W Toruniu o opiece długoterminowej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W Toruniu o opiece długoterminowej

Miasto
Data publikacji: 27 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Na trzy dni (26-28 września 2023 r.) Toruń stał się europejską stolicą opieki długoterminowej. Odbywająca się w naszym mieście Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej to największe wydarzenie dotyczące tego zagadnienia na Starym Kontynencie.

Organizatorem konferencji są Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. Wydarzenie skupia co roku ponad 1000 uczestników z całego świata – kadrę menedżerską oraz personel medyczny, terapeutyczny i opiekuńczy placówek ochrony zdrowia, opieki długoterminowej i pomocy społecznej. Starzejąca się Europa poszukuje optymalnych rozwiązań w zakresie opieki nad ludźmi niesamodzielnymi. Międzynarodowa Konferencja to odpowiedź na tę potrzebę. Od 1998 r. we wrześniowych spotkaniach w Toruniu biorą udział liderzy europejskiej opieki długoterminowej: dyrektorzy zarządzający instytutami opieki, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób przewlekle chorych, reprezentanci nauki, lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci. Tu toczy się dyskusja o przyszłości opieki długoterminowej.

Podczas 25 lat w konferencji uczestniczyli przedstawiciele ponad 40 państw świata z Europy, Ameryki Północnej, Azji, Afryki i Australii. Wspólne konferencje w Toruniu pomogły w wymianie myśli i doświadczeń, wspierały integrację środowiska liderów opieki długoterminowej, tych wszystkich, którzy na co dzień działają na rzecz osób niesamodzielnych, starszych, niepełnosprawnych, odpowiadały na ich potrzeby.

- Dla TZMO to wielka duma i radość, że mogliśmy w tym przedsięwzięciu brać udział, ale nie dałoby się nam tego stworzyć, gdyby nie współpraca z tymi, którzy przez lata nadawali merytoryczny kształt naszej konferencji. Mieliśmy zaszczyt gościć w Toruniu podczas naszych konferencji bardzo wielu wybitnych wykładowców, specjalistów w swojej dziedzinie, praktyków i organizatorów opieki, konsultantów krajowych i wojewódzkich, przedstawicieli organizacji, towarzystw i stowarzyszeń działających na rzecz podnoszenia jakości opieki nad osobami niesamodzielnymi i starszymi, przedstawicieli domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładów opiekuńczo-leczniczych, hospicjów i szpitali - podkreśliła w trakcie uroczystej inauguracji tegorocznej konferencji dyrektor TZMO Pionu Rynku Polskiego Farmaceutycznego i prezes Fundacji TZMO „Razem Zmieniamy Świat” Katarzyna Serwińska.

W centrum zainteresowania jubileuszowej 25. Międzynarodowej Konferencji Opieki Długoterminowej znajdują się ludzie - podopieczni, ich rodziny oraz profesjonaliści opieki. Sukcesy w opiece uzależnione są od ich partnerstwa, współpracy, wypracowanej kultury opieki. Celem jest dbałość o dobrostan podopiecznego, zdrowie fizyczne i psychiczne ale również wypracowanie umiejętności radzenia sobie z obciążeniami i trudnościami. Stres, poczucie niepewności wobec zmian, oczekiwania oraz nowe wyzwania w opiece determinują nie tylko warunki życia mieszkańców i pacjentów, ale pracowników opieki długoterminowej. Istotnym elementem kształtującym warunki życia i pracy w opiece długoterminowej jest odpowiednie zarządzanie procesem opieki oraz kadrami, a także współpraca z innymi partnerami w skali lokalnej. Inspiracją do radzenia sobie z tymi wyzwaniami, rozwoju i zmian są rozwiązania wypracowane przez organizacje i praktyków zarówno na gruncie lokalnym, jak i międzynarodowym.

Od wielu lat przewodniczącym Komitetu Naukowego Konferencji jest prof. Piotr Błędowski. – Konferencja to nie tylko szczególne wydarzenie o charakterze szkoleniowym i towarzyskim. Przez 25 lat, jakie upłynęły od pierwszego spotkania stała się swego rodzaju instytucją, miejscem wymiany poglądów i doświadczeń, okazją do zapoznania się z dobrymi praktykami innych i do przedstawienia swoich dokonań. To wyjątkowa konferencja, podczas której uczymy się od siebie nawzajem, przenosząc do praktyki nowe trendy, pojawiające się w teorii oraz wzbogacając teorię wnioskami z codziennej praktyki. To wreszcie miejsce, gdzie rodzi się poczucie wspólnoty i solidarności tak potrzebne, gdy jesteśmy z naszymi problemami pozostawieni sami sobie i tylko my wiemy jakim wysiłkiem udaje nam się pokonać codzienne trudności - powiedział profesor.

W uroczystej inauguracji konferencji w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki udział wzięła ambasador Indii w Polsce i na Litwie Nagma Mallick. TZMO inwestuje w Indiach od 2002 r. Indyjskie spółki toruńskiej formy zlokalizowane są w trzech stanach: Karnataka, Kerala i Tamilnadu. Fabryka zajmuje się produkcją i sprzedażą najwyższej jakości wyrobów higienicznych i medycznych. Otwarcie nowoczesnego magazynu w fabryce Bella Premier Happy Hygiene Care Pvt. Ltd. w Ambathuraiu zostało uznane za największą instalację mobilnego systemu nie tylko w Indiach, ale również w całej Azji. W historii polsko-indyjskich stosunków gospodarczych TZMO jest największym polskim prywatnym inwestorem w Indiach.

Prezydent Torunia Michał Zaleski w podziekowaniu za organizację konferencji wręczył prezes Fundacji Razem Zmieniamy Świat Katarzynie Serwińskiej kwiaty i list okolicznościowy. Z kolei wieloletni prezes zarządu i dyrektor generalny TZMO Jarosław Józefowicz otrzymał z rąk prezydenta kryształowego toruńskiego anioła. – Witamy w Toruniu, mieście które zawsze jest gościnnie otwarte dla tych, którzy chcą nas odwiedzać. Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej w Toruniu jest już na trwałe wpisana w życiorys naszego miasta. Bardzo się cieszę, że możemy po raz kolejny uczestniczyć w największym wydarzeniu dotyczącym opieki długoterminowej w Europie. Jubileuszowa 25. edycja przypada w roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, znanego toruńskiego astronoma, ale także lekarza. Kopernikański kontekst przenika tą toruńską konferencję właściwie od samego początku. Pierwsza edycja w 1998 r. odbyła się w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Była to pierwsza w kraju konferencja poświęcona tej tematyce. Od tego czasu to międzynarodowe wydarzenie skupia wszystkich, którzy zajmują się tą działalnością szlachetną, oczekiwaną i bardzo potrzebną - stwierdził prezydent Michał Zaleski.

- Na szacunek i uznanie zasługuje postawa organizatorów konferencji – Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych, współdziałających z Fundacją Razem zmieniamy świat. TZMO jako firma globalna ani na chwilę nie zapominają o tym szlachetnym przesłaniu społecznej odpowiedzialności biznesu. Nasza miejska współpraca z TZMO jest oczywista, współrealizujemy wiele pomysłów, projektów, rozwiązań również tych bezpośrednio toruńskich. Najlepszym przykładem jest znany Bella Skyway Festival, którego nie byłoby gdyby nie TZMO - dodał prezydent Michał Zaleski.

Konferencję organizują TZMO SA, Fundacja Razem Zmieniamy Świat oraz Stowarzyszenie na Rzecz Opieki Długoterminowej i Pomocy Społecznej „Dom Pod Słońcem”. Patronat merytoryczny nad tym wydarzeniem sprawują: Polskie Towarzystwo Gerontologiczne oraz europejskie stowarzyszenie European Association for Directors and Providers of Long-Term Care Services E.D.E. Konferencja została objęta patronatem honorowym Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjeciu: prezydent Paweł Gulewski stoi w otoczeniu dziennikarzy, którzy trzymają mikrofony, są kamery
  Miasto
  Miasto planuje przeprowadzenie audytów zewnętrznych w czterech obszarach, by wypracować rekomendacje modeli zaspokajania potrzeb mieszkańców Torunia w perspektywie do 2030 r.
 • Miasto
  12 czerwca 2024 r. w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu odbyła się XXIV Gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W trakcie wydarzenia przyznano 27 nagród, 54 wyróżnienia oraz jedno wyróżnienie specjalne.
 • Zamknięte przejście przez pl. 4 czerwca 1989
  Drogi, Miasto
  Rozpoczęły się prace związane z wykonaniem sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. 13 czerwca br. zamknięty dla ruchu pieszego został fragment chodnika na pl. 4 czerwca 1989, prowadzący przez środek kompleksu.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • Na zdjęciu: zastępca prezydenta Adam Szponka wręcza puchar drużynie dzieci w niebieskich koszulkach
  Miasto, Sport
  13 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim zgromadziły się rzesze młodych miłośników sportu – podsumowano rywalizację w Toruńskiej Olimpiadzie Przedszkoli i Szkół 2023/2024.
 • W tym roku Prezydent Torunia Paweł Gulewski uhonoruje Flisakiem pochodzącego z Bydgoszczy aktora filmowego i teatralnego.
 • Już dziś (13.06.2024 r.) wieczorem zaczyna się w Gdańsku 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • Rozpoczęły się prace związane z wykonaniem sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. 13 czerwca br. zamknięty dla ruchu pieszego został fragment chodnika na pl. 4 czerwca 1989, prowadzący przez środek kompleksu.
 • Miasto planuje przeprowadzenie audytów zewnętrznych w czterech obszarach, by wypracować rekomendacje modeli zaspokajania potrzeb mieszkańców Torunia w perspektywie do 2030 r.
 • 12 czerwca 2024 r. w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu odbyła się XXIV Gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W trakcie wydarzenia przyznano 27 nagród, 54 wyróżnienia oraz jedno wyróżnienie specjalne.
 • Gmina Miasta Toruń w okresie od 02 grudnia 2019 r. do 31 grudnia 2023 r. realizowała projekt pt.: „REanimacja Bydgoskiej 52 – adaptacja zabytkowej kamienicy na cele społecznie użyteczne”.
 • Fundacja Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu kolejny już rok prowadzi placówkę wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży. Działa ona w godzinach 11.30-17.30. Placówka realizuje program profilaktyczno-socjoterapeutyczny oraz organizuje zajęcia dla grupy 40 dzieci, zamieszkujących i uczących się na terenie Torunia. Celem realizacji zadania jest...
 • W finale Pucharu Polski Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Elana Toruń pokonała Zawiszę Bydgoszcz 1:0.