Wojska rakietowe i artyleria świętują w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wojska rakietowe i artyleria świętują w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 01 grudnia 2023
Autor: Marcin Pryka

- Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.

Z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii 1 grudnia 2023 r. pod "Pomnikiem Polskich Artylerzystów" odbył się Apel Pamięci, podczas którego m. in. złożono wieńce i wiązanki kwiatów. W uroczystości uczestniczyła delegacja toruńskiego samorządu z zastępcą prezydenta Torunia Zbigniewem Fiderewiczem na czele. 

Następnie odbył się przemarsz do Kościoła Garnizonowego pw. św. Katarzyny, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji żołnierzy Wojsk Rakietowych i Artylerii. Natomiast centralne obchody Święta miały miejsce na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu (rejon Kijewo), gdzie można było obejrzeć pokaz statyczny sprzętu wojskowego, odbył się uroczysty apel z wręczeniem wyróżnień żołnierzom oraz prezentacja możliwości wojska. W centralnej cześci obchodów wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski, który otrzymał od szefa Zarządu Wojsk Rakietowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Artylerii gen. Grzegorza Potrzuskiego i całej społeczności artyleryjskiej szklaną atatuetkę z tytułem Przyjaciela Wojsk Rakietowych i Artylerii.

- Pozdrawiam wszystkich artylerzystów, tych obecnych w poligonowej osadzie, tych stacjonujących w Toruniu oraz tych, którzy pełnią żołnierską służbę w różnych rejonach Rzeczypospolitej. Całej polskiej wspólnocie artyleryjskiej i rakietowej okazuję należne honory. Dzisiejsze święto obieramy w stolicy polskiej artylerii z wielkim respektem dla świętujących artylerzystów. Bardzo serdecznie dziękuję za uznanie w mojej osobie przyjaciela artylerii. Tak było, jest i będzie. Proszę wszystkich o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i jako przyjaciele, którzy stąd wywodząc się gdzieś w rejonach Polski i świata będą pokazywali swoje umiejętności i kunszt. Wszystkim życzę radosnego święta, codziennej opieki Św. Barbary i spełnienia żołnierskich i oficerskich planów - powiedział na terenie poligonu prezydent Torunia Michał Zaleski.

Prezydent wręczył na ręce szefa Zarządu Wojsk Rakietowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Artylerii gen. Grzegorza Potrzuskiego list gratulacyjny, portret Mikołaja Kopernika oraz toruńskie pierniki.

Toruń uznawany jest za stolicę wojsk artyleryjskich w Polsce. Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii przypada na 4 grudnia, w dzień Świętej Barbary, patronki artylerzystów. Ustanowiono je rozkazem Ministra Obrony Narodowej z 1995 r.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: skrzypaczka
  Kultura, Miasto, Sport
  W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • Wstrzymane tramwaje na Olimpijską
  W dniach 15-16 czerwca (sobota – niedziela) wstrzymany zostanie ruch tramwajów na odcinku Plac Teatralny – Olimpijska.
 • Na zdjęciu uczestnicy przyjęcia w ogrodzie
  Miasto
  15 czerwca 2024 r. Centrum Aktywności Lokalnej "Willa z Pasją" obchodziło 4. rocznice działalności. Przyjęcie urodzinowe odbyło się w ogrodzie willi.
 • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
  Miasto
  Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • Koncertem „Amerykański sen”zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
 • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
 • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
 • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
 • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.
 • W piątek 14 czerwca 2024 r. w Hotelu Filmar przy ul. Grudziądzkiej w Toruniu odbyła się Gala Rodzicielstwa Zastępczego zorganizowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu.
 • Zespół GreenLab Toruń zaprasza mieszkanki i mieszkańców Torunia na spacer badawczy wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego.