Wyjątkowe 40-lecie PM nr 3 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wyjątkowe 40-lecie PM nr 3

Miasto
Data publikacji: 02 grudnia 2023
Autor: Paula Gałązka
Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia

Ten dzień wychowawcy, rodzice i dzieci zapamiętają na długo. 2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.

- Obejrzeliśmy przepiękny pokaz umiejętności i zdolności, jakie dzieci nabywają w przedszkolu. I mogę z radością powiedzieć, że tych umiejętności naprawdę nabywają tutaj dużo. Widać wyraźnie, że szukają Państwo pomysłów i sposobów na to, aby zajęcia w przedszkolu były ciekawe, rozwijające, zapewniające dobre wejście w kolejny etap edukacji. I za to przede wszystkim należałoby podziękować – mówił w swoim wystąpieniu Prezydent Torunia Michał Zaleski i przypominał jak przedszkole było budowane. – To była inicjatywa dwóch sąsiednich zakładów pracy, bo placówka powstała jako przedszkole zakładowe w 1983 r. pod opieką toruńskich firm: Okręgowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz Metalchemu. Takie to były czasy, że zakładu zajmowały się żłobkami i przedszkolami. Przejęcie przedszkola przez miasto Toruń nastąpiło w latach 1992-1993 i do tego czasu placówka funkcjonuje jako „trójeczka”.

Obecnie w placówce, która ma swoją siedzibę przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 43/45, jest 118 przedszkolaków. Jest 5 oddziałów przedszkolnych w pełnym zakresie wieku od 3 do 6 lat. Opiekę zapewnia 25-osobowy zespół pracowników, który tworzy 14 nauczycieli oraz 11 pracowników administracji i obsługi.

Kulminacyjnym momentem sobotniej uroczystości było odsłonięcie tablicy z imieniem patrona przedszkola. Placówka do tej pory nie posiadała imienia. Decyzją Rady Miasta Torunia z 19 października 2023 roku nadano jej imię Marii Kownackiej.

- Nadanie przedszkolu imienia traktujemy w Toruniu jako podniosłe dopełnienie 40-letniej historii placówki. To wydarzenie ma charakter urodzinowy, dlatego miasto Toruń funduje dla Przedszkola Miejskiego nr 3 im. Marii Kownackiej dwa urodzinowe upominki: zestaw książek Marii Kownackiej oraz monitor interaktywny – dodał Prezydent Zaleski.

W uroczystości wzięli udział m.in. Dagmara Tuszyńska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Torunia oraz Anna Łukaszewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na zdjęciu: Zielony traktor z biało-czerwoną flagą
  Drogi, Miasto
  22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • Miasto
  We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
 • W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu przyjadą dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury. Na wydarzenie zapraszają Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres potrwa od 21 do 23 lutego 2024 roku.
 • W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • 20 lutego 2024 r. na Lodowisku Tor-Tor odbyła się inauguracja hokejowych Mistrzostw Polski Centralnej Ligi Juniorów w sezonie 2023/2024.
 • We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 8 marca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na wyjątkowy wieczór z okazji Dnia Kobiet.