Weekend w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Weekend w Toruniu

Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 29 lutego 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: trzy piłki do piłki nożnej leżą obok siebie na zielonej murawie boiska

W marzec wchodzimy na sportowo - Elana podejmie Zawiszę Bydgoszcz, Twarde Pierniki - Legię Warszawa, a Anioły - Konspol Słupcę. Do pokonania także wybrane dystanse w Biegu Tropem Wilczym.

PIĄTEK, 1 MARCA

godz. 19:00, Operowo i…filmowo – koncert, CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3
Agnieszka Sokolnicka i Wojciech Sokolnicki wykonają największe przeboje z filmów, musicali i oper. Towarzyszyć im będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Bernarda Chmielarza. Bilety: 85 zł normalny, 75 zł ulgowy dostępne online oraz w kasie biletowej.

godz. 19:00, Festiwal Filmowy Szklarnia, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, ul. Kościuszki 75-77
Przegląd Filmów Krótkometrażowych, które zostały wybrane spośród 81 propozycji nadesłanych przez autorów z całej Polski. Będzie to okazja do eksploracji świata filmu wspólnie z osobami o podobnych zainteresowaniach. Skupiamy się na twórczości początkujących filmowczyń i filmowców, którzy poszukują swojego miejsca w kinematografii. Tutaj odkryjesz inspiracje, zdobędziesz cenne doświadczenie, nawiążesz kontakty z innymi osobami pasjonującymi się filmem i zyskasz możliwość prezentacji swojej twórczości. Na wszystkie projekcje wstęp wolny.


 

SOBOTA, 2 MARCA

godz. 6:10, Wędrówki rodzinne z PTTK, zbiórka: Dworzec PKP Toruń Wschodni
Spotkanie turystów o godz. 6.10 na Dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o godz. 6.22 nastąpi wyjazd pociągiem do Warlubia, z przesiadką w Bydgoszczy. Trasa wyprawy: z Warlubia, przez Bąkowo, Bzowo, Kruszę, Wielki Lubień, Dragacz i Michale, do Grudziądza. Na trasie m.in. Bąkowskie dęby, w tym Jan Kazimierz - najgrubszy i drugi co do wieku w Polsce dąb - pomnik przyrody. Długość trasy: około 22 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski. Udział bezpłatny, brak zapisów, dla każdego.

godz. 9:00, Toruńska Kolej Miejska, zbiórka: Dworzec Toruń Główny
Przejazd historycznego pociągu ze stacji Toruń Główny przez Toruń Miasto, Toruń Wschodni, Toruń Północny, Barbarka, Olek i z powrotem do stacji Toruń Północny, gdzie odbędzie się półgodzinny happening promujący kolej i ratowanie stacji Toruń Północny. Pociąg „Toruńska Kolej Miejska" to jeden z kilku przejazdów uruchamianych w ramach dwudniowego wydarzenia „Regionalista". Przejazd kosztuje 40,00zł za bilet zwykły oraz 32,00zł dla dzieci od 6 lat do 18 lat oraz osoby 70+. 5,00zł z każdego biletu przekazane będzie dla Hospicjum Światło w Toruniu.

godz. 10:00, Sport w Toruniu, Arena Toruń, ul. Bema 73/89
Zbiórka pamiątek związanych z historią toruńskiego sportu. Całkiem niedawno Radni Miasta Torunia i Wydział Sportu Urzędu Miasta Torunia, Arena Toruń Hala Sportowo–Widowiskowa, Muzeum Okręgowe w Toruniu, jak i toruńscy społecznicy wpadli na pomysł zorganizowania wystawy o historii toruńskiego sportu, którą w przyszłości będzie można oglądać ją w hali Arena Toruń. Wszelkie przedmioty wypożyczone bądź darowane przez Państwa będą opatrzone protokołem.

godz. 13:00, Oprowadzanie z przewodnikiem po Muzeum Historii Torunia, ul. Łazienna 16
W zabytkowym budynku o powierzchni wystawienniczej ponad tysiąca metrów kwadratowych zrealizowano nowoczesną ekspozycję „Toruń i jego historia”, która pokazuje dzieje miasta od XI tysiąclecia przed naszą erą aż do 1990 roku. Udział w cenie biletu wstępu. Obowiązują zapisy pod adresem: dhdmt@muzeum.torun.pl bądź pod nr telefonu 56 660 56 53.

godz. 17:00, mecz Elana Toruń – Zawisza Bydgoszcz, Stadion Miejski, ul Bema
Rundę wiosenną sezonu 2023/2024 rozpoczynamy od spotkania derbowego z Zawiszą Bydgoszcz.

godz. 17:00, mecz CUK Anioły Toruń - SPS Konspol Słupca, Szkoła Podstawowa nr 28, ul. Przy Skarpie 13
Po krótkiej przerwie na rywalizację w TAURON Pucharze Polski czas wrócić do zmagań na ligowych parkietach.

godz. 18:30, Festiwal Filmowy Szklarnia, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, ul. Kościuszki 75-77
Przegląd Filmów Krótkometrażowych, które zostały wybrane spośród 81 propozycji nadesłanych przez autorów z całej Polski. Będzie to okazja do eksploracji świata filmu wspólnie z osobami o podobnych zainteresowaniach. Skupiamy się na twórczości początkujących filmowczyń i filmowców, którzy poszukują swojego miejsca w kinematografii. Tutaj odkryjesz inspiracje, zdobędziesz cenne doświadczenie, nawiążesz kontakty z innymi osobami pasjonującymi się filmem i zyskasz możliwość prezentacji swojej twórczości. Na wszystkie projekcje wstęp wolny.

godz. 19:00, Sara Kordowska & Lingo – koncert, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, ul. Kościuszki 75-77
Duet Sara Kordowska & Lingo to debiutanckie wydarzenie łączące alternatywne brzmienia indy funku i abstrakcyjnego obrazu ruchomego. Zespół Sara Kordowska zaprezentuję unikatowe wydanie repertuaru z ich drugiego albumu pt. „Matki Wynalazku”. Wydarzenie będzie niosło również ładunek audiowizualny dzięki VJ-owi artysty multimedialnego Tomasza Lingo. Artyści gwarantują moc, nietuzinkowe spotkanie mediów, brzmień i nastrojów. Wstęp wolny.

godz. 19:30, mecz Arriva Twarde Pierniki Toruń – Legia Warszawa
22. kolejka Orlen Basket Ligi.


 

NIEDZIELA, 3 MARCA

godz. 12:00, XII Bieg Tropem Wilczym, Stadion Miejski, ul. Bema
Największy bieg pamięci w Polsce na dystansach: 196,3 m (dzieci do lat 7), 1963 m, 5 km, 10 km. Link do zapisów.

godz. 19:00, Armia – koncert, Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1/3
W 2024 roku zespół Armia obchodzi 40-lecie obecności na scenie. Z tej okazji zespół wyruszył w trasę koncertową, podczas której zespół wykona w całości swoją pierwszą płytę. Bilety dostępne online.godz. 20:00, Sorry Boys – koncert, Lizard King, ul. Kopernika 3
Wyjątkowy koncert jednego z najciekawszych zespołów w Polsce, czyli Sorry Boys, w ramach trasy „Dzień Dobry, Moje Kochanie". Bilety dostępne online

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
  Miasto
  Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Kultura, Miasto
  Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
 • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
  Miasto, Sport
  23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
 • Herb Miasta Torunia
  Miasto
  Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
 • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
 • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
 • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.