"Wystawa planetarna z okazji Roku Kopernika 2023" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Wystawa planetarna z okazji Roku Kopernika 2023"

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Nietypową atrakcją zaproponowaną przez Program Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS - OPP w ramach obchodów Roku Kopernika w Toruniu jest "Wystawa planetarna z okazji Roku Kopernika 2023", bazująca na gigantycznych modelach planet Układu Słonecznego z wystawy "Misja po Układzie Słonecznym".

W sześciu lokalizacjach na terenie Torunia będzie można spotkać kilkumetrowe namioty pneumatyczne takich obiektów jak: Słońce, Merkury, Wenus, Ziemia, Księżyc oraz Mars, czyli tzw. wewnętrzny Układ Słoneczny. Odwzorowane będą również Fobos i Deimos, czyli księżyce Marsa w skali do prezentowanego modelu planety. Każdej planecie będzie towarzyszyć obsługa w postaci zespołu koordynatorskiego Stowarzyszenia POLARIS - OPP oraz koła astronomicznego LOŻA z LO im. M. Kopernika w Żywcu, którzy będą udzielać informacji nt. składników wystawy oraz prowadzić będą zbiórkę publiczną na rzecz ochrony ciemnego nieba w Polsce i działań Light Pollution Think Tank, do symbolicznych skarbon w kształcie kul.
 
O zbiórce zgłoszonej do MSWiA pod nr 2023/3865/OR można przeczytać na stronie zbiorki.gov.pl
 
Dodatkowo w każdym z nw. lokalizacji, dostępne będą materiały nt. problematyki zanieczyszczenia sztucznym światłem i metod ochrony ciemnego nieba, które powinny w sposób szczególny wybrzmieć właśnie w Roku Kopernika, gdyż jako jeden z nielicznych krajów w Europie, Polska nie posiada na ten moment praktycznie żadnych regulacji nt. emisji światła. Mówi o tym m.in. Memorandum w sprawie ustanowienia prawnych podstaw zrównoważonej polityki oświetlenia zewnętrznego.
 
Modele obiektów z Układu Słonecznego będą rozlokowane na terenie kilku toruńskich obiektów, które występują w naszym wydarzeniu w roli partnerów i sponsorów wystawy. Wśród nich mamy przyjemność gościć z naszą wystawą w następujących lokalizacjach:
 • Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK,
 • Hotel Bulwar,
 • Centrum Handlowe Nowe Bielawy,
 • Miasto Toruń,
 • Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej,
 • Toruń Plaza.
Dodatkowo w każdym z tych miejsc będzie można otrzymać od obsługi planet (w niebieskich t-shirtach z napisem Stowarzyszenie POLARIS - OPP lub symbolicznych strojach astronautów z NASA typu ACES), okolicznościowe pieczątki przedstawiające każdą z wyeksponowanych planet. Do tego celu dostępne będą drugie wersje tej samej mapki w wersji drukowanej z pustymi polami do przybijania pieczątek, które można pobrać w dowolnym miejscu (liczba egzemplarzy ograniczona!).
 
Obsługa będzie dostępna zazwyczaj od godz. 9:00-10:00 rano aż do godz. 19:00-20:00 wieczorem każdego dnia (14-15 września br.), z możliwymi, krótkimi przerwami technicznymi. Do zbierania pieczątek zapraszamy w szczególności rodziny z dziećmi, gdyż na koniec wystawy tj. w piątek, 15 września br. o godz. 19:00 na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się finał ekspozycji organizowany przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP. Podczas tego podsumowania w ramach prowadzonego quizu przy planecie Ziemia, będzie można wygrać rodzinne (maksymalnie 4os.) zaproszenie na pobyt w Beskidzie Żywieckim na obserwacje astronomiczne w pierwszym obszarze ochrony ciemnego nieba CN-001 Sopotnia Wielka.
 
Aby wziąć udział w quizie konieczny będzie smartfon z dostępem do Internetu. Rodziny, które udzielą odpowiedzi jako pierwsze (najszybciej) poprawnej odpowiedzi w jednej z trzech rund, będą mogły liczyć na nagrodę w postaci vouchera naszej organizacji, zapraszającego do bezpłatnego zwiedzania kopuły Obserwatorium Astronomicznego, a także innych atrakcji POLARIS-OPP w Sopotni Wielkiej wraz z przewodnikiem / koordynatorem, który oprowadzi laureatów podczas wizyty. W pakiecie otrzymają także weekendowy pobyt w jednym z lokalnych pensjonatów, zaś samodzielnie będzie konieczność zapewnienie sobie dojazdu oraz wyżywienia.
 
Szczegółowe zasady udziału w quizie przedstawi koordynator prowadzący wydarzenie finałowe przy modelu planety Ziemia w momencie finału. Zapraszamy serdecznie do zwiedzania modelu planet Układu Słonecznego oraz wspólnej zabawy!
Data: 
14.09.2023 09:00 — 15.09.2023 21:00
Miejsce: 
Różne miejsca w Toruniu
Organizator: 
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Kopernik 550
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
  Miasto
  Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Kultura, Miasto
  Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
 • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
  Miasto, Sport
  23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
  Biznes, Miasto
  Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
 • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
 • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
 • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.