Z perły toruńskiego gotyku ruszył festiwal chóralny | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Z perły toruńskiego gotyku ruszył festiwal chóralny

Miasto
Data publikacji: 29 czerwca 2023
Autor: Marcin Pryka

Kilkanaście chórów wystąpi podczas X edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika "Per Musicam Ad Astra". - Dziękuję przede wszystkim za fantastyczną promocję naszego miasta - powiedział w trakcie uroczystej inauguracji festiwalu prezydent Torunia Michał Zaleski.

X edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika "Per Musicam Ad Astra" odbywa się w dniach 28 czerwca - 1 lipca 2023 r. w Toruniu. Przypada ona w 550. rocznicę urodzin patrona festiwalu. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chóralnej ASTROLABIUM z siedzibą w Toruniu, we współpracy z niemiecką agencją Meeting Music. 

W Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym im. Mikołaja Kopernika „Per Musicam Ad Astra” biorą udział zespoły wokalne z wielu zakątków świata. W tym roku do Torunia przybyli goście z Izraela, Czech, Litwy i Polski.

Na wydarzenie składa się konkurs oraz koncerty specjalne. Występy konkursowe oceniane są przez międzynarodowe jury złożone z uznanych ekspertów w dziedzinie chóralistyki. Wszystkie uczestniczące w Festiwalu zespoły chóralne mają możliwość aplikowania o indywidualne warsztaty z zakresu interpretacji i technik wokalnych z wybranym członkiem składu jurorskiego.

Inauguracja tegorocznego festiwalu miała miejsce w środę 28 czerwca 2023 r. w perle toruńskiego gotyku - kościele p.w. św. Jakuba, gdzie wystąpił polski Chór Kameralny Schola Cantorum Thorunensis pod wodzą Jana Łukaszewskiego. W roku kopernikańskim chór przedstawił program związany z patronem festiwalu. Ceremonię otwarcia poprowadzili Aneta Derkowska i Dariusz Wyczółkowski.

Otwierając festiwal prezydent Torunia Michał Zaleski zwrócił uwagę na piękno architektury średniowiecznej, XIV-wieczny kościół, zachodzące promienie słońca oświetlające prezbiterium oraz wyjątkowe, szczególne średniowieczne organy: – To jest piękno Torunia. Stąd dzięki muzyce rzeczywiście można trafić do gwiazd. Także dlatego, że w naszym mieście – Toruniu 550 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik, który potrafił wstrzymać Słońce i ruszyć Ziemię. Piękno Starego Miasta Torunia otacza to co jest wyjątkowe i szczególne w naszym mieście – dobrobyt kultury, wiedzę tych, którzy naukę tworzyli i tworzą nadal, ale także to co szlachetne i ludzkie -postawy braterstwa naszych mieszkanek i mieszkańców z narodem ukraińskim w obliczu toczącej się wojny - powiedział prezydent.

- Bardzo dziękuję, że jesteście Państwo z nami, że przyjechaliście ze swoją miłością do muzyki, że tą miłością do muzyki chcecie trafić do gwiazd i że kopernikański Toruń – Stare Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zaszczycacie swoją obecnością. Serdecznie dziękuję Stowarzyszeniu Miłośników Muzyki Chóralnej Astrolabium za kolejne edycje festiwalu, ale dziękuję przede wszystkim za fantastyczną promocję naszego miasta - dodał prezydent. Szczególne podziękowania otrzymała Krystyna Kłosińska – prezes stowarzyszenia i otrzymała medal pamiątkowy Roku Mikołaja Kopernika przyznawany osobom, instytucjom, które dbają o promocję Wielkiego Torunianina w sposób wyjątkowy.

Więcej o festiwalu: https://www.torun.pl/pl/rusza-musicam-ad-astra

Fot. Sławomir Kowalski


 

 


Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.