W rowerowej czołówce | www.torun.pl

W rowerowej czołówce

Miasto
Data publikacji: 10 maja 2021
Autor: Magdalena Winiarska

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Na zdjęciu widać rowery miejskie przyczepione do stojaka

Toruń uplasował się na 4. miejscu w przeliczeniu liczby ścieżek rowerowych na mieszkańca – takie są wyniki rankingu opracowanego przez Holidu, wyszukiwarkę apartamentów i domów wakacyjnych.

Rozwinięta infrastruktura rowerowa to atut nie tylko dla samych mieszkańców, ale i dla turystów. Na dwóch kółkach można dotrzeć do różnych zakątków miasta, by spędzić czas i wśród zabytków, i w otoczeniu przyrody. Pomocny w tym jest Torvelo, czyli toruński rower miejski.

Holidu, wyszukiwarka apartamentów i domów wakacyjnych, sporządziła na podstawie danych ze strony OpenStreetMaps ranking  miast polskich z największą ilością dostępnych ścieżek rowerowych. W przeliczeniu długości ścieżek rowerowych (w metrach) na mieszkańca Toruń zajął 4. miejsce, za – kolejno: Dąbrową Górniczą, Koszalinem i Rzeszowem. Według rankingu, w Toruniu na jednego mieszkańca przypada 0,52 m tras rowerowych. Jak podkreślają twórcy zestawienia, Toruń, pod względem długości dróg dla rowerów w stosunku do długości ulic, znajduje się na trzecim miejscu w kraju, wyprzedzając największe miasta Polski.

„Imponująca infrastruktura rowerowa” – tak twórcy rankingu określają Toruń z perspektywy dwóch kółek. „30 stacji rowerów miejskich, 105 km ścieżek rowerowych, 5 tysięcy miejsc parkingowych dla jednośladów, trasy prowadzące do malowniczych zakątków poza miastem - to właśnie Toruń” – czytamy w opisie.


Popatrz na mapkę istniejących i planowanych tras rowerowych w Toruniu
(mapa prowadzona przez Wydziału Gospodarki Komunalnej Urządu Miasta Torunia)


Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Koronawirus, Miasto
  319 osób zgłosiło się do punktu w toruńskiej galerii Plaza i przyjęło szczepionkę przeciw koronawirusowi. W niedzielę, 13 czerwca 2021 r. na chętnych czekamy na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego i w Miejskiej Przychodni Specjalistycznej.
 • Miasto
  Na 13 czerwca 2021 r. zaplanowano drugi i ostatni dzień pikniku w Muzeum Twierdzy Toruń. Po deszczowej sobocie, niedziela zapowiada się ciepła i bez opadów. Zapraszamy!
 • Grafika epidemiczna dla Torunia
  Koronawirus, Miasto
  W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 3 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych.
 • Kultura, Miasto
  Na ostatni weekend sezonu artystycznego Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała weekend poświęcony rosyjskiemu kompozytorowi Igorowi Strawińskiemu. 11 czerwca publiczność w CKK Jordanki wysłuchała koncertu "Ogniste fajerwerki".
 • Miasto, Sport
  W 9. rundzie PGE Ekstraligi eWinner Apator Toruń uległ przed własną publicznością drużynie Bertard Sparta Wrocław 36:54.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  W sobotę, 12 czerwca 2021 r. na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić nagłe opady gradu i burze.