W styczniu najwięcej zachorowań | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W styczniu najwięcej zachorowań

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 01 lutego 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęcie prezydent Torunia Michał Zaleski podczas konferencji

W ubiegłym miesiącu odnotowaliśmy w Toruniu 4 030 zakażeń wirusem SARS-CoV-2. To rekord miesięcznych zachorowań w naszym mieście od początku pandemii. Sytuację epidemiczną w styczniu 2022 r. przedstawił prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Zakażenia, a tym samym pandemia, niestety nie opuszczają Torunia. Dwa pierwsze dni tego tygodnia to już 452 zachorowania. Dla porównania, na przełomie grudnia i stycznia tej liczebności zakażenia odnotowaliśmy w ciągu całego tygodniapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.
Wykres dzienne zakażenia COVID-19 (1.02.2022)

Wykres zakażenia koronawirusem w Toruniu miesięcznie - 1/02/2022
Razem z liczbą zachorowań rośnie także liczba wykonywanych wymazów. W zeszłym tygodniu w Toruniu poddano badaniom aż 7 140 próbek. Przypomnijmy, że w styczniu było to kolejno: 3255 (3-9.01), 3611 (10-16.01) oraz 4415 (17-23.01).

Koronawirus na całym świecie zbiera swoje żniwo. W Toruniu w 2021 r. najgorszym miesiącem pod względem zgonów na COVID-19 był grudzień. Zmarły wtedy aż 84 osoby. W styczniu 2022 r. odnotowaliśmy natomiast 56 zgonów w wyniku COVID-19.

- Nie należy popadać w nadmierny optymizm. Fala zakażeń wspina się, a przypadków hospitalizacji, i co za tym niestety idzie zgonów, będzie więcej. Styczniowy wzrost zakażeń sprawi, że w lutym liczba osób, które stracą życie, będzie wysoka, a może nawet wyższa od styczniowej –mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wykres - zgony w Toruniu koronawirus do 01/02/2021

Rosnąca liczba przypadków zarażenia koronawirusem spowodowała także, że na mapie Torunia pojawiły się nowe punkty wykonujące wymazy PCR w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 31 stycznia w naszym mieście funkcjonuje już dziesięć, a od 2 lutego będzie funkcjonować jedenaście punktów wykonujących wymazy PCR w ramach NFZ – kliknij tutaj, aby przejść do wykazu punktów wymazowych. Warto wspomnieć, że trzy z nich – przy Motoarenie, Vitalabo przy Szosie Bydgoskiej 3 oraz obok orliku przy ul. 63. Pułku Piechoty – są punktami drive-thru, czyli przyjmują zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych.

Przypominamy, że od 27 stycznia test antygenowy można wykonać także w aptekach, które spełniają standardy bezpieczeństwa. Badanie jest bezpłatne oraz dostępne bez potrzeby skierowania od lekarza. W Toruniu obecnie dostępny jest jeden taki punkt (stan na 1.02) - w aptece Nowa Farmacja przy ul. Bartosza Głowackiego 2.

- Według opinii ekspertów im szybciej fala zachorowań rośnie, tym szybciej się kończy. Jak dobrze wiemy, obecna mutacja wirusa bardzo szybko się rozprzestrzenia, możemy więc spodziewać się, że piąta fala pandemii niedługo wygaśniemówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Tym bardziej namawiam Państwa o dbanie o siebie nawzajem poprzez takie prozaiczne zachowania jak: zachowywanie dystansu, noszenie maseczki czy unikanie dużych skupisk ludzi.

Zadbać o siebie i o innych można także poprzez szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 309 918 szczepień, z czego 59 128 to trzecia dawka przypominająca. W pełni zaszczepiono 125 799 mieszkańców (63,3% wszystkich mieszkańców, 66,7% uprawnionych).


PRZYDATNE INFORMACJE


Konferencja Prezydenta Torunia 01 lutego 2022

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • 30 lat Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza
  Miasto
  Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
  Miasto, Sport
  „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
 • St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".