W Kontakcie z teatrem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W Kontakcie z teatrem

Kultura, Miasto
Data publikacji: 01 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: biały budynek Teatru im. Wilama Horzycy, obok stoją flagi informujące o odbywającym się festiwalu Kontakt

31 maja 2023 roku rozpoczął się 27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Potrwa do 7 czerwca 2023 r.

Podczas inauguracji festiwalu w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki miłośnicy teatru zobaczyli spektakl grecki „Ink” w reż. Dimitrisa Papaioannou.

- Nie ma lepszej oprawy dla festiwalu teatralnego, jak nasze miasto – ze starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, ze świadomością, że to w tym mieście 550 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik, ale także dlatego, że najnowsza edycja dziennika „The Guardian” informuje, iż największą atrakcją turystyczną w Polsce jest Toruń! – powiedział prezydent Michał Zaleski podczas uroczystego otwarcia festiwalu, którego partnerem głównym jest właśnie Miasto Toruń. – Bądźmy wiernymi widzami, uczestnikami spektakli w każdym miejscu i w każdym czasie. Życzę najpiękniejszych wrażeń teatralnych – tymi słowami zwrócił się prezydent do widzów.

- Dwudziestą siódmą edycją wracamy do wielkiego formatu festiwalu, do jego świetności dodał marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Po latach poszukiwania nowej formuły organizacyjnej festiwal powraca w 2023 r. do corocznego cyklu swoich edycji. Festiwal ma charakter konkursu, a nagrody przyzna międzynarodowe jury. Łącznie na  festiwalowych scenach oraz w plenerze pokazanych zostanie 15 spektakli: z Grecji, Włoch, Litwy, Rumunii i Polski. Część przedstawień odbędzie się z audiodeskrypcją. Trzy spektakle zaprezentuje toruński Teatr im. Wilama Horzycy.

>>> Przejdź do strony festiwalu

Korzenie festiwalu wyrastają z Festiwalu Teatrów Polski Północnej, który w latach 1959-1991 odbywał się z inicjatywy dyrektora toruńskiego teatru Hugona Morycińskiego. Znaczącego rozszerzenia formuły wydarzenia dokonała w 1991 r. dyrektor Krystyna Meissner, która nadała mu charakter ogólnopolski i międzynarodowy oraz zmieniła jego nazwę na „Kontakt”.

Festiwal cieszy się uznaną marką w Polsce i świecie, bo zawsze zapewniał poznawanie najciekawszych zjawisk artystycznych w teatrze polskim i europejskim. O jego prestiżu decydują wysokie noty wystawiane mu w środowiskach aktorów, reżyserów, twórców sztuk, krytyków teatralnych oraz studentów polskich wyższych szkół teatralnych.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
  Kultura, Miasto
  Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
  Kultura, Miasto
  Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • Tłumy ludzi na zamkniętym dla ruchu kołowego bulwarze
  Drogi, Miasto
  I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Mężczyzna w bieli kłania się kapeluszem czerwonemu pojazdowi jadącemu bulwarem
  Miasto
  Do Torunia ponownie zawitały zabytkowe pojazdy. Podczas Classic Gala 2024 Poland 22 czerwca 2024 r. na ulicach Torunia i Bulwarze Filadelfijskim pojawiły się wyjątkowe auta.
 • Zastępca prezydenta Torunia wręcza upominek byłemu nadburmistrzowi Getyngi Wolfgangowi Meyerowi
  Miasto
  Podczas Dni Torunia 2024 r. w naszym mieście przebywa grupa mieszkańców partnerskiej Getyngi, wśród nich emerytowani przedstawiciele getyńskiego magistratu.
 • W sobotę 22 czerwca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.