W Toruniu o zakonach rycerskich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W Toruniu o zakonach rycerskich

Miasto
Data publikacji: 21 września 2023
Autor: Marcin Pryka

W dniach 20–23 września 2023 r. odbywa się w Toruniu XXII Konferencja z cyklu „Ordines Militares. Colloquia Torunensia Historica” organizowana przy współpracy Instytutu Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych UMK, Uniwersytetu w Hamburgu (Universität Hamburg), Uniwersytetu Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu (Julius-Maximilians-Universität Würzburg) oraz Towarzystwa Naukowego w Toruniu, przy finansowym wsparciu Gminy Miasta Toruń i Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Honorowy patronat nad konferencją objął Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, który powitał uczestników - reprezentantów środowisk historycznych w prastarym Toruniu: - Państwa obecność i dyskusja o tym jak toczyło się codzienne życie w zakonach rycerskich jest to dyskusja w mieście, które zostało założone przez Zakon Krzyżacki w 1230 r. Potwierdzeniem powstania miasta był dokument lokacyjny z 28 grudnia 1233 r., a więc za dziesięć lat będziemy mogli z dumą mówić, że Toruń to ośmiowiekowe miasto. W Toruniu jest wiele śladów materialnych w postaci budynków i budowli tamtego okresu, wśród nich ruiny zamku krzyżackiego, a także najstarsza na ziemi chełmińskiej świątynia – katedra Świętych Janów. W tej katedrze 550 lat temu został ochrzczony Mikołaj Kopernik. Państwa konferencja znakomicie wpisuje się w cykl debat, o tym co dla Torunia wyjątkowe i ważne - powiedział prezydent Zaleski.

Temat przewodni XXII Konferencji brzmi “Everyday Life in the Military Orders” / „Alltagsleben in den Ritterorden” / „Życie codzienne w zakonach rycerskich”. Organizatorami konferencji są: dr hab. Krzysztof Kwiatkowski, prof. UMK z Instytutu Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych UMK, prof. dr Jürgen Sarnowsky z Instytutu Historii Uniwersytetu w Hamburgu (Historisches Seminar, Universität Hamburg) oraz prof. dr Helmut Flachenecker (Institut für Geschichte / Forschungsstelle Deutscher Orden, Julius-Maximilians-Universität Würzburg).

W czasie dwudniowych obrad (21‒22 września) zostanie zaprezentowanych 18 referatów dotyczących różnych aspektów życia codziennego w zakonach rycerskich. W konferencji weźmie udział 19 referentek i referentów z 11 krajów (Czechy, Estonia, Hiszpania, Izrael, Niderlandy, Niemcy, Polska, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, USA), jak również liczni dyskutanci z kraju i zagranicy.

Obrady odbywają się w Sali Rady Wydziału im. Karola Górskiego w Collegium Humanisticum UMK (21 września) oraz w Sali Senatu w Collegium Maximum UMK (22 września). Konferencję poprzedziło 11. Forum Młodych Badaczy Zakonów Rycerskich.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.