W styczniu najwięcej zachorowań | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W styczniu najwięcej zachorowań

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 01 lutego 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęcie prezydent Torunia Michał Zaleski podczas konferencji

W ubiegłym miesiącu odnotowaliśmy w Toruniu 4 030 zakażeń wirusem SARS-CoV-2. To rekord miesięcznych zachorowań w naszym mieście od początku pandemii. Sytuację epidemiczną w styczniu 2022 r. przedstawił prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Zakażenia, a tym samym pandemia, niestety nie opuszczają Torunia. Dwa pierwsze dni tego tygodnia to już 452 zachorowania. Dla porównania, na przełomie grudnia i stycznia tej liczebności zakażenia odnotowaliśmy w ciągu całego tygodniapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.
Wykres dzienne zakażenia COVID-19 (1.02.2022)

Wykres zakażenia koronawirusem w Toruniu miesięcznie - 1/02/2022
Razem z liczbą zachorowań rośnie także liczba wykonywanych wymazów. W zeszłym tygodniu w Toruniu poddano badaniom aż 7 140 próbek. Przypomnijmy, że w styczniu było to kolejno: 3255 (3-9.01), 3611 (10-16.01) oraz 4415 (17-23.01).

Koronawirus na całym świecie zbiera swoje żniwo. W Toruniu w 2021 r. najgorszym miesiącem pod względem zgonów na COVID-19 był grudzień. Zmarły wtedy aż 84 osoby. W styczniu 2022 r. odnotowaliśmy natomiast 56 zgonów w wyniku COVID-19.

- Nie należy popadać w nadmierny optymizm. Fala zakażeń wspina się, a przypadków hospitalizacji, i co za tym niestety idzie zgonów, będzie więcej. Styczniowy wzrost zakażeń sprawi, że w lutym liczba osób, które stracą życie, będzie wysoka, a może nawet wyższa od styczniowej –mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wykres - zgony w Toruniu koronawirus do 01/02/2021

Rosnąca liczba przypadków zarażenia koronawirusem spowodowała także, że na mapie Torunia pojawiły się nowe punkty wykonujące wymazy PCR w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 31 stycznia w naszym mieście funkcjonuje już dziesięć, a od 2 lutego będzie funkcjonować jedenaście punktów wykonujących wymazy PCR w ramach NFZ – kliknij tutaj, aby przejść do wykazu punktów wymazowych. Warto wspomnieć, że trzy z nich – przy Motoarenie, Vitalabo przy Szosie Bydgoskiej 3 oraz obok orliku przy ul. 63. Pułku Piechoty – są punktami drive-thru, czyli przyjmują zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych.

Przypominamy, że od 27 stycznia test antygenowy można wykonać także w aptekach, które spełniają standardy bezpieczeństwa. Badanie jest bezpłatne oraz dostępne bez potrzeby skierowania od lekarza. W Toruniu obecnie dostępny jest jeden taki punkt (stan na 1.02) - w aptece Nowa Farmacja przy ul. Bartosza Głowackiego 2.

- Według opinii ekspertów im szybciej fala zachorowań rośnie, tym szybciej się kończy. Jak dobrze wiemy, obecna mutacja wirusa bardzo szybko się rozprzestrzenia, możemy więc spodziewać się, że piąta fala pandemii niedługo wygaśniemówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Tym bardziej namawiam Państwa o dbanie o siebie nawzajem poprzez takie prozaiczne zachowania jak: zachowywanie dystansu, noszenie maseczki czy unikanie dużych skupisk ludzi.

Zadbać o siebie i o innych można także poprzez szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 309 918 szczepień, z czego 59 128 to trzecia dawka przypominająca. W pełni zaszczepiono 125 799 mieszkańców (63,3% wszystkich mieszkańców, 66,7% uprawnionych).


PRZYDATNE INFORMACJE


Konferencja Prezydenta Torunia 01 lutego 2022

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Przed nami 53. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Już 23 marca 2023 roku odbędzie się 53. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Pogrzeb zbiorowy dzieci martwo urodzonych
  Miasto
  Uroczystość jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich, którzy chcą oddać hołd niewinnym istotom i modlić się za ich dusze.
 • Bliżej porozumienia z Bydgoszczą
  Eko, Miasto
  Dobiegają końca negocjacje w sprawie nowego porozumienia międzygminnego dotyczącego zagospodarowania odpadów komunalnych z Gminy Miasta Toruń w bydgoskiej spalarni. Zmiany wpłyną na wysokość miejskich stawek za odpady. W połowie listopada 2022 roku prezydent Michał Zaleski poinformował radnych oraz mieszkańców o tym, że władze Bydgoszczy...
 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak, brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
  Miasto, Sport
  Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
 • Plakat promujący Miejski Konkurs Historyczny „Dzieje Torunia”.
  Miasto
  24 marca 2023 r. o godz. 12.30 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 w Toruniu odbędzie się XX edycja Miejskiego Konkursu Historycznego „Dzieje Torunia”.
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej. Usługa świadczona będzie do 31 marca 2023r. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Toruniu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 80F od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00 po wcześniejszym umówieniu.
 • Wiosenna pogoda otworzyła na dobre sezon rowerowy i coraz więcej osób wybiera na środek lokomocji jednoślady, przesiadając się z samochodów na rowery. Przypominamy, że rowerzyści muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przestrzegać przepisów!
 • Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Uwaga! W związku z budową nowej linii tramwajowej nastąpi całkowite zamknięcie zjazdu z ul. Legionów do sklepu ALDI. Zjazd zostanie zamknięty od poniedziałku, 27 marca 2023 r. od ok. godz. 8:00. Objazd zostanie poprowadzony ulicą Legionów, a następnie drogą znajdującą się w pobliżu wjazdu do zajezdni autobusowej. Szczegóły są na mapce....
 • Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.