W trosce o bezpieczeństwo | www.torun.pl

W trosce o bezpieczeństwo

Miasto
Data publikacji: 16 kwietnia 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Pracownik w specjalnej uprzęży alpinistycznej wycina jemiołę z wysokiego drzewa

Zagrażające bezpieczeństwu ludzi i mienia, obumarłe oraz nierokujące szans na przeżycie drzewa zostaną usunięte.

Wyłoniony został Wykonawca na realizację interwencyjnej wycinki drzew obumarłych, nierokujących szans na przeżycie, z licznymi wypróchnieniami, uszkodzeniami pnia czy zachwianą statyką. Drzewa takie zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia znajdujących się w pasach drogowych oraz na terenach zieleni. Usuwanie drzewostanu to integralna część prac zieleniarskich. W sytuacjach stanowiących zagrożenie, przede wszystkich w przestrzeni publicznej, jak: w pasach drogowych, w pobliżu ciągów pieszo-rowerowych czy miejsc parkingowych, są to działania konieczne.

Usuwanie drzew rozpoczęło się w pierwszym kwartale 2021 r. będzie następowało sukcesywnie w ciągu całego 2021 roku na podstawie zezwoleń wydawanych przez Kujawsko-Pomorskiego Konserwatora Zabytków oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Aktualnie Gmina Miasta Toruń posiada zgody na usunięcie ok. 150 szt. drzew m.in. przy ul. Chrobrego, Wyszyńskiego, Lnianej, Włocławskiej, Grasera, Kozackiej, Dziewulskiego, Olimpijskiej, Rydygiera, Spółdzielczej, Okólnej, Słowackiego, Rodzinnej, Grudziądzkiej, Prądzyńskiego, Al. Solidarności oraz w Parku Glazja, Parku Osiedlowym przy ul. Mossakowskiego i Parku Tysiąclecia - przejdź do zestawienia drzewostanu wraz powodem jego usunięcia.

Każde z drzew budzących wątpliwość co do ich stanu zdrowotnego jest sprawdzane przez doświadczonych pracowników Biura Ogrodnika Miejskiego UMT. W przypadku kiedy podczas takiej wizji terenowej możemy zaobserwować brak liści i pąków w koronie, martwe gałęzie, uszkodzenia pnia (dziury, pęknięcia, wypróchnienia), owocniki grzybów, rozłamania, silne pochylenie czy wzruszenie gleby poprzez podniesione korzenie, drzewo zostaje zakwalifikowane do usunięcia. Następnie, w zależności od rodzaju nieruchomości, zostaje sporządzony wniosek o wydanie zezwolenia do Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (tereny objęte rejestrem) lub Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (tereny gminne) lub Prezydenta Miasta Torunia (tereny Skarbu Państwa). Na podstawie wniosków złożonych przez Gminę Miasta Toruń stan drzew jest kolejny raz weryfikowany przez ww. organy w takcie przeprowadzonych oględzin. Po potwierdzeniu złego stanu zdrowotnego wydawane jest stosowne zezwolenie. Następnie, na zlecenie Gminy Miasta Toruń, odbywa się wycinka drzew zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia poruszających się w przestrzeni publicznej i korzystających z licznych enklaw zieleni miejskiej (parków, skwerów, zieleńców).

Co roku na terenie Gminy Miasta Toruń nasadzane są setki drzew. Wiosną 2021 roku toruński drzewostan zwiększy się o ponad 225 sztuk. Kolejna transza nowych drzew zostanie posadzona jesienią. Sukcesywnie też w wielu miejscach w mieście pojawiają się nowe drzewa, sadzone w ramach poszczególnych inwestycji.

Najczęściej czytane aktualności

 • Dzieci z PM nr 13 z upominkami od WGK
  Eko
  Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 wzięły udział w inicjatywie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przez trzy dni zbierały śmieci, które następnie zostały poddane recyklingowi w profesjonalnym zakładzie przetwarzania. Akcja podsumowana została 13 maja 2021 r.
 • Na zdjęciu widać żłóto-niebieski tramwaj
  Miasto, MZK
  W związku z koniecznością wyłączenia sieci trakcyjnej w ul. Broniewskiego na odcinku od ul. Sienkiewicza do Reja, od nocy 17/18.05 do nocy 20/21.05 2021 r. wstrzymane zostanie kursowanie tramwajów linii nocnych 1N i 3N.
 • Na zdjęciu widać dwóch żołnierzy biegnących z bronią po terenie poligonu
  Miasto
  Od 14 do 21 maja 2021 roku na toruńskim poligonie odbywają się ćwiczenia, podczas których będą wykonywane strzały artyleryjskie.
 • Grafika Ministerstwa Zdrowia - na niebieskim tle napis: od poniedziałku rusza rejestracja 16 i 17-latków na szczepienia
  Koronawirus, Miasto
  W najbliższy poniedziałek 17 maja 2021 r. rusza rejestracja na szczepienia osób, które ukończyły 16 i 17 rok życia.
 • Wizualizacja nowego budynku przy ul. Fortecznej
  Biznes, Miasto
  Kolejna inwestycja sektora magazynowo-biurowego w Toruniu. Już w lipcu 2021 ruszy budowa drugiej części kompleksu „Forteczna Park” w przemysłowej części tzw. Osiedla JAR – informuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • kosz na Bulwarze Filadelfijskim
  Eko, Miasto
  Wiosenna pogoda sprzyja spacerom na Bulwarze Fildadelfijskim. Skutkuje to także znacznym zwiększeniem ilości odpadów w koszach. By nie dopuścić do ich przepełnienia, będzie ich więcej i będą częściej opróżniane.
 • W szeregi toruńskiej policji wstąpiło 11 nowych funkcjonariuszy – w dniu 13 maja 2021 r. złożyli uroczyste ślubowanie.
 • Szkoła bogata w historie i aż 75-letnią tradycję w kształtowaniu młodych ludzi w zawodzie. Daje możliwości zdobycia obszernego praktycznego doświadczenia. Poniżej tegoroczna oferta Szkoły Gastronomiczno-Hotelarskiej w Toruniu.
 • Wyższe środki na dotacje sportowe o kwotę 495.000 zł - Rada Miasta Torunia podczas 30. sesji przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021.
 • W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 10 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Trzy osoby zmarły w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Miasto Toruń zdobyło 1. miejsce jako samorządowy Lider Komunikacji i Promocji w obszarze komunikacji pandemicznej - za całość komunikacji z mieszkańcami podczas pandemii.
 • W sobotę, 15 maja 2021 r. odbędzie się Maraton Wioślarski z Torunia do Bydgoszczy. Weźmie w nim udział dwanaście ósemek.
 • W piątek 14 maja w godz. 14:00-22:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze z gradem - przestrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • W niedzielę, 16 maja 2021 r. będziemy obchodzić 22. rocznicę śmierci Honorowej Obywatelki Torunia, prof. Wilhelminy Iwanowskiej. Przedstawiciele władz miasta złożyli w piątek, 14 maja wiązankę na grobie pani profesor na cmentarzu św. Jerzego.