„Wizerunki polskich władców na monetach i medalach” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

„Wizerunki polskich władców na monetach i medalach”

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Muzeum Historii Torunia, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, ma przyjemność zaprosić od 27 stycznia 2024 r. do obejrzenia nowej wystawy czasowej pt. „Wizerunki polskich władców na monetach i medalach”.

Celem wystawy jest prezentacja wizerunku panujących władców w różnych czasach, stąd oprócz obiektów dawnych, znajdą się na niej numizmaty współczesne. Wernisaż wystawy odbędzie się 26 stycznia 2024 r., o godz. 17.00 w Domu Eskenów.

Pierwsze wizerunki władców pojawiły się na monetach starożytnych. W czasach wczesnego średniowiecza, kiedy tworzyło się państwo polskie władcy również starali się na monetach umieścić swój wizerunek. Nastąpił jednak znaczny regres artystyczny od czasów starożytnych. Postać władcy umieszczana na monecie była schematyczna – nie można w tych przypadkach mówić o prawdziwym portrecie panującego.

Dopiero renesans przyniósł w tym względzie zasadnicze zmiany. Od panowania Zygmunta Starego w Polsce pojawiają się medale o bardzo wysokim poziomie artystycznym. Tworzyli je słynni rzeźbiarze, którzy stali się inspiracją dla mincerzy zajmujących się projektowaniem monet. Od tego czasu można mówić o realistycznym portrecie panującego. Wizerunek władcy staje się powszechnie znany w całym kraju.

Na przestrzeni lat rozwija się i ewoluuje sztuka medalierska, natomiast monety będące przedmiotami użytkowymi miewają swoje lepsze i gorsze czasy, jednak wizerunek panującego pozostaje na nich już zawsze obecny – przynajmniej na tzw. grubszej monecie.

Kryterium wyboru obiektów prezentowanych na wystawie nie była wartość monety czy medalu, a wizerunek na nich przedstawiony. Dlatego też stan zachowania numizmatów był bardzo istotny. Starano się wybrać monety, na których widz będzie mógł zobaczyć jak najwięcej szczegółów. W doborze eksponatów kierowano się także artystycznym podejściem do portretu, skłaniającym odbiorcę do samodzielnych porównań i oceny.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia tej wystawy i wyruszenia w historyczną podróż przedstawioną na medalach i monetach.
_____________
Wystawa: „Wizerunki polskich władców na monetach i medalach w Muzeum Historii Torunia”
Miejsce: Muzeum Historii Torunia (Dom Eskenów)
Wernisaż: 26.01.2024 r., godz. 17.00
Termin: 27.01 – 21.04.2024 r.
Kurator: Robert Żytkowicz

Data: 
26.01.2024 17:00 — 21.04.2024 17:00
Miejsce: 
Muzeum Historii Torunia (Dom Eskenów)
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.