Więcej zakażeń jesienią | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Więcej zakażeń jesienią

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 14 października 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski oraz Skarbnik Miasta Magdalena Flisykowska

We wrześniu oraz przez blisko połowę października odnotowaliśmy 245 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Toruniu. To znaczy wzrost w porównaniu do okresu letniego, kiedy od czerwca do sierpnia 2021 r. na COVID-19 zachorowało w naszym mieście 55 osób.

- Potwierdzają się zapowiedzi ekspertów: liczba zakażeń koronawirusem także w Toruniu rośnie. Wzrost ten jest wolniejszy niż miało to miejsce w roku ubiegłym, ale wyraźny i zauważalny w porównaniu do letnich miesięcy roku 2021mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Dlatego zwracam się z prośbą i apelem - przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa: zachowujmy dystans, nośmy maseczki, często dezynfekujmy ręce, ale również szczepmy się. Najlepszą barierą przeciw koronawirusowi są szczepienia – to naprawdę może nas uchronić przed kolejną falą zakażeń.

Wykres - zakażenia koronawirusem 3.2020-10.2021
Do tej pory w Toruniu w pełni zaszczepionych jest 115 579 mieszkańców (58,1% wszystkich mieszkańców, 65,9% uprawnionych). Minimum jedną dawkę przyjęły 118 254 osoby, z czego największą grupę stanowią osoby powyżej 70. roku życia (88,06%), natomiast najmniejszą nastolatkowie w wieku 12-19 lat (53,41%).

Wykres - szczepienia wg wieku w Toruniu (14.10.2021)

Warto wspomnieć, że od września 2021 r. osoby z zaburzeniami odporności, pracownicy medyczni mający stały kontakt z pacjentem oraz osoby, które ukończyły 50 lat po upływie 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia mogą przyjąć trzecią dawkę przypominającą lub uzupełniającą. Takich osób jest już w Toruniu 3 532 (stan na 10.10.2021 r.). Kliknij tutaj, aby przejść do informacji o szczpieniach trzecią dawką.


W Toruniu cały czas funkcjonuje wiele miejsc, gdzie można się zaszczepić. Są to:

 • 19 tzw. małych punktów w POZ,

 • 2 punkty powszechne:
  • Miejska Przychodnia Specjalistyczna, ul. Uniwersytecka 17, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00,
  • Galeria Atrium Copernicus, ul. Żółkiewskiego 15: od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-19.00, w soboty 11.00-18.00,

 • 2 duże punkty w szpitalach węzłowych – w Miejskim Szpitalu Specjalistycznym im. Mikołaja Kopernika i w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Rydygiera

 • 2 punkty mobilne:
  • CH Plaza, ul. Broniewskiego, soboty w godz. 9.00-18.00 (podmiot szczepiący: MPS) – w październiku w każdą sobotę, oprócz 30.10.
  • CH Nowe Bielawy, ul. Olsztyńska: od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-19.00 (bez lekarza, czyli bez szczepień dzieci), w soboty 11.00-18.00 (dzieci i dorośli) - podmiot szczepiący: Citomed.

Przypominamy, że w Toruniu zaszczepić możemy się bez wcześniejszej rejestracji w dni powszednie (pon.-pt.):

 • w godz. 9:00-15:00, Miejska Przychodnia Specjalistyczna w Toruniu, ul. Uniwersytecka 17, wejście B
 • w godz. 11:00-17:30, Lecznice Citomed, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 73
 • w godz. 13:00-14:00, Lecznice Citomed, ul. Lubicka 21/U3
 • w godz. 15:00-19:00, centrum handlowe Atrium Copernicus, ul. Stanisława Żółkiewskiego 15
 • w godz. 15:00-19:00, centrum handlowe Nowe Bielawy - tylko dorośli, kwalifikacja pielęgniarki

Oprócz tego w Toruniu organizujemy akcje szczepienne w weekend. Od września 2021 r. przyjąć dawkę szczepionki bez wcześniejszej rejestracji można tylko w sobotę. Informacja o szczepieniach weekendowych "Szczepienie w każdą sobotę bez rejestracji" aktualizowana jest co tydzień i można ją znaleźć na stronie głównej torun.pl na banerze "Koronawirus - ważne informacje". 

Kliknij tutaj, aby przejść do szczegółowej informacji o szczepieniach bez rejestracji w najbliższy weekend.

Fot. Natalia Przytarska

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Porozmawiajmy o integracji - plakat
  Miasto
  Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...
 • Miasto
  Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Plakat z informacją o punktach pomocy w Toruniu na przystanku MZK
  Miasto
  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Na zdjęciu: osoba na wózku jedzie chodnikiem, wokół spacerują ludzie
  Miasto
  W latach 2024-2028 Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie będzie kontynuować pomoc dla osób z niepełnosprawnościami. Toruńskie programy wsparcia ruszają już od stycznia 2024 r.
 • Drogi, Miasto
  Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Wydłużający się czas dostawy elementów małej architektury i warunki pogodowe przyczyniły się do przesunięcia terminu realizacji zadania pn. „Renowacja tarasu widokowego na Bulwarze Filadelfijskim. Zgodnie z aneksem do umowy zadanie zostanie zakończone do 15 grudnia 2023 r.
 • Toruńska kompozytorka Magdalena Cynk obchodzi 35-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji 3 grudnia 2023 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbył się jej jubileuszowy koncert.
 • Podczas Gali Jubileuszowej z okazji 100. rocznicy powstania Książnicy Kopernikańskiej wręczono medale, nagrody i wyróżnienia. - Wszyscy doceniamy w Toruniu naukowy, ale i także kulturotwórczy profil Książnicy oraz nieprzerwaną wierność dziedzictwu kopernikańskiemu – widoczną nie tylko w oficjalnej nazwie biblioteki - mówił prezydent Michał Zaleski.
 • Dobre informacje przyszły prosto z Australii. Arkadiusz Szymański, zawodnik TSŻ-u Schoenberger Toruń, w sobotę (2 grudnia 2023 r.) został Indywidualnym Mistrzem Świata.
 • Około 2000 uczestników wzięło udział w 21. edycji Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów w Toruniu. Tradycyjnie, wydarzenie odbyło się w pierwszą niedzielę grudnia.
 • 3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. - Pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz tym, którzy swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby z niepełnosprawnościami. Jesteście ważną częścią toruńskiej społeczności - mówi Prezydent...
 • 2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Na początku grudnia w 16 miastach Polski, w tym w Toruniu, odbędzie się wydarzenie pn. Narodowy Dzień Tenisa Stołowego.