W gotowości na kolejną falę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W gotowości na kolejną falę

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 13 stycznia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski przemawia podczas konferencji

Początek 2022 roku w Toruniu to wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2, ale także przygotowania na kolejną falę koronawirusa. Sytuację epidemiczną w mieście w styczniu przedstawił na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Znajdujemy się w okresie oczekiwania na coś trudnego – piątą falę zakażeń koronawirusa. W Urzędzie Miasta Torunia przygotowujemy się na nią, jednak przygotować musimy się na nią wszyscy – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Jak możemy to zrobić? W sposób, o którym wielokrotnie wspominałem – poprzez przestrzeganie ograniczeń, nakazów oraz zakazów obowiązujących w kraju. Pamiętajmy także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: maseczka na twarzy, dystans i dezynfekcja. Poprzez te prozaiczne zachowania możemy uchronić siebie i innych od zakażenia.

W ciągu ostatnich 13 dni w Toruniu na COVID-19 zachorowało już aż 886 osób. Wyraźnie wzrasta także liczba wykonywanych wymazów – przypomnijmy, jeszcze trzy miesiące temu, wykonano ich w naszym mieście 6 757, w listopadzie liczba ta wzrosła do 13 tysięcy, w grudniu do prawie 16 tysięcy, a w styczniu (stan na 13.01) wykonano ich już 5 897.
Wykres zakażenia COVID-19 13/01/2021
Koronawirus na całym świecie zbiera swoje żniwo. W Toruniu w 2021 r. najgorszym miesiącem pod względem zgonów na COVID-19 był grudzień. Zmarły wtedy aż 84 osoby. Niestety styczeń nie zapowiada się bardziej optymistycznie – do tej pory w 2022 r. w wyniku koronwirusa zmarły 34 osoby.
Zgony COVID-19 13/01/2022
Jedną z metod walki z pandemią jest szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 287 407 szczepień, z czego 46 739 to trzecia dawka przypominająca. W pełni zaszczepiono 123 442 mieszkańców (62,2% wszystkich mieszkańców, 65,4% uprawnionych).

- Możemy z pewną dumą mówić o 65,4% w pełni zaszczepionych, uprawnionych do szczepienia mieszkańców i mieszkanek Torunia. Jednak patrząc na te dane, przychodzi na myśl jeszcze jedna refleksja: jeśli spotkamy się z kimś z naszego miasta w trójkę, to niestety średnio jedna z nas, jeden z nas jest niezaszczepiony – stwierdził prezydent Torunia Michał Zaleski. Dlatego apeluję, zachęcam i proszę w obliczu tego, co przed nami – niesłychanie szybko rozprzestrzeniającej się mutacji wirusa omikron, przyspieszmy nasze myślenie o szczepieniu. Apeluję do tych, którzy jeszcze się nie zaszczepili oraz tych, którzy mają możliwość przyjęcia dawki przypominającej - skorzystajcie Państwo z tego. Potencjał zagrożenia jest bardzo duży. Informacje ogólnopolskie mówią o spodziewanej możliwości blisko 100 tys. zakażeń dziennie.
Szczepienia drugą dawką, wyszczepialność 13/01/2022

 


Konferencja prasowa prezydenta Torunia


PRZYDATNE INFORMACJE

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Seniorka otrzymuje opaskę z rąk wiceprezydenta Gulewskiego
  Miasto
  150 toruńskich seniorów otrzymało 8 grudnia 2022 r. specjalne opaski monitorujące ich stan zdrowia i umożliwiające szybki kontakt z odpowiednimi służbami.
 • Zdjęcie przedstawia kierownictwo UMT z przygotowaną Szlachetną Paczką
  Miasto
  Szlachetna Paczka nie ominęła toruńskiego magistratu. Tradycyjnie już kierownictwo Urzędu Miasta Torunia zebrało się, aby przygotować paczkę dla potrzebujących. W tym roku jest to pani Maria z synem Janem.
 • Uczestnicy konferencji dotyczącej organizacji VIII Dni Grzegorza Ciechowskiego
  Miasto
  Wręczenie Nagrody nastąpi w dniu 17 grudnia 2022 r. w Klubie Od Nowa w Toruniu, podczas dorocznego koncertu poświęconego pamięci legendarnego lidera Republiki - Grzegorza Ciechowskiego.
 • Zdjęcie przedstawia Ratusz Staromiejski z klocków Lego.
  Kultura, Miasto
  36 tysięcy klocków wykorzystano przy budowie modelu Ratuszu Staromiejskiego. Pracę autorstwa Bartosza Grześkiewicza można już oglądać w Muzeum Okręgowym w Toruniu, które ma swoją siedzibę w Ratuszu.
 • Na zdjęciu: dzieci siedzą na sali gimnastycznej podczas zajęć z profilaktyki sportowej
  Miasto, Sport
  Toruńskie kluby sportowe realizują działania z zakresu profilaktyki uzależnień. Zadania wykonywane są nie tylko poprzez standardowe działania dotyczące rozwiązywania problemów uzależnień, ale także poprzez upowszechnianie sportu i zajęcia sportowe. Łączna pula udzielonych dotacji wyniosła 1.100.000 zł.
 • Logo w kształcie bombki choinkowej z napisem Świąteczna Bitwa Gwiazd
  Miasto, Sport
  W sobotę 10 grudnia 2022 r. w godz. 8:00-13:00 na lodowisku Mentor Sport odbędzie się turniej charytatywny XII Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Zbliża się okres świąteczno-noworoczny. Poniżej publikujemy godziny otwarcia Urzędu Miasta Torunia w tym czasie.
 • Wydział Sportu i Rekreacji UM Torunia, Nadleśnictwo Toruń, Radio Gra i Stowarzyszenie GoSport zapraszają na "Wielką toruńską ślizgawkę świąteczną”. Na Tor-Torze pojawi się Św. Mikołaj z elfami, będą słodkości, choinkobranie i mnóstwo dobrej zabawy na lodzie.
 • 6 grudnia 2022 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbył się XVIII Koncert Fundacji Platon im. Kuby Rumińskiego. Gwiazdą wieczoru była ukraińska wokalistka Jamala. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Torunia, Michał Zaleski.
 • W mikołajkowe popołudnie 6 grudnia 2022 r. dzieci z toruńskich rodzin zastępczych i naturalnych bawiły się na przedświątecznej imprezie w hotelu Filmar.Do udziału w spotkaniu zaproszono  rodziny aktywnie współpracujące na co dzień z Toruńskim Centrum Usług Społecznych, zarówno polskie, jak i ukraińskie. W przystrojonej świątecznie sali na dzieci i...
 • Uczniowie toruńskich szkół i przedszkoli wzięli udział w integracyjnych Mikołajkach, jakie odbyły się 6 grudnia 2022 r. w Zespole Szkół nr 19.
 • W Szubinie odbył się Gwiazdkowy Turniej Młodziczek i Młodzików oraz Dzieci w Judo. Młodzi zawodnicy UKS Kodokan Toruń wrócili z pięcioma medalami z tej imprezy.
 • W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, rozbrzmiewający kolędami, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku tradycyjnie w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Czytanie fragmentów „Mikołajka” Sempe’go i Goscinny’ego w Szkole Podstawowej nr 9 rozpoczęło Mikołajki w Toruniu.