W Toruniu o zakonach rycerskich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W Toruniu o zakonach rycerskich

Miasto
Data publikacji: 21 września 2023
Autor: Marcin Pryka

W dniach 20–23 września 2023 r. odbywa się w Toruniu XXII Konferencja z cyklu „Ordines Militares. Colloquia Torunensia Historica” organizowana przy współpracy Instytutu Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych UMK, Uniwersytetu w Hamburgu (Universität Hamburg), Uniwersytetu Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu (Julius-Maximilians-Universität Würzburg) oraz Towarzystwa Naukowego w Toruniu, przy finansowym wsparciu Gminy Miasta Toruń i Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Honorowy patronat nad konferencją objął Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski, który powitał uczestników - reprezentantów środowisk historycznych w prastarym Toruniu: - Państwa obecność i dyskusja o tym jak toczyło się codzienne życie w zakonach rycerskich jest to dyskusja w mieście, które zostało założone przez Zakon Krzyżacki w 1230 r. Potwierdzeniem powstania miasta był dokument lokacyjny z 28 grudnia 1233 r., a więc za dziesięć lat będziemy mogli z dumą mówić, że Toruń to ośmiowiekowe miasto. W Toruniu jest wiele śladów materialnych w postaci budynków i budowli tamtego okresu, wśród nich ruiny zamku krzyżackiego, a także najstarsza na ziemi chełmińskiej świątynia – katedra Świętych Janów. W tej katedrze 550 lat temu został ochrzczony Mikołaj Kopernik. Państwa konferencja znakomicie wpisuje się w cykl debat, o tym co dla Torunia wyjątkowe i ważne - powiedział prezydent Zaleski.

Temat przewodni XXII Konferencji brzmi “Everyday Life in the Military Orders” / „Alltagsleben in den Ritterorden” / „Życie codzienne w zakonach rycerskich”. Organizatorami konferencji są: dr hab. Krzysztof Kwiatkowski, prof. UMK z Instytutu Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych UMK, prof. dr Jürgen Sarnowsky z Instytutu Historii Uniwersytetu w Hamburgu (Historisches Seminar, Universität Hamburg) oraz prof. dr Helmut Flachenecker (Institut für Geschichte / Forschungsstelle Deutscher Orden, Julius-Maximilians-Universität Würzburg).

W czasie dwudniowych obrad (21‒22 września) zostanie zaprezentowanych 18 referatów dotyczących różnych aspektów życia codziennego w zakonach rycerskich. W konferencji weźmie udział 19 referentek i referentów z 11 krajów (Czechy, Estonia, Hiszpania, Izrael, Niderlandy, Niemcy, Polska, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, USA), jak również liczni dyskutanci z kraju i zagranicy.

Obrady odbywają się w Sali Rady Wydziału im. Karola Górskiego w Collegium Humanisticum UMK (21 września) oraz w Sali Senatu w Collegium Maximum UMK (22 września). Konferencję poprzedziło 11. Forum Młodych Badaczy Zakonów Rycerskich.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
    Miasto, Sport
    Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
  • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
    Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
  • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
    Miasto
    2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
  • Sztuka Natury na wyciągnięcie ręki
    Eko, Kultura, Miasto
    Już po raz 16. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą "Sztuka Natury".
  • Eko, Inwestycje, Miasto
    Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
  • Narodowy Dzień Tenisa Stołowego
    Miasto, Sport
    Na początku grudnia w 16 miastach Polski, w tym w Toruniu, odbędzie się wydarzenie pn. Narodowy Dzień Tenisa Stołowego.
  • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
  • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
  • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
  • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
  • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
  • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.