W rocznicę zakończenia wojny | www.torun.pl

W rocznicę zakończenia wojny

Miasto
Data publikacji: 08 maja 2021
Autor: Małgorzata Litwin

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Żołnierz składa wieniec pod pomnikiem ofiar II wojny światowej w alei św. Jana Pawła II

8 maja 2021 roku, w 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Polsce i Europie, delegacja miasta złożyła wiązanki kwiatów w toruńskich miejscach upamiętnienia jej ofiar.

Choć ostatnim akordem, oficjalnie kończącym II wojnę światową, była bezwarunkowa kapitulacja Japonii 2 września 1945 roku, w Polsce i Europie jako dzień rocznicy zakończenia II wojny światowej świętujemy 8 maja. To właśnie w nocy z 8 na 9 maja 1945 r. w Berlinie został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. W wielu państwach działania wojenne trwały jeszcze przez kilka miesięcy.

W tym roku w Toruniu, z racji obowiązujących obostrzeń pandemicznych, obchody rocznicy miały charakter nieco skromniejszy niż w latach ubiegłych. Nie zapominamy jednak o cywilnych i wojskowych ofiarach tego straszliwego, największego w historii konfliktu światowego. Ich liczbę szacuje się na około 60 milionów osób (niektóre źródła podają nawet 80 mln), a w Polsce pomiędzy 5,6 a 5,8 mln. Z pamięcią o nich 8 maja 2021 r. przedstawiciele miasta złożyli wiązanki kwiatów w miejscach poświęconych w Toruniu upamiętnieniu ofiar II wojny światowej – pod kamiennym obeliskiem w alei  św. Jana Pawła II, poświęconym poległym i pomordowanym przez hitlerowskiego najeźdzcę w latach 1939-1945 oraz pod tablicą na terenie dawnego obozu jenieckiego na toruńskich Glinkach. 

Toruński samorząd reprezentowali prezydent Torunia Michał Zaleski i jego zastępca Zbigniew Fiderewicz oraz radni Rady Miasta Torunia: Katarzyna Chłopecka, Wojciech Klabun, Jacek Krzyżaniak i Dariusz Mądrzejewski. Obecni też byli Marta Humienna ze Związku Nauczycielstwa Polskiego, mjr Ireneusz Bandura z Garnizonu Toruń i Leszek Polak z Bractwa Kurkowego w Toruniu.

Fot. Lech Kamiński

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Koronawirus, Miasto
  319 osób zgłosiło się do punktu w toruńskiej galerii Plaza i przyjęło szczepionkę przeciw koronawirusowi. W niedzielę, 13 czerwca 2021 r. na chętnych czekamy na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego i w Miejskiej Przychodni Specjalistycznej.
 • Miasto
  Na 13 czerwca 2021 r. zaplanowano drugi i ostatni dzień pikniku w Muzeum Twierdzy Toruń. Po deszczowej sobocie, niedziela zapowiada się ciepła i bez opadów. Zapraszamy!
 • Grafika epidemiczna dla Torunia
  Koronawirus, Miasto
  W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 3 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych.
 • Kultura, Miasto
  Na ostatni weekend sezonu artystycznego Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała weekend poświęcony rosyjskiemu kompozytorowi Igorowi Strawińskiemu. 11 czerwca publiczność w CKK Jordanki wysłuchała koncertu "Ogniste fajerwerki".
 • Miasto, Sport
  W 9. rundzie PGE Ekstraligi eWinner Apator Toruń uległ przed własną publicznością drużynie Bertard Sparta Wrocław 36:54.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  W sobotę, 12 czerwca 2021 r. na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić nagłe opady gradu i burze.