Gdańsku będą platformą dla liderów, przedsiębiorców, naukowców, twórców i innowatorów, którzy chcą kształtować świat jutra. „Gdańsk jako miasto, które przeszło długą drogę od hanzeatyckiego portu do symbolu walki o wolność, jest miejscem, które pokazuje, jak dziedzictwo może inspirować do tworzenia lepszej przyszłości.” Dni Hanzy w Gdańsku będą trwać cztery dni, a wiele punktów programu to wydarzenia otwarte i przeznaczone także dla mieszkańców i turystów, np. ceremonie: otwarcia i zamknięcia Zjazdu, które zaplanowano w formie koncertów na Długim Targu, poprzedzonych paradami, jarmark hanzeatycki czy też otwarta scenę dla artystów z miast uczestniczących w wydarzeniu i wystawa Hanse ArtWorks prezentującą twórczość artystyczną pod hasłem „Made in Hanza”. W ramach Zjazdu zorganizowane zostanie także Forum ekonomiczne.

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: prezydent przemawia do biznesmenów
  Biznes, Miasto
  Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Miasto, Sport
  Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na zdjęciu: mecz hokeja na lodzie
  Miasto, Sport
  Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Miasto
  Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
 • W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu przyjadą dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury. Na wydarzenie zapraszają Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres potrwa od 21 do 23 lutego 2024 roku.
 • W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • 20 lutego 2024 r. na Lodowisku Tor-Tor odbyła się inauguracja hokejowych Mistrzostw Polski Centralnej Ligi Juniorów w sezonie 2023/2024.
 • We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 8 marca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na wyjątkowy wieczór z okazji Dnia Kobiet.