Współczesna kaligrafia japońska | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Współczesna kaligrafia japońska

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Współczesna kaligrafia japońska w stylu hatai

Na wystawie prezentowanych jest 120 prac Toyo Shodo Geijutsu Gakkai. Stowarzyszenie zostało założone we wrześniu 1955 r. w Hachioji, dzielnicy Tokio przez Chikuho Matsumoto i związanych z nim innych kaligrafów. Celem Towarzystwa są badania nad artystyczną stroną kaligrafii i wspieranie twórczego podejścia do niej, w tym indywidualnych technik wyrazu. W centrum uwagi Towarzystwa jest rozwój nurtu Hatai w kaligrafii, który w 1949 r. zapoczątkował Chikuho Matsumoto. Hatai poszukuje nowych form kaligrafii, wykorzystując klasyczne style wywodzące się z Chin, miesza je wzajemnie i łączy z nowymi nurtami w kaligrafii. Hatai akceptuje też indywidualne techniki artystycznego wyrazu i sięganie do innych dziedzin sztuk plastycznych, np. grafiki. Daje to nowe możliwości w zakresie artystycznej ekspresji, formy plastycznej i wyeksponowania w kaligrafii znaczenia czy przesłania. Toyo Shodo Geijutsu Gakkai w Tokio wydaje miesięcznik „Hoen” i jego edycję dla uczniów i studentów, kwartalnik „Hatai”. Organizuje i współorganizuje też wystawy kaligrafii, a także przygotowuje warsztaty. Wspiera również muzea i instytucje kulturalne w kraju i za granicą w formie darowizn publikacji i prac Towarzystwa. Każda praca eksponowana w Kamienicy pod Gwiazdą wykonana została przez innego artystę. (…) Artyści Toyo Shodo Geijutsu Gakkai oprócz uczestnictwa w wernisażu wystawy przeprowadzą pokazy i warsztaty kaligrafii dla mieszkańców Torunia. (Katarzyna Paczuska)

godziny otwarcia:
wtorek-niedziela: 10.00-16.00

bilety: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł

Data: 
16.10.2014 18:00 — 02.11.2015 00:00
Miejsce: 
Kamienica pod Gwiazdą, Rynek Staromiejski 35
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
  Miasto
  Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Herb Miasta Torunia
  Miasto
  Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
  Biznes, Miasto
  Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
 • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
 • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
 • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.