Wojska rakietowe i artyleria świętują w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wojska rakietowe i artyleria świętują w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 01 grudnia 2023
Autor: Marcin Pryka

- Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.

Z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii 1 grudnia 2023 r. pod "Pomnikiem Polskich Artylerzystów" odbył się Apel Pamięci, podczas którego m. in. złożono wieńce i wiązanki kwiatów. W uroczystości uczestniczyła delegacja toruńskiego samorządu z zastępcą prezydenta Torunia Zbigniewem Fiderewiczem na czele. 

Następnie odbył się przemarsz do Kościoła Garnizonowego pw. św. Katarzyny, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji żołnierzy Wojsk Rakietowych i Artylerii. Natomiast centralne obchody Święta miały miejsce na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu (rejon Kijewo), gdzie można było obejrzeć pokaz statyczny sprzętu wojskowego, odbył się uroczysty apel z wręczeniem wyróżnień żołnierzom oraz prezentacja możliwości wojska. W centralnej cześci obchodów wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski, który otrzymał od szefa Zarządu Wojsk Rakietowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Artylerii gen. Grzegorza Potrzuskiego i całej społeczności artyleryjskiej szklaną atatuetkę z tytułem Przyjaciela Wojsk Rakietowych i Artylerii.

- Pozdrawiam wszystkich artylerzystów, tych obecnych w poligonowej osadzie, tych stacjonujących w Toruniu oraz tych, którzy pełnią żołnierską służbę w różnych rejonach Rzeczypospolitej. Całej polskiej wspólnocie artyleryjskiej i rakietowej okazuję należne honory. Dzisiejsze święto obieramy w stolicy polskiej artylerii z wielkim respektem dla świętujących artylerzystów. Bardzo serdecznie dziękuję za uznanie w mojej osobie przyjaciela artylerii. Tak było, jest i będzie. Proszę wszystkich o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i jako przyjaciele, którzy stąd wywodząc się gdzieś w rejonach Polski i świata będą pokazywali swoje umiejętności i kunszt. Wszystkim życzę radosnego święta, codziennej opieki Św. Barbary i spełnienia żołnierskich i oficerskich planów - powiedział na terenie poligonu prezydent Torunia Michał Zaleski.

Prezydent wręczył na ręce szefa Zarządu Wojsk Rakietowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Artylerii gen. Grzegorza Potrzuskiego list gratulacyjny, portret Mikołaja Kopernika oraz toruńskie pierniki.

Toruń uznawany jest za stolicę wojsk artyleryjskich w Polsce. Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii przypada na 4 grudnia, w dzień Świętej Barbary, patronki artylerzystów. Ustanowiono je rozkazem Ministra Obrony Narodowej z 1995 r.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na zdjęciu: Zielony traktor z biało-czerwoną flagą
  Drogi, Miasto
  22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • Miasto
  We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
 • W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu przyjadą dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury. Na wydarzenie zapraszają Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres potrwa od 21 do 23 lutego 2024 roku.
 • W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • 20 lutego 2024 r. na Lodowisku Tor-Tor odbyła się inauguracja hokejowych Mistrzostw Polski Centralnej Ligi Juniorów w sezonie 2023/2024.
 • We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 8 marca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na wyjątkowy wieczór z okazji Dnia Kobiet.