Z wizytą u toruńskiej stulatki! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Z wizytą u toruńskiej stulatki!

Miasto
Data publikacji: 29 lutego 2024
Autor: Paula Gałązka
Z wizytą u toruńskiej stulatki!

20 lutego br. Pani Małgorzata Barbara Kruszewska obchodziła 100. urodziny. Z tej okazji, 29 lutego 2024 r. z jubilatką spotkał się Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Pani Małgorzata Barbara Kruszewska urodziła się 20 lutego 1924 roku w Toruniu. Od dziecka wszyscy zwracali się do niej imieniem Barbara, jako Małgorzata funkcjonuje tylko w oficjalnych dokumentach. Jej rodzice to Alojzy Bednarski i Waleria Przybyszewska. Pani Basia miała troje rodzeństwa - starszą siostrę Janinę Urszulę oraz młodszych – Józefa i Teresę. Do wybuchu wojny zdążyła ukończyć 2 klasy Gimnazjum im. Królowej Jadwigi. W czasie II wojny światowej m.in. pracowała przymusowo na dworcu w Wąbrzeźnie (w księgowości).

1 kwietnia 1945 r. wyszła za mąż za Stefana Kruszewskiego. Stefan brał udział w kampanii wrześniowej, dostał się do niewoli rosyjskiej. Szczęśliwie zbiegł i powrócił do Torunia. Działał w organizacji podziemnej „Grunwald”, a potem w Polskiej Armii Powstania. Pracując w warsztacie samochodowym E. Röhra, zajmował się sabotażem, wykonując „naprawy” niemieckiego sprzętu wojskowego.

Pani Małgorzata Barbara urodziła dwoje dzieci – Andrzeja (1946) i Teresę (1954). Zajmowała się wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu.

Od lat 60. do 80. pracowała w Spółdzielni Inwalidów „Odrodzenie” wykonując pracę chałupniczą. Posiadała tzw. trzecią grupę inwalidzką. Od lat 80. do 2013 roku realizowała swoją pasję ogrodniczą uprawiając działkę. W 1998 r. owdowiała. Do czerwca 2019 r. mieszkała sama, zachowując pełną aktywność i samodzielność.  Aktualnie mieszka z córką Teresą.

Jak mówi jej córka, mama wiedzie skromne i proste życie. W jej życiu na pierwszym miejscu jest Bóg. Zawsze interesowała się też polityką. Teraz ma problemy ze wzrokiem więc już nie czyta tak, jak kiedyś. Pani Basia bardzo lubi kwiaty – jednym z najbardziej ulubionych gatunków jest azalia. A taką codzienną przyjemnością jest kawa z ekspresu z likierem.

Pani Małgorzata Barbara ma troje wnuków i pięcioro prawnuków. 

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
  Miasto
  Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
  Miasto, Sport
  23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
  Biznes, Miasto
  Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
 • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
 • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
 • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.