Wybitny rzeźbiarz w CSW | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wybitny rzeźbiarz w CSW

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Zastępca prezydenta Adam Szponka podczas wystawy w CSW w rozmowie z kuratorką dr Anną Lipą

Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.

Hrabia, który zostając artystą naraził się własnej sferze. Przyjaciel Witkacego. Szaleniec, który w 21 dni przejechał na rowerze z Paryża do Zakopanego (2928 km, po 130 dziennie), a przede wszystkim znakomity rzeźbiarz, którego do niedawna były w Polsce zupełnie nieznane szerszej publiczności, ponieważ po wojnie jako arystokrata nie miał szans zaistnieć w oficjalnej polskiej sztuce, a poza tym mieszkał i tworzył na emigracji. Urodzony 28 czerwca 1893 r. na lubelszczyźnie, w rodowym majątku Jabłoń, zmarł we Francji 19 maja 1970 r. i został pochowany w grobowcu w ogrodzie, zwieńczonym zaprojektowaną przez niego rzeźbą Wniebowstąpienia.

- O życiorysie Augusta Zamoyskiego można by nakręcić niejeden filmmówił prezydent Torunia Paweł Gulewski, który był gościem piątkowego wernisażu wystawy „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”. - Dzisiejsze wydarzenie znakomicie koresponduje z rozpoczynającymi się Dniami Torunia, podczas których chcemy przeżywać i oglądać to, co jest najciekawsze i najlepsze. Bardzo dziękuję wszystkim, dzięki którym ta wystawa jest dzisiaj otwierana w Toruniu. Dziękuję za Państwa obecność, życzę wspaniałych wrażeń, zarówno z wystawy, jak i pobytu w naszym mieście.

Na wystawie prezentowane są 52 rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, będące odzwierciedleniem bogatej twórczości i barwnego życia artysty. Obejrzymy dzieła z wszystkich okresów twórczości Zamoyskiego – od czasów formizmu, poprzez okres klasycyzujący, aż do ekspresjonizmu. Co ciekawe, wiele z tych dzieł ocalało z wojennej zawieruchy dzięki zatopieniu ich w pałacowym stawie przed opuszczeniem przez artystę kraju.
- August Zamoyski był tytanem pracy w kamieniu. Wystawa objawia jego pasję, zmaganie się z materią, to wszystko, co w sztuce nowoczesne, a zarazem uniwersalne: poszukiwanie pięknej formy, wydobywanie życia, radości tworzenia z tego twardego tworzywa, jakim jest kamieńmówiła podczas wernisażu Agnieszka Rosales Rodriguez, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

Ekspozycję wspaniałych rzeźb uzupełniają archiwalia ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie: amatorskie filmy, fotografie i szkicowniki artysty. Twórcy wystawy podjęli próbę ukazania portretu rzeźbiarza na tle epoki - miejsc, środowisk i ludzi, wśród których żył i tworzył. Poza pracami Zamoyskiego obejrzymy więc dzieła innych twórców z jego otoczenia zakopiańskiego i paryskiego: Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), Eugeniusza Zaka, Gustawa Gwozdeckiego, Tadeusza Makowskiego, Władysława Ślewińskiego, Zygmunta Menkesa i Leopolda Gottlieba z kolekcji Wojciecha Fibaka.

Wystawa „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu” została zorganizowana przez Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu we współpracy z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i Muzeum Narodowym w Warszawie w ramach PROJEKTU ZAMOYSKI 2017–2021. W Toruniu będzie pokazywana od 21 czerwca do 1 września 2024 r. Wystawie towarzyszy przegląd filmów w Kinie Centrum CSW o sztuce, poświęconych twórczości i życiu Augusta Zamoyskiego.

Kuratorzy wystawy: dr Anna Lipa, Krzysztof Stanisławski
Koordynatorki: Renata Sargalska, Anna Buller
Produkcja wystawy: Wojciech Ruminski
Identyfikacja wizualna: Katarzyna Ostrowska

Fot. © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.