Warsztaty programistyczne za nami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Warsztaty programistyczne za nami

Miasto
Data publikacji: 29 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach

We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali podstawy programowania i zasady bezpiecznego korzystania z sieci.

Toruń to jedno z ponad 100 miast w całej Polsce, w którym już najmłodsi mogli spróbować swoich sił w programowaniu, dzięki prowadzonej bezpłatnej akcji edukacyjnej „Koduj z Gigantami”. W trakcie warsztatów, dzieci i młodzież w wieku od 7 do 19 lat poznały popularne środowiska i języki programowania. Patronat honorowy nad akcją objęli m.in. Minister Edukacji i Nauki, Centrum GovTech, Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji Janusz Cieszyński, NASK, ORE  oraz liczni włodarze miast, w tym Prezydent Miasta Toruń - Michał Zaleski.

Ponieważ przekrój wiekowy uczestników jest dość spory, organizatorzy zajęć “Koduj z Gigantami” dostosowali program wydarzenia tak, aby był atrakcyjny i wartościowy  dla dzieci i młodzieży w każdym wieku.

Młodsi uczestnicy warsztatów mający 7-9 lat wzięli udział w zajęciach z programowania w środowisku Scratch oraz w świecie popularnej i lubianej przez nich gry Minecraft. Nieco starsze dzieci w wieku 10-12 lat mogły natomiast wybrać naukę programowania bloczkowego w Scratchu lub poznać tajniki tworzenia aplikacji mobilnych w środowisku App Inventor. W przypadku warsztatów online, uczestnicy do wyboru mieli także warsztaty z budowania stron internetowych. Zajęcia okazały się niezwykle angażujące, zwłaszcza dzięki połączeniu nauki z elementami zabawy. Starsi uczestnicy warsztatów mieli zaś okazję poznać języki programowania, w których na co dzień kodują zawodowi programiści i które należą do najpopularniejszych języków stosowanych obecnie w branży IT, czyli C# i Python.

Każdy z uczestników otrzymał dostęp do platformy Discord, na której mogli się komunikować ze sobą i trenerami, nawiązywać relacje w swoich grupach rówieśniczych oraz wymieniać się projektami stworzonymi w trakcie akcji.

11. edycja warsztatów programistycznych odbyła się pod hasłem cyberbezpieczeństwo. Oprócz programowania i wiedzy z zakresu nowych technologii, organizatorzy zwrócili uwagę na bardzo aktualne dziś zagadnienie, jakim są właśnie hakerzy i cyberataki. W trakcie zajęć, uczestnicy poznawali zatem nie tylko środowiska i języki programowania, ale także uczyli się jak stworzyć mocne i bezpieczne hasła, tworząc własny generator haseł, dowiedzieli się na czym polega phishing i jak rozpoznać fałszywe strony, aby nie paść ofiarą przestępczości w sieci oraz jak świadomie i bezpiecznie korzystać z Internetu.

Wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa mogli zdobyć także rodzice uczestników, którzy otrzymali treściwy e-book „Jak nie dać się Cyber zbójom” przygotowany wspólnie z firmą Sekurak oraz czasopismem Programista Junior, a także mogli wziąć udział w bezpłatnym webinarze poświęconym bezpieczeństwu w sieci, które prowadził trener Gigantów Programowania.

Organizatorem warsztatów „Koduj z Gigantami” jest największa w Polsce szkoła programowania dla dzieci i młodzieży „Giganci Programowania”. Szkoła od przeszło 7 lat prowadzi zajęcia w miastach w całej Polsce w formule stacjonarnej, a także online. Ponad 40 autorskich kursów przeznaczonych jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 19 lat.

Kolejna edycja bezpłatnych warsztatów odbędzie się już w lutym 2023 roku.  

Więcej informacji o bezpłatnych akcjach oraz kursach programowania można znaleźć na stronie: www.giganciprogramowania.edu.pl.

Informacja i zdjęcie: organizator wydarzenia

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy już działa. Na inaugurację ulicami starówki przeszła świąteczna parada, a na Rynku Staromiejskim pojawił się sam św. Mikołaj.
  • Wyjątkowy koncert na zakończenie Roku Kopernikańskiego
    Kultura, Miasto
    10 grudnia 2023 r. w Arenie Toruń odbędzie się koncert "Muzyka i kosmos". To finał toruńskiego Roku Kopernikańskiego
  • Schody na dworcu PKP wyłączone z użytkowania
    Miasto
    Ruchome schody prowadzące na I piętro w budynku Dworca Kolejowego Toruń Główny są wyłączone z użytkowania. Na wyższą kondygnację można się dostać schodami tradycyjnymi oraz windą. Po przebudowie dworca PKP Toruń Główny pojawiło się więcej lokali i punktów komercyjnych. W związku z niedużym zainteresowaniem podróżnych, szczególnie na wyższym...
  • Na zdjęciu: młode drzewa posadzone wzdłuż jezdni
    Eko, Miasto
    Rozpoczęły się nasadzenia 301 drzew w różnych lokalizacjach miasta. Do wykonawcy zadania należy trzyletnia pielęgnacja nowych nasadzeń.
  • Wielka Toruńska Świąteczna Ślizgawka - plakat
    Miasto, Sport
    Konkursy, zabawy i choinki – zapraszamy do udziału w Wielkiej Toruńskiej Świątecznej Ślizgawce "Christmas on Ice". Widzimy się na Tor-Torze także z Mikołajem Kopernikiem 14 grudnia 2023 r.
  • Grafika przedstawia Świętego Mikołaja siedzącego przy stole ze starszą panią
    Kultura, Miasto
    „Postać św. Mikołaja” – to tytuł Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Organizatorem 14. już edycji konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 8 w Toruniu.
  • 28 listopada 2023 r. przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkają się na XVIII Toruńskim Forum Organizacji Pozarządowych. Wydarzenie rozpoczyna się o godz. 10:00 w hotelu Filmar. Rejestracja uczestników od godz. 9:30.
  • Przypominamy o obowiązku oczyszczania chodników ze śniegu i lodu. To dotyczy nie tylko gminy, ale także właścicieli nieruchomości. Obowiązki te wynikają m.in. z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwały Rady Miasta Torunia. Właściciele, użytkownicy, osoby posiadające nieruchomość w zarządzie, a także inne podmioty władające...
  • „Postać św. Mikołaja” – to tytuł Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Organizatorem 14. już edycji konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 8 w Toruniu.
  • Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy już działa. Na inaugurację ulicami starówki przeszła świąteczna parada, a na Rynku Staromiejskim pojawił się sam św. Mikołaj.
  • Toruń jest gospodarzem Pucharu Polski P2 Kadetów i Juniorów w taekwondo olimpijskim. Zmagania potrwają do 26 listopada.
  • Przedszkole Miejskie nr 9 świętuje 50-lat działalności. Obchody jubileuszu odbyły się 25 listopada 2023 w siedzibie placówki przy ul. Gagarina
  • 24 listopada 2023 r. w Młodzieżowym Domu Kultury dzieci świętowały Światowy Dzień Pluszowego Misia.
  • 25 listopada w Kalendarzu świąt nietypowych zapisany jest jako Dzień Tramwajarza. To ważne święto, gdyż to właśnie dzięki tramwajarzom nie stoimy w korkach jadąc np. do szkoły, do pracy, na zakupy, z wizytą do cioci czy do kina. Święto tramwajarzy znane jest jako „Katarzynka”, gdyż wypada w dzień św. Katarzyny - patronki kolejarzy i przewoźników....