„Wieczór Toruński” z autorami książki „Wieża Ratusza Staromiejskiego w Toruniu” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

„Wieczór Toruński” z autorami książki „Wieża Ratusza Staromiejskiego w Toruniu”

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Towarzystwa Miłośników Torunia zaprasza na „Wieczór Toruński” z dr. Maciejem Praratem i dr. Ulrichem Schaafem, autorami najnowszej książki pt. „Wieża Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Historia budowlana od XIII do XXI wieku w świetle badań architektonicznych”.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną najważniejsze ustalenia zawarte w publikacji, wydanej nakładem Towarzystwa Miłośników Torunia i Muzeum Okręgowego w Toruniu. Autorzy opowiedzą o architekturze i dziejach tego niezwykłego zabytku, który w ciągu ponad 700 lat istnienia wielokrotnie zmieniał swoje funkcje i wygląd. Zaprezentowane zostaną również próby graficznej rekonstrukcji najistotniejszych faz budowlanych wieży od XIII do XIX wieku, a także zagadnienia związane z formą i konstrukcją hełmu wieżowego, zniszczonego w czasie szwedzkiego oblężenia w 1703 roku. Wspólnie z autorami zastanowimy się, jakie było znaczenie wieży dla mieszkańców Torunia w czasach przynależności miasta do Hanzy i późniejszym okresie, a także w jaki sposób funkcje tego zabytku znalazły wyraz w jego architekturze i formie.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Wieczory Toruńskie”, organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.

Wstęp wolny!

Data: środa, 24 maja 2023 o 17:00

Miejsce: Ratusz Staromiejski w Toruniu, Sala Mieszczańska

Data: 
24.05.2023 17:00
Miejsce: 
Ratusz Staromiejski w Toruniu
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Pracujemy nad Urban Labem
  Miasto
  Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • Górale na Placu Dominikańskim
  Kultura, Miasto
  Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Miasto
  9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
 • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
 • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.