Wspieramy osoby z niepełnosprawnością | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wspieramy osoby z niepełnosprawnością

Miasto
Data publikacji: 22 września 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Logo konsultacji społecznych

Rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie projektu „Programu działań miasta Torunia na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024-2030”.

Przed przygotowaniem dokumentu, o którym teraz chcemy porozmawiać z mieszkańcami, przeprowadzone zostały warsztaty diagnostyczne na temat zmian, jakie zaszły w mieście w ostatnich latach oraz potrzeb i kierunków działań, jakie powinny zostać uwzględnione w nowym Programie. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele środowiska osób niepełnosprawnych oraz Urzędu Miasta Torunia i jednostek mu podległych.

Dlaczego temat jest ważny?
Przygotowany projekt  „Programu działań miasta Torunia na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024-2030” to dokument, który określa kształt polityki społecznej wobec osób z  niepełnosprawnością w naszym mieście. Celem Programu jest przede wszystkim:

 • zdiagnozowanie i ocena sytuacji osób z  niepełnosprawnością w Toruniu,
 • podniesienie jakości życia tej grupy mieszkańców poprzez zwiększenie ich udziału we wszystkich sferach życia,
 • określenie głównych założeń, celów i  działań Gminy Miasta Toruń podejmowanych na rzecz osób z niepełnosprawnością,
 • zdefiniowanie podmiotów, które  podejmują inicjatywę w sferze działań na rzecz tej grupy torunian.

Konsultowany Program to dokument wieloletni. Aktualny Program w tym zakresie  obowiązuje do końca 2023, dlatego zachodzi konieczność opracowania nowego długofalowego dokumentu programowego obejmującego lata 2024-2030.

Proponowany projekt Programu wpisuje się w założenia systemu gminnych dokumentów strategicznych – stanowi dopełnienie zapisów „Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Torunia na lata 2021-2027”.


 

Co w ramach konsultacji?

Weź udział w dyżurze konsultacyjnym, na którym każdy mieszkaniec będzie mógł porozmawiać z pracownikami Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia o założeniach i celach proponowanego dokumentu, wyjaśnić wątpliwości związane z konsultowanym projektem.

Dyżur odbędzie się 2 października 2023 r. (poniedziałek), w godz. 9:00-17:00 w Urzędzie Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8.

Uwaga – obowiązują zapisy na dyżur. Zgłoszenie należy przesłać drogą mailową na adres konsultacje@um.torun.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 56 611 85 84 w terminie do 29 września 2023 r. do godz. 15:00.  
 
Napisz do nas:
Jeżeli nie możesz wziąć udziału w dyżurze, prześlij swoją opinię. Propozycje dotyczące projektu „Programu działań miasta Torunia na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024-2030”  można składać w terminie do 11 października 2023 r. drogą elektroniczną na adres: konsultacje@um.torun.pl  lub telefonicznie pod nr. tel. 56 611 85 84.Do pobrania:
>>> projekt „Programu działań miasta Torunia na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024-2030”

 


 

Konsultacje społeczne prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji we współpracy z  Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia.
 
Fot. Małgorzata Litwin

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
  Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
 • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
  Miasto
  2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Eko, Inwestycje, Miasto
  Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Sztuka Natury na wyciągnięcie ręki
  Eko, Kultura, Miasto
  Już po raz 16. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą "Sztuka Natury".
 • Miasto
  - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
 • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
 • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
 • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.