Wspieramy osoby z niepełnosprawnością | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wspieramy osoby z niepełnosprawnością

Miasto
Data publikacji: 22 września 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Logo konsultacji społecznych

Rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie projektu „Programu działań miasta Torunia na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024-2030”.

Przed przygotowaniem dokumentu, o którym teraz chcemy porozmawiać z mieszkańcami, przeprowadzone zostały warsztaty diagnostyczne na temat zmian, jakie zaszły w mieście w ostatnich latach oraz potrzeb i kierunków działań, jakie powinny zostać uwzględnione w nowym Programie. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele środowiska osób niepełnosprawnych oraz Urzędu Miasta Torunia i jednostek mu podległych.

Dlaczego temat jest ważny?
Przygotowany projekt  „Programu działań miasta Torunia na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024-2030” to dokument, który określa kształt polityki społecznej wobec osób z  niepełnosprawnością w naszym mieście. Celem Programu jest przede wszystkim:

 • zdiagnozowanie i ocena sytuacji osób z  niepełnosprawnością w Toruniu,
 • podniesienie jakości życia tej grupy mieszkańców poprzez zwiększenie ich udziału we wszystkich sferach życia,
 • określenie głównych założeń, celów i  działań Gminy Miasta Toruń podejmowanych na rzecz osób z niepełnosprawnością,
 • zdefiniowanie podmiotów, które  podejmują inicjatywę w sferze działań na rzecz tej grupy torunian.

Konsultowany Program to dokument wieloletni. Aktualny Program w tym zakresie  obowiązuje do końca 2023, dlatego zachodzi konieczność opracowania nowego długofalowego dokumentu programowego obejmującego lata 2024-2030.

Proponowany projekt Programu wpisuje się w założenia systemu gminnych dokumentów strategicznych – stanowi dopełnienie zapisów „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Torunia na lata 2021-2027”.


 

Co w ramach konsultacji?

Weź udział w dyżurze konsultacyjnym, na którym każdy mieszkaniec będzie mógł porozmawiać z pracownikami Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia o założeniach i celach proponowanego dokumentu, wyjaśnić wątpliwości związane z konsultowanym projektem.

Dyżur odbędzie się 2 października 2023 r. (poniedziałek), w godz. 9:00-17:00 w Urzędzie Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8.

Uwaga – obowiązują zapisy na dyżur. Zgłoszenie należy przesłać drogą mailową na adres konsultacje@um.torun.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 56 611 85 84 w terminie do 29 września 2023 r. do godz. 15:00.  
 
Napisz do nas:
Jeżeli nie możesz wziąć udziału w dyżurze, prześlij swoją opinię. Propozycje dotyczące projektu „Programu działań miasta Torunia na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024-2030”  można składać w terminie do 11 października 2023 r. drogą elektroniczną na adres: konsultacje@um.torun.pl  lub telefonicznie pod nr. tel. 56 611 85 84.Do pobrania:
>>> projekt „Programu działań miasta Torunia na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024-2030”

 


 

Konsultacje społeczne prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji we współpracy z  Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia.
 
Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
  Biznes, Miasto
  Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
 • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
  Miasto, Sport
  Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
 • Miasto
  Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
 • Miasto
  - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Na zdjęciu: zawodnicy HK Pomorzanin Toruń na zielonej murawie boiska
  Miasto, Sport
  Laskarze HK Pomorzanin Toruń wracają z rozgrywanego w Chorwacji Euro Hockey Club Trophy II z brązowym medalem.
 • Dziecko na rowerku na Motoarenie
  Sport
  246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
 • Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
 • 246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
 • Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
 • Na niedzielę 19 maja 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
 • Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
 • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
 • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.