W Toruniu o opiece długoterminowej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W Toruniu o opiece długoterminowej

Miasto
Data publikacji: 27 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Na trzy dni (26-28 września 2023 r.) Toruń stał się europejską stolicą opieki długoterminowej. Odbywająca się w naszym mieście Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej to największe wydarzenie dotyczące tego zagadnienia na Starym Kontynencie.

Organizatorem konferencji są Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. Wydarzenie skupia co roku ponad 1000 uczestników z całego świata – kadrę menedżerską oraz personel medyczny, terapeutyczny i opiekuńczy placówek ochrony zdrowia, opieki długoterminowej i pomocy społecznej. Starzejąca się Europa poszukuje optymalnych rozwiązań w zakresie opieki nad ludźmi niesamodzielnymi. Międzynarodowa Konferencja to odpowiedź na tę potrzebę. Od 1998 r. we wrześniowych spotkaniach w Toruniu biorą udział liderzy europejskiej opieki długoterminowej: dyrektorzy zarządzający instytutami opieki, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób przewlekle chorych, reprezentanci nauki, lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci. Tu toczy się dyskusja o przyszłości opieki długoterminowej.

Podczas 25 lat w konferencji uczestniczyli przedstawiciele ponad 40 państw świata z Europy, Ameryki Północnej, Azji, Afryki i Australii. Wspólne konferencje w Toruniu pomogły w wymianie myśli i doświadczeń, wspierały integrację środowiska liderów opieki długoterminowej, tych wszystkich, którzy na co dzień działają na rzecz osób niesamodzielnych, starszych, niepełnosprawnych, odpowiadały na ich potrzeby.

- Dla TZMO to wielka duma i radość, że mogliśmy w tym przedsięwzięciu brać udział, ale nie dałoby się nam tego stworzyć, gdyby nie współpraca z tymi, którzy przez lata nadawali merytoryczny kształt naszej konferencji. Mieliśmy zaszczyt gościć w Toruniu podczas naszych konferencji bardzo wielu wybitnych wykładowców, specjalistów w swojej dziedzinie, praktyków i organizatorów opieki, konsultantów krajowych i wojewódzkich, przedstawicieli organizacji, towarzystw i stowarzyszeń działających na rzecz podnoszenia jakości opieki nad osobami niesamodzielnymi i starszymi, przedstawicieli domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładów opiekuńczo-leczniczych, hospicjów i szpitali - podkreśliła w trakcie uroczystej inauguracji tegorocznej konferencji dyrektor TZMO Pionu Rynku Polskiego Farmaceutycznego i prezes Fundacji TZMO „Razem Zmieniamy Świat” Katarzyna Serwińska.

W centrum zainteresowania jubileuszowej 25. Międzynarodowej Konferencji Opieki Długoterminowej znajdują się ludzie - podopieczni, ich rodziny oraz profesjonaliści opieki. Sukcesy w opiece uzależnione są od ich partnerstwa, współpracy, wypracowanej kultury opieki. Celem jest dbałość o dobrostan podopiecznego, zdrowie fizyczne i psychiczne ale również wypracowanie umiejętności radzenia sobie z obciążeniami i trudnościami. Stres, poczucie niepewności wobec zmian, oczekiwania oraz nowe wyzwania w opiece determinują nie tylko warunki życia mieszkańców i pacjentów, ale pracowników opieki długoterminowej. Istotnym elementem kształtującym warunki życia i pracy w opiece długoterminowej jest odpowiednie zarządzanie procesem opieki oraz kadrami, a także współpraca z innymi partnerami w skali lokalnej. Inspiracją do radzenia sobie z tymi wyzwaniami, rozwoju i zmian są rozwiązania wypracowane przez organizacje i praktyków zarówno na gruncie lokalnym, jak i międzynarodowym.

Od wielu lat przewodniczącym Komitetu Naukowego Konferencji jest prof. Piotr Błędowski. – Konferencja to nie tylko szczególne wydarzenie o charakterze szkoleniowym i towarzyskim. Przez 25 lat, jakie upłynęły od pierwszego spotkania stała się swego rodzaju instytucją, miejscem wymiany poglądów i doświadczeń, okazją do zapoznania się z dobrymi praktykami innych i do przedstawienia swoich dokonań. To wyjątkowa konferencja, podczas której uczymy się od siebie nawzajem, przenosząc do praktyki nowe trendy, pojawiające się w teorii oraz wzbogacając teorię wnioskami z codziennej praktyki. To wreszcie miejsce, gdzie rodzi się poczucie wspólnoty i solidarności tak potrzebne, gdy jesteśmy z naszymi problemami pozostawieni sami sobie i tylko my wiemy jakim wysiłkiem udaje nam się pokonać codzienne trudności - powiedział profesor.

W uroczystej inauguracji konferencji w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki udział wzięła ambasador Indii w Polsce i na Litwie Nagma Mallick. TZMO inwestuje w Indiach od 2002 r. Indyjskie spółki toruńskiej formy zlokalizowane są w trzech stanach: Karnataka, Kerala i Tamilnadu. Fabryka zajmuje się produkcją i sprzedażą najwyższej jakości wyrobów higienicznych i medycznych. Otwarcie nowoczesnego magazynu w fabryce Bella Premier Happy Hygiene Care Pvt. Ltd. w Ambathuraiu zostało uznane za największą instalację mobilnego systemu nie tylko w Indiach, ale również w całej Azji. W historii polsko-indyjskich stosunków gospodarczych TZMO jest największym polskim prywatnym inwestorem w Indiach.

Prezydent Torunia Michał Zaleski w podziekowaniu za organizację konferencji wręczył prezes Fundacji Razem Zmieniamy Świat Katarzynie Serwińskiej kwiaty i list okolicznościowy. Z kolei wieloletni prezes zarządu i dyrektor generalny TZMO Jarosław Józefowicz otrzymał z rąk prezydenta kryształowego toruńskiego anioła. – Witamy w Toruniu, mieście które zawsze jest gościnnie otwarte dla tych, którzy chcą nas odwiedzać. Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej w Toruniu jest już na trwałe wpisana w życiorys naszego miasta. Bardzo się cieszę, że możemy po raz kolejny uczestniczyć w największym wydarzeniu dotyczącym opieki długoterminowej w Europie. Jubileuszowa 25. edycja przypada w roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, znanego toruńskiego astronoma, ale także lekarza. Kopernikański kontekst przenika tą toruńską konferencję właściwie od samego początku. Pierwsza edycja w 1998 r. odbyła się w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Była to pierwsza w kraju konferencja poświęcona tej tematyce. Od tego czasu to międzynarodowe wydarzenie skupia wszystkich, którzy zajmują się tą działalnością szlachetną, oczekiwaną i bardzo potrzebną - stwierdził prezydent Michał Zaleski.

- Na szacunek i uznanie zasługuje postawa organizatorów konferencji – Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych, współdziałających z Fundacją Razem zmieniamy świat. TZMO jako firma globalna ani na chwilę nie zapominają o tym szlachetnym przesłaniu społecznej odpowiedzialności biznesu. Nasza miejska współpraca z TZMO jest oczywista, współrealizujemy wiele pomysłów, projektów, rozwiązań również tych bezpośrednio toruńskich. Najlepszym przykładem jest znany Bella Skyway Festival, którego nie byłoby gdyby nie TZMO - dodał prezydent Michał Zaleski.

Konferencję organizują TZMO SA, Fundacja Razem Zmieniamy Świat oraz Stowarzyszenie na Rzecz Opieki Długoterminowej i Pomocy Społecznej „Dom Pod Słońcem”. Patronat merytoryczny nad tym wydarzeniem sprawują: Polskie Towarzystwo Gerontologiczne oraz europejskie stowarzyszenie European Association for Directors and Providers of Long-Term Care Services E.D.E. Konferencja została objęta patronatem honorowym Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
    Miasto, Sport
    Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
  • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
    Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
  • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
    Miasto
    2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
  • Eko, Inwestycje, Miasto
    Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
  • Sztuka Natury na wyciągnięcie ręki
    Eko, Kultura, Miasto
    Już po raz 16. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą "Sztuka Natury".
  • Miasto
    - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
  • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
  • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
  • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
  • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
  • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.