Wręczenie Nagrody im. S.B. Lindego | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wręczenie Nagrody im. S.B. Lindego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego

Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.

- Przyznawanie Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego przez dwa miasta partnerskie: Toruń i Getyngę, jest wyrazem naszej wiary w wartość i moc słowa. To wspólne dla Polaków i Niemców przekonanie jest częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego. Zgodnie z jego najlepszymi przejawami słowa powinny inspirować ludzi do dobra i muszą zawierać w sobie pierwiastek mądrości. Nie powinny natomiast niczego niszczyć, nieść ze sobą kłamstwa czy być zarzewiem zła. Słowo, a zwłaszcza słowo literackie, ma łączyć ludzi i narody we wzajemnej rozmowie. Właśnie ta myśl została przed laty zapisana oficjalnie w preambule Nagrody Lindego i do dziś wyraża ona najważniejszą ideę, dla której wyróżnienie to zostało ustanowionemówił podczas uroczystości prezydent Paweł Gulewski.

Decyzją Kapituły nagrodę w 2024 roku otrzymali Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski, których twórczość wpisuje się w jej nadrzędną ideę. - Wyróżniamy tą nagrodą autorki i autorów, którzy prowadzą ludzi, społeczeństwa i narody do dialogu. Honorujemy nią osobistości, których twórczość cechują nasze wspólne, podstawowe wartościpodkreśliła nadburmistrz Getyngi, Perta Broistedt.Dzisiejszym laureatom gratuluję bardzo serdecznie wyróżnień. Wasze opowieści i myśli wzbogaciły nas i zainspirowały. Pokazują nam, jak literatura może pomóc pokonywać bariery i rozwijać wzajemnie pogłębione rozumienie się.

Fot. Michał Kmiecik

Nagrody Annie Weber i Zbigniewowi Rokicie wręczyli nadburmistrz Getyngi, Perta Broistedt, prezydent Torunia Paweł Gulewski i przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz. Laureaci otrzymali okolicznościowe dyplomy, medale oraz gratyfikację finansową w wysokości 5.000 Euro. Ceremonię poprzedziło wygłoszenie laudacji dla laureatów przygotowanych przez Beatę Troger krytyczkę literacką z Frankfurtu nad Menem oraz prof. dr hab. Ryszarda Koziołka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

- Jest mi bardzo miło, że zostałem zauważony, że jury zechciało przeczytać moje książki, uznać je za wartościowe i dzisiaj mnie i Anne Weber uznać za symbole dobrej i wartościowej literatury mówił Zbigniew Rokita.

- Cieszę się, że dziś zostałam uhonorowana nagrodą tu, w Polsce, gdzie dotychczas mnie nie tłumaczono. Ponadto jest to wyróżnienie, które otrzymał m.in. wielki poeta Zbigniew Herbertpodkreśliła Anne Weber. – Jestem pierwszy raz w Toruniu, miasto mnie zachwyca, mam nadzieję jeszcze bliżej je poznać – dodała.

 


 

Anne Weber (ur. 1964 w Offenbach), absolwentka paryskiej Sorbony, jest niemiecką pisarką i tłumaczką utworów z języka francuskiego na niemiecki i odwrotnie. W latach 1989-1996 pracowała dla wielu wydawnictw francuskich, a od roku 1998 zaczęła publikować własne teksty. Opublikowała głównie powieści, które wyróżniają się szeroką gamą tematyczną (historia, miłość, eschatologia) i ciekawym wypróbowywaniem różnych modeli narracji, co może wynikać z jej życia w dwóch kulturach-językach. Mieszka w Paryżu. Na francuski przełożyła m. in. utwory laureatów nagrody Lindego Wilhelma Genazino i Marie-Luise Scherer. Świetnie przyjęta została jedna z ostatnich jej książek „Ahnen” [Przodkowie] z 2015 roku. Autorka łączy tu zbeletryzowaną historię rodzinną z partiami eseistycznymi, poświęconymi kulturowym aspektom niemieckich dziejów (protestantyzm, kult obowiązku, rasizm, eugenika), które eksplodują w Trzeciej Rzeszy. Odkrywanie historii pradziadka prowadzi ją w jej „dzienniku podróży w czasie” (jak brzmi podtytuł powieści) do Poznania, w którym powieściowy bohater ponad sto lat wcześniej pełnił obowiązki pastora. Weber bezwzględnie rozprawia się z narodowymi mitami Niemców. Anne Weber wyróżniona została m. in. nagrodami: Heimito von Doderer-Preis (2004), Europejska Nagroda Tłumaczy (2008), Johann-Heinrich-Voß-Preis (2016).

Zbigniew Rokita (ur. 1989 r. w Gliwicach) – reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureat VIII edycji konkursu o Stypendium im. Leopolda Ungera (2020). Autor książek reporterskich „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych” (2023), „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (wyróżnionej podwójną Nagrodą Literacką Nike: jury oraz czytelników; 2020) i „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” (2018). Autor sztuk teatralnych „Nikaj” (Teatr Zagłębia) i „Weltmajstry” (Teatr Korez). Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.