Z gitarą na leżakach | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Z gitarą na leżakach

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Koncert Barbary Gołaski pod Krzywą Wieżą

Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.

Koncerty plenerowe, Jarmark Zamkowy, warsztaty z Młynem Wiedzy, Piernikowa Aleja Gwiazd i obchody 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Torunia – program tegorocznych Dni Torunia jak zawsze wypełniony jest atrakcjami dla dorosłych i dzieci.

Świętowanie rozpoczęliśmy już we czwartek 20 czerwca pod Krzywą Wieżą, gdzie przez najbliższe dni odbywać się będą popołudniami koncerty z cyklu "Z gitarą na leżakach". Kameralne prezentacje muzyków w otoczeniu zabytkowych murów to okazja do odpoczynku po codziennej bieganinie. Jako pierwsza zaprezentowała się znana toruńskim melomanom Barbara Gołaska, niezrównana wykonawczyni ballad i romansów cygańskich, rosyjskich i hiszpańskich, laureatka festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.   

W sobotę 22 czerwca o godz. 15.00 w tym samym miejscu wystąpi Ola Sobczak, debiutująca wokalistka, autorka tekstów i muzyki, próbująca sił w różnych gatunkach muzycznych, takich jak: blues, jazz, pop, rock, elektronika. Wraz z nią wystąpi Mateusz Lewandowski – gitarzysta, basista oraz autor i kompozytor piosenek. W przeszłości grał w zespołach wykonujących muzykę z pogranicza bluesa, jazzu i rocka.

Natomiast o godz. 17.00 pod Krzywą Wieżą zaprezentuje się Agata Świrska, autorka tekstów i wokalistka, wykonująca kompozycje popowe i indie-popowe grane na ukulele. Jest laureatką II Festiwalu Piosenki Autorskiej „Cała Jaskrawość”. Dziewczęco i lekko stara się opowiadać o nie zawsze najłatwiejszych uczuciach, marzeniach, szukając w muzyce zrozumienia dla samej siebie i otoczenia, ale też źródła czystej radości.

W niedzielę 23 czerwca pod Krzywą Wieżę zapraszają kolejni muzycy - o godz. 15.00 stypendystka Torunia Anastazja Pugachova, a o godz. 17.00 Michał Dawidko. Anastazja, artystka ze zbombardowanego ukraińskiego Mariupola, jest w 2024 r. stypendystką kulturalną miasta Torunia. Gra i śpiewa, ale jest też autorką poezji i prozy, m.in. powieści „Ktoś (trudno zobaczyć kto) na białym jednorożcu”. W niedzielne popołudnie zaprosi słuchaczy do muzycznej podróży na Wschód, śpiewając piosenki z repertuaru swoich ulubionych artystów z Ukrainy, Rosji i Związku Radzieckiego, niektóre we własnym tłumaczeniu na język polski.

Natomiast Michał Dawidko, to uczestnik programu Szansa na sukces - w 2022 r. z piosenkami Modern Talking oraz w 2024 r. z zespołem Dżem. Na co dzień jest nauczycielem muzyki oraz gry na ukulele, jednak swoją przyszłość wiąże z występami na scenie. Komponuje własną muzykę, pisze teksty piosenek oraz prowadzi własny kanał na platformie YouTube.

Koncert Barbary Gołaski, fot. Wojtek Szabelski

Koncert Agaty Świrskiej, fot. Agnieszka Bielecka 


Planując udział w wydarzeniach organizowanych na starówce lub wokół niej najlepiej wybrać się pieszo, rowerem lub komunikacją miejską. Jeśli jednak planujesz wybrać się samochodem, możesz skorzystać z dostępnych parkingów, których lokalizację znajdziesz, klikając w poniższy link: https://mzd.torun.pl/parkowanie-w-toruniu/ lub poniższy kod QR.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.