Weekend w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 21 września 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na djęciu: park

W pierwszy jesienny weekend zapraszamy na grzybobranie na Barbarce, plenerowe gotowanie na Martówce oraz pożegnanie lata na Podgórzu. Czeka nas także Festiwal Młodej Muzyki w Dworze Artusa, a także zwiedzanie zakamarków Zajezdni Tramwajowej podczas Drzwi Otwartych.

PIĄTEK, 22 WRZEŚNIA


godz. 10:00, Słowik – spektakl, Teatr Baj Pomorski
W adaptacji Jacka Pietruskiego przez tę piękną chińską baśń prowadzi widzów Niugin - dziewczyna ptak, która narodziła się przy śpiewie słowika. Spektakl dla dzieci od lat 5. Bilety do nabycia online.

godz. 11:00, Festiwal Piernika, Galeria Copernicus, Plac Rotundy
Podczas trwającego dwa dni Festiwalu czekać będzie mnóstwo atrakcji, w tym warsztaty malowania pierników, prefumów piernikowych i slime’ów DIY, pokazy malowania i złocenia pierników, spektakl „Legenda o Katarzynce”, degustacje, wystawa kopii form piernikarskich itp. Wstęp wolny.

godz. 14:00, Oprowadzanie kuratorskie po Galerii malarstwa i rzeźby Polskiej, Ratusz Staromiejski
Kustosz zbioru malarstwa i rzeźby polskiej – Anna Kroplewska-Gajewska w interesujący sposób opowie o dziełach sztuki w kontekście czasu, w którym powstały i w odniesieniu do ich reprezentacji w nurtach i stylach w sztuce. Ponadto unaoczni kompozycję dzieł, zwracając szczególną uwagę na odczytanie intencji artystów. Udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie zawiera się w cenie biletu wstępu do muzeum.

godz. 17:00, Chigiri-e, czyli jak po japońsku kunsztownie drzeć papier – wernisaż wystawy, Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą
„Chigiri-e, czyli jak po japońsku kunsztownie drzeć papier. Prace Ogawa Yumi – czar i magia papieru washi” to wystawa prezentująca Chigiri-e - rękodzieło typowo japońskie. Technika ta wykorzystuje kolorowy papier, który drze się w taki sposób, by kawałki tworzyły obrazy. Efekt finalny przypomina akwarelę. Wystawa będzie udostępniona dla zwiedzających od 23 września 2023 r. do 7 stycznia 2024 roku.

Fot. Krzysztof Deczyński

godz. 17:00, Ślub doskonały – spektakl, CKK Jordanki, Sala Koncertowa
Jedna z najpopularniejszych na świecie komedii autorstwa cenionego i szanowanego Robina Hawdona. „Ślub doskonały” to błyskotliwa historia o dylemacie miłosnym i odwiecznej walce serca z rozumem. Spektakl także o godz. 20:30. Bilety do nabycia online.

godz. 17:00, Warsztaty szydełkowania dla dzieci, OPP Dom Harcerza
Na warsztatach dzieci poznają podstawowe zagadnienia, które teraz mogą wydawać się niejasne. Nauczysz się rozczytywać prosty schemat i stworzysz swoją pierwszą robótkę! Koszt 95 zł od osoby. Warsztaty dla dzieci w wieku 10-15 lat. Liczba miejsc jest ograniczona.

godz. 18:00, Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, CK Dwór Artusa, Sala Wielka
Pierwszego dnia trzeciej edycji Festiwalu Młodej Muzyki – Hommage a Mikołaj Kopernik usłyszymy Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus, uważaną za jedną z najlepszych w świecie. Koncert inauguracyjny skupi się wokół twórczości polskich kobiet kompozytorek pochodzących w większości z regionu kujawsko-pomorskiego i najwybitniejszej polskiej dyrygentki - Agnieszki Duczmal. Celem spotkania będzie ukazanie szerokiego kontekstu kobiecej sztuki muzycznej. Wstęp wolny, wejściówki do odebrania w kasie Dworu Artusa.

godz. 18:00, ZAŁOGA. Sztuka Ukrainy w czasie wojny – otwarcie wystawy, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Wystawa „ZAŁOGA. Sztuka Ukrainy w czasie wojny” prezentuje prace 20 artystów ukraińskich. Kuratorką wystawy jest Natalia Ivanova, dyrektorka galerii Yermilov Centre w Charkowie. Ideą tego przedsięwzięcia jest prezentacja prac powstałych w czasie rosyjskiej agresji, podczas rezydencji artystów ukraińskich „Art Kuzemin” w podcharkowskiej wsi. Na wystawie znajdą się obiekty artystyczne, rzeźby, filmy, fotografia, grafika, malarstwo.

godz. 18:00, Spotkanie z Anetą Jadowską, Sala Kolumnowa Towarzystwa Naukowego, ul. Wysokiej 16
Spotkanie autorskie z Anetą Jadowską, autorką powieści z gatunków: urban fantasy (mieszanka współczesnej miejskiej fantastyki i kryminału), cosy fantasy (przytulne, współczesne fantasy) i komedii kryminalnej (mieszanka obyczajowo-kryminalna z humorem). Aneta Jadowska jest związana z Toruniem od 2000 roku, stworzyła jego fantastyczne i alternatywne odbicie - Thorn. Porozmawiamy o tym, jak się mieszka i tworzy w Toruniu, o relacjach z czytelniczkami i czytelnikami, o ulubionych książkach i autor(k)ach naszej gościni.

SOBOTA, 23 WRZEŚNIA

godz. 10:30, XXVII Międzynarodowy Turniej im. Z. Krygiera, Szkoła Podstawowa nr 3, ul. Legionów
W tym roku do Grodu Kopernika zawitają zaprzyjaźnione kluby z Danii, Irlandii, Litwy, Łotwy oraz Kazachstanu. W turnieju zobaczymy również wiele czołowych polskich klubów pięściarskich. Gościem specjalnym imprezy będzie  Paweł Skrzecz - legenda polskiego boksu olimpijskiego.

godz. 11:00, Festiwal Piernika, Galeria Copernicus, Plac Rotundy
Podczas trwającego dwa dni Festiwalu czekać będzie mnóstwo atrakcji, w tym warsztaty malowania pierników, prefumów piernikowych i slime’ów DIY, pokazy malowania i złocenia pierników, spektakl „Legenda o Katarzynce”, degustacje, wystawa kopii form piernikarskich itp. Wstęp wolny.

godz. 11:00, Święto Ulicy Przedzamcze
Warsztaty florystyczne, koncerty, zwiedzanie Zamku Krzyżackiego z przewodnikiem… To tylko część atrakcji, które czekają na uczestników Święta Ulicy Przedzamcze. Przyjdź i baw się razem z nami, aby pożegnać lato w niezapomniany sposób.

godz. 11:00, Drzwi Otwarte w Zajezdni Tramwajowej, ul. Sienkiewicza
Ekopiknik i drzwi otwarte w Zajezdni Tramwajowej MZK to okazja do zwiedzania zabytkowego zaplecza zajezdni, zapoznania się z jej historią i obecną działalnością. W programie także mnóstwo zabaw dla małych i dużych, w tym konkurs „Ekopotyczki rodzinne”, testowe jazdy hulajnogą elektryczną, możliwość sprawdzenia swoich sił na trenażerach rowerowych Akademii Kolarskiej Michała Kwiatkowskiego. Poruszone zostaną również kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, odbędą się pokazy ratownictwa medycznego, obecny będzie także Patrol Eko Straży Miejskiej. W czasie festynu policjanci będą znakować rowery (chętni do znakowania muszą mieć przy sobie dowód zakupu pojazdu), a nowo otwartymi trasami tramwajowymi kursować będzie darmowy tramwaj turystyczny wraz z przewodnikiem. Wstęp wolny.

godz. 11:00, Jesienny kociołek – warsztaty gotowania w plenerze, Park Miejski, Martówka
Pierwszy z cyklu 9 bezpłatnych warsztatów w ramach projektu "Rozwiń skrzydła". Jesienny Kociołek – to pierwszy warsztat cyklu z jesiennymi smakami, połączone z ogniskowym dymem. Prosimy uczestników o przyniesienie ze sobą deski do krojenia i noża. Zapisy: aleksandraskrzypczak7@gmail.com.

godz. 12:00, Słowik – spektakl, Teatr Baj Pomorski
W adaptacji Jacka Pietruskiego przez tę piękną chińską baśń prowadzi widzów Niugin - dziewczyna ptak, która narodziła się przy śpiewie słowika. Spektakl dla dzieci od lat 5. Bilety do nabycia online.

godz. 12:00, Podgórski Piknik na pożegnanie lata imienia Agnieszki Dąbrowskiej, Filia Domu Muz – Podgórz, ul. Poznańska 52
Całodniowy piknik wypełnią koncerty, warsztaty kreatywne i relaksacyjne, gry i zabawy oraz szereg innych atrakcji artystycznych i edukacyjnych. Przygotowana została niezwykła niespodzianka – w trakcie pikniku zaprosimy Was do udziału w warsztatach graffiti, które zakończą się stworzeniem ogromnego muralu. Wstęp wolny.

godz. 15:00, Warsztaty planowania posiłków, Kopernikański Ośrodek Integracji UMK, ul. K. Olszewskiego
W ramach projektu "Kobiece Mosty" Grupa Jadalny Toruń zaprasza na „Warsztaty planowania posiłków". W temat wprowadzi nas Izabela Morchal – trenerka personalna, trenerka medyczna, instruktorka kinezyterapii i właścicielka butikowego studia fitness I’M STUDIO zlokalizowanego na toruńskiej starówce, pasjonatka życia i zdrowego, smacznego i odżywczego jedzenia. Iza uczy swoich podopiecznych zdrowego odżywiania, które ma być częścią ich stylu życia. A wszystko po to, by osiągać cele zdrowotne, sylwetkowe i kondycyjne. Wstęp wolny, obowiązują zapisy: jadalnytorun@agropermalab.org.

godz. 15:00, 16:30, „Czerwone jabłuszko” czyli muzyczna podróż na pożegnanie lata, CKK Jordanki, Sala Prób
Zapraszamy dzieci i rodziców na koncert z muzyką, dzięki której przypomnimy sobie wakacyjne podróże i przez moment przeniesiemy się w różne strony naszego kraju. Artyści muzycy namówią Was do wspólnego śpiewu i tańca. Sceną zawładną skoczne rytmy poleczek i oberków. Wędrując w radosnym korowodzie zanucimy „Piękna nasza Polka cała”. Bilety do nabycia online.

godz. 16:00, mecz Elana Toruń – Sokół Kleczew, Stadion Miejski im. Grzegorza Duneckiego
W 9. kolejce rozgrywek ligowych na swoim boisku podejmiemy zespół Sokół Kleczew. Sprzedaż biletów: piątek 17:00-19:30 (Fan shop, ul. 63. Pułku Piechoty), sobota 13:30 -16:00 (Kasy biletowe, ul. Bema).

godz. 16:30, Wernisaż wystawy „Organiczny kod czasu” Karoliny Kai Kant, Galeria Artus w Dworze Artusa
Karolina Kaja Kant zaznacza swój ślad w nurcie, który  francuski krytyk sztuki – Nicolas Bourriaud – nazywa „kulturowym ekosystemem nadmiaru”. Autorka zespaja fragmenty natury z elementami własnych działań manualnych. Wstęp wolny.

godz. 18:00, Głos młodych – koncert, CK Dwór Artusa, Sala Wielka
W ramach Festiwalu Młodej Muzyki usłyszymy wyróżniających się uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Wstęp wolny.

godz. 18:00, „A mnie jest szkoda lata..." – koncert, Torunianka Cafe, ul. Franciszkańska 16
A mnie jest szkoda lata...", czyli wrześniowa nostalgia za utraconym szczęściem wyrażona muzyką 20-lecia międzywojennego. Przy pianinie Effraima Rappa, oświetlonym ostatnimi ciepłymi promieniami słońca, w niezwykłą w podróż do lat 20. i 30. ubiegłego stulecia zabierze Maestro Jakub Gawrysiak. W programie największe utwory polskich kompozytorów (Petersburski, Gold i in.) i tekściarzy (Włast, Hemar i in.), utrwalone na czarnych płytach przez wybitne głosy tamtej epoki (Fogg, Aston i in.) Bilety w cenie 30 złotych do nabycia w Kawiarni Torunianka.

godz. 19:00, Another Pink Floyd Tribute – koncert, CKK Jordanki, Sala Koncertowa
Na scenie wystąpi zespół Another Pink Floyd uznawany za jeden z najlepszych zespołów grających muzykę Floydów na żywo w Europie. Klimat, emocje, koncertowa atmosfera oraz doskonała gra starannie zaprojektowanych świateł i wizualizacji już 23 września w CKK Jordanki. Potężny ekran w kształcie koła z ruchomymi lampami na okręgu i efekty laserowe, a także przepiękne brzmienia gitar i instrumentów klawiszowych, przeniosą widzów w świat Pink Floyd. Na scenie wystąpi 10 muzyków, a partie wokalne wykona charyzmatyczny wokalista Norman Power. Bilety do nabycia online.

godz. 20:00, „Błogosławiony, który idzie", Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
Prezentacja instalacji audiowizualnej pt. "Błogosławiony, który idzie" (2023) autorstwa Rafała Kołackiego oraz Grzegorza Kaźmierskiego. Następnie spotkanie z Rafałem Kołackim, twórcą niezależnym, oraz koncert zespołu Łubin. Wstęp wolny.

godz. 21:00, Rubens – koncert, NRD Klub, ul. Browarna 6
Rubens na scenie muzycznej obecny jest już od ponad dekady, jednak dopiero niedawno zdecydował się na solowy debiut! Na początku kwietnia 2022 wydał EP-kę "Wynoszę się". W listopadzie światło dzienne ujrzał jego złożony z 12 utworów album "Piosenki, których nikt nie chciał", w skład którego wchodzą takie utwory jak "Wszystko OK?" oraz "Jakoś trzymam się". Bilety do nabycia online.
NIEDZIELA, 24 WRZEŚNIA

godz. 11:00, Kino Rudaczek, CK Dwór Artusa, Filia Dom Muz – Rudak, ul. Okólna 169
Poranek rozpocznie się animacją o przygodach bajkowych bohaterów w ogromnym Wszechświecie. Po seansie zajmiemy się artystyczną częścią planu, czyli stworzeniem kosmicznych ozdób, które będą nam przypominać o wspólnej wyprawie w fascynujące zakątki wszechświata. Stworzymy swój własny „układ słoneczny” – wspólnie zaprojektujemy kilka planet i gwiazd, którym nadamy nazwy. Dodatkowo zbudujemy swoją własną rakietę kosmiczną – by móc polecieć na spotkanie z przygodą! Bilet 10 zł do nabycia online.

godz. 11:00, Muzykoterapia dla seniorów, CKK Jordanki, Sala Prób
Zajęcia mają na celu popularyzację metody muzykoterapii wśród seniorów jako elementu stymulującego aktywność umysłową i fizyczną. Podczas zajęć wykorzystane będą: technika improwizacji ruchowej, techniki wizualizacyjne, relaksacyjne i inne. Będzie to jednocześnie okazja do integracji z innymi uczestnikami spotkań w miłej atmosferze. Wstęp wolny, wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki.

godz. 12:00, Słowik – spektakl, Teatr Baj Pomorski
W adaptacji Jacka Pietruskiego przez tę piękną chińską baśń prowadzi widzów Niugin - dziewczyna ptak, która narodziła się przy śpiewie słowika. Spektakl dla dzieci od lat 5. Bilety do nabycia online.

godz. 12:30, Poranek Kopernikański – koncert, CK Dwór Artusa, Sala Wielka
W ramach Festiwalu Młodej Muzyki usłyszymy utwory laureatów I Konkursu Młodych Talentów. W drugiej części zabrzmi współczesna muzyka chóralna oraz pieśni i piosenki napisane przez kompozytorów z regionu. Tematyka utworów chóralnych całkowicie poświęcona jest postaci Mikołaja Kopernika. Wstęp wolny.

godz. 13:00, Maraton Wioślarski Run&Row, Rynek Staromiejski
Będzie to pojedynek wioślarskich "herosów" z całej Polski, którzy zmierzą się na morderczym dystansie o puchar Prezydenta Miasta Torunia. Run&Row to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze.

godz. 14:00, Grzybobranie, Polana Dolna na Barbarce
Barbarkowe jesienne święto lasu, jego skarbów i mieszkańców. Wśród atrakcji: stanowisko pokazowe z grzybami, warsztaty wikliniarskie, stanowiska edukacyjne, warsztaty Las w szkle (obowiązują zapisy), animacje na scenie z muzyką i konkursy dla dzieci i dorosłych, Konkurs na Królową/Króla Grzybobrania, przejazdy kucykami dla dzieci, nad stawem, jarmark produktów regionalnych, koncert duetu Wiesław Kryszewski, Łukasz Panfilak. Jak co roku Grzybobranie związane jest z akcją przytulania drzew na Barbarce.

godz. 16:00, „Całe życie – układanka” – wernisaż, Kawiarnia Pers, ul. Mostowa
„Całe życie – układanka” to projekt fotograficzny, poświęcony tematyce migracji. Do udziału w sesjach zdjęciowych zostały zaproszone osoby z doświadczeniem migracji/uchodźstwa, które przedstawiają także różnorodne role społeczne – są rodzicami, osobami w podeszłym wieku lub z niepełnosprawnością itd. Główną treścią fotografii są głęboko osobiste uczucia, emocje bohaterów i bohaterek uwiecznionych na portretach. Wstęp wolny.

godz. 17:00, Music From The Moon – Przeboje z innego Wszechświata, CKK Jordanki, Sala Koncertowa
Multimedialne widowisko, spotkanie z największymi przebojami muzyki popularnej, głównie rockowej i filmowej. Wystąpią uznani artyści polskiej sceny rozrywkowej, m.in. Karolina Leszko, Sylwia Lorens, Kamil Franczak, Łukasz Drapała i Kamil Skicki.  Repertuar wydarzenia obejmie legendarne utwory wyrastające z fascynacji kosmosem, eksplorujące nieodkryte przestrzenie muzycznego wyrazu, by zaprezentować słuchaczom inny, gęsty od ludzkich emocji i wypełniony ważnymi pytaniami, Wszechświat. Bilety do nabycia online.

godz. 17:00, Material Music – finisaż wystawy Tony’ego Cragga, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
„Material Music. Koncert na 7 muzyków i 7 rzeźb” to projekt stworzony specjalnie na wystawę Tony Cragg. Rzeźby i prace na papierze, który w swoich założeniach czerpie zarówno z artystycznego credo rzeźbiarza, jak i praktyk muzyki improwizowanej i eksperymentalnej. Zaproszeni muzycy (związani z Toruńską Orkiestrą Improwizowaną) wspólnie podejmą próbę przełożenia rzeźbiarskich form na formy muzyczne, traktując rzeźby jako partytury, materiał, z którego wyklują się drzemiące w nim dźwięki. Wstęp wolny.

godz. 18:00, Matylda/Łukasiewicz – koncert, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, ul. Kościuszki 75-77, 5 piętro, sala widowiskowa
Koncert na zakończenie Festiwalu Młodego Teatru. W 2022 Matylda Damięcka i Radek Łukasiewicz zmierzyli się z tematem przemijania, śmierci i żałoby na płycie Polskich Znaków. Matylda użyczyła swoich umiejętności wizualnych (teledyski) oraz wokalnych. Teraz kontynuują współpracę we dwójkę, mają gotowy album. Bilety do nabycia online.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
  Kultura, Miasto
  Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
  Kultura, Miasto
  Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • Tłumy ludzi na zamkniętym dla ruchu kołowego bulwarze
  Drogi, Miasto
  I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Mężczyzna w bieli kłania się kapeluszem czerwonemu pojazdowi jadącemu bulwarem
  Miasto
  Do Torunia ponownie zawitały zabytkowe pojazdy. Podczas Classic Gala 2024 Poland 22 czerwca 2024 r. na ulicach Torunia i Bulwarze Filadelfijskim pojawiły się wyjątkowe auta.
 • Zastępca prezydenta Torunia wręcza upominek byłemu nadburmistrzowi Getyngi Wolfgangowi Meyerowi
  Miasto
  Podczas Dni Torunia 2024 r. w naszym mieście przebywa grupa mieszkańców partnerskiej Getyngi, wśród nich emerytowani przedstawiciele getyńskiego magistratu.
 • W sobotę 22 czerwca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.