Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami trwa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami trwa

Miasto
Data publikacji: 05 grudnia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: osoba na wózku jedzie chodnikiem, wokół spacerują ludzie

W latach 2024-2028 Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie będzie kontynuować pomoc dla osób z niepełnosprawnościami. Toruńskie programy wsparcia ruszają już od stycznia 2024 r.

Tak jak w ubiegłych latach, rodziny wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami oraz osoby dorosłe legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą mogły pobierać świadczenia, ale tym razem w wysokości 200 zł miesięcznie. Taka kwota świadczenia będzie obowiązywać w 2024 roku, natomiast w kolejnych latach Rada Miasta Torunia będzie podejmować kolejne decyzje o wysokości świadczenia, jednak w kwocie nie niższej niż 200 zł.

Ponadto zostanie rozszerzona grupa osób uprawnionych do świadczenia dla dorosłych osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym – od stycznia 2024 roku o świadczenie będą mogły się ubiegać osoby uprawnione do świadczenia uzupełniającego (świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - Dz. Urz. z 2023 r. poz. 156 z późn. zm.) w wysokości od 400 zł do 500 zł (w aktualnym stanie prawnym do świadczenia uprawnia kwota 500 zł).

W 2024 roku na te świadczenia Gmina Miasta Toruń planuje przeznaczyć ok. 4 mln zł.

Należy złożyć nowy wniosek o wypłatę świadczenia wraz z wymaganymi dokumentami:

 • dla dzieci wnioski można składać od stycznia 2024 r. (żeby otrzymać świadczenie za styczeń wniosek należy złożyć do 31.01.2024r.) – wzór druku
 • dla dorosłych wnioski można składać od stycznia 2024 r. (żeby otrzymać świadczenie za styczeń wniosek należy złożyć do 29.02.2024r.) – wzór druku

W przypadku wniosków składanych w styczniu 2024 r. ustalanie prawa do świadczenia oraz jego wypłata nastąpi w terminie do 31 marca 2024 r.

Wnioski będzie można składać:

 • za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej e-PUAP (należy przesłać do Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie skan wypełnionego, podpisanego wniosku wraz z załącznikami),
 • w formie papierowej – w siedzibie Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie przy ul. Batorego 38/40.

 

Linki do uchwał:

 Fot. Małgorzata Litwin

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  8 marca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na wyjątkowy wieczór z okazji Dnia Kobiet.
 • Na zdjęciu: wifok z drona na Ratusz Staromiejski i panoramę Torunia
  Miasto
  21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji życzenia toruńskim przewodniczkom i przewodnikom składa prezydent Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: Zielony traktor z biało-czerwoną flagą
  Drogi, Miasto
  22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Plakat: Kongres Afrykanistyczny w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Na I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu przyjadą dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury. Na wydarzenie zapraszają Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres potrwa od 21 do 23 lutego 2024 roku.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
 • W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu przyjadą dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury. Na wydarzenie zapraszają Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres potrwa od 21 do 23 lutego 2024 roku.
 • W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • 20 lutego 2024 r. na Lodowisku Tor-Tor odbyła się inauguracja hokejowych Mistrzostw Polski Centralnej Ligi Juniorów w sezonie 2023/2024.
 • We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 8 marca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na wyjątkowy wieczór z okazji Dnia Kobiet.