Zakończyliśmy obchody Roku Mikołaja Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zakończyliśmy obchody Roku Mikołaja Kopernika

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 lutego 2024
Autor: Marcin Pryka

Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców - tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego torunianie i odwiedzający miasto goście mogli jeszcze lepiej poznać Jego historię oraz osiągnięcia. 

Po roku świętowania jubileuszu przyszedł czas na zamknięcie obchodów. Z tej okazji między 17 a 19 lutego 2024 r. mieszkańcy oraz odwiedzający Toruń turyści mogli wziąć udział w interesujących wydarzeniach, skierowanych zarówno do najmłodszych, jak i starszych widzów. 

Najmłodsi obejrzeli spektakl pod tytułem „Kocia Szajka i fałszerze pierników” w Teatrze Baj Pomorski. W niedzielę każdy chętny mógł zwiedzić za darmo Dom Kopernika. Wszyscy zwiedzający otrzymali także pamiątkowy gadżet kopernikański. W Centrum Kultury Dwór Artusa odbyło się oprowadzanie kuratorskie po wystawie fotografii Marka Czarneckiego „W gościnie u Kopernika”. Była to niezwykła okazja, żeby poznać tajniki powstania projektu i porozmawiać z jego twórcą.

W poniedziałek 19 lutego 2024 r. na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego torunianie i turyści mogli obejrzeć pokaz z elementami ognia. Uroczysta część zakończenia obchodów połączona z wręczeniem Medali Pamiątkowych Roku Mikołaja Kopernika odbyła się w Sali Mieszczańskiej Ratusza.

To wyróżnienie otrzymało dotychczas 66 osób i instytucji, wśród nich kopernikańskie instytucje Torunia, m.in.: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Specjalistyczny Szpital Miejski, Planetarium, I Liceum Ogólnokształcące, Fabryka Cukiernicza „Kopernik”, Książnica Kopernikańska, klub AZS UMK, Hufiec ZHP Toruń, To-Mi-To czy Biblioteka Uniwersytecka.

Rok Kopernika w Toruniu

To dostojne grono powiększono w trakcie finałowej uroczystości o 11 zasłużonych osób i instytucji. Medale otrzymali: Michał Kłosiński – kierownik Domu Kopernika i opiekun wielu wydarzeń kopernikańskich mijającego roku; Jerzy Rafalski – astronom z toruńskiego Planetarium, którego głos i autorską kreatywność podziwiają od lat wszyscy widzowie planetaryjnych seansów; profesor Jarosław Dumanowski – toruński historyk, odkrywca najstarszej polskiej książki kucharskiej „Kuchmistrzostwo” i pomysłodawca ubiegłorocznej kampanii „Zjedz jak Kopernik”; Koło Przewodników PTTK w Toruniu; Oddział Miejski PTTK w Toruniu; Biuro Turystyczne Copernicana; Klub Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna; Toruński Związek Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej; dr Marek Rubnikowicz – dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu w latach 2007-2020; Krzysztof Młotkowski – założyciel i szef faksymilowego i bibliofilskiego Wydawnictwa „Młotkowski” oraz Towarzystwo Naukowe w Toruniu. Medale wręczyli prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski.

Podczas tegorocznego Dies Natalis Copernici byliśmy świadkami prelekcji Mariusza Knorowskiego „Plakat kopernikański” oraz dyskusji panelowej „Mikołaj Kopernik w plakacie, grafice współczesnej i dizajnie”. Otwarcie wystawy „Plakat kopernikański 550+1” uświetnił koncert Voices of the Cosmos. W trakcie całego spotkania Andrzej Poprostu malował na płótnie mural pt. „Kopernik”. 

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto
  Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
 • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.