W Kontakcie z teatrem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W Kontakcie z teatrem

Kultura, Miasto
Data publikacji: 01 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: biały budynek Teatru im. Wilama Horzycy, obok stoją flagi informujące o odbywającym się festiwalu Kontakt

31 maja 2023 roku rozpoczął się 27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Potrwa do 7 czerwca 2023 r.

Podczas inauguracji festiwalu w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki miłośnicy teatru zobaczyli spektakl grecki „Ink” w reż. Dimitrisa Papaioannou.

- Nie ma lepszej oprawy dla festiwalu teatralnego, jak nasze miasto – ze starówką wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, ze świadomością, że to w tym mieście 550 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik, ale także dlatego, że najnowsza edycja dziennika „The Guardian” informuje, iż największą atrakcją turystyczną w Polsce jest Toruń! – powiedział prezydent Michał Zaleski podczas uroczystego otwarcia festiwalu, którego partnerem głównym jest właśnie Miasto Toruń. – Bądźmy wiernymi widzami, uczestnikami spektakli w każdym miejscu i w każdym czasie. Życzę najpiękniejszych wrażeń teatralnych – tymi słowami zwrócił się prezydent do widzów.

- Dwudziestą siódmą edycją wracamy do wielkiego formatu festiwalu, do jego świetności dodał marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Po latach poszukiwania nowej formuły organizacyjnej festiwal powraca w 2023 r. do corocznego cyklu swoich edycji. Festiwal ma charakter konkursu, a nagrody przyzna międzynarodowe jury. Łącznie na  festiwalowych scenach oraz w plenerze pokazanych zostanie 15 spektakli: z Grecji, Włoch, Litwy, Rumunii i Polski. Część przedstawień odbędzie się z audiodeskrypcją. Trzy spektakle zaprezentuje toruński Teatr im. Wilama Horzycy.

>>> Przejdź do strony festiwalu

Korzenie festiwalu wyrastają z Festiwalu Teatrów Polski Północnej, który w latach 1959-1991 odbywał się z inicjatywy dyrektora toruńskiego teatru Hugona Morycińskiego. Znaczącego rozszerzenia formuły wydarzenia dokonała w 1991 r. dyrektor Krystyna Meissner, która nadała mu charakter ogólnopolski i międzynarodowy oraz zmieniła jego nazwę na „Kontakt”.

Festiwal cieszy się uznaną marką w Polsce i świecie, bo zawsze zapewniał poznawanie najciekawszych zjawisk artystycznych w teatrze polskim i europejskim. O jego prestiżu decydują wysokie noty wystawiane mu w środowiskach aktorów, reżyserów, twórców sztuk, krytyków teatralnych oraz studentów polskich wyższych szkół teatralnych.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...