Zamachowski z nagrodą Tofifestu | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zamachowski z nagrodą Tofifestu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

Wybitny polski aktor filmowy i teatralny, autor muzyki i tekstów piosenek, Zbigniew Zamachowski został laureatem Złotego Anioła za niepokorność twórczą.

Zbigniew Zamachowski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1985). Jego debiutem filmowym była wspaniała rola Ryśka w „Wielkiej majówce" Krzysztofa Rogulskiego z 1981 r. Za nią przyszły kolejne sukcesy i współpraca z wybitnymi reżyserami. Wystarczy wspomnieć kilka tytułów i nazwisk: „Dekalog X” oraz „Trzy kolory: Biały” Krzysztofa Kieślowskiego, „Ucieczkę z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego, „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego, „Cześć, Tereska” Roberta Glińskiego czy „Pianistę” Romana Polańskiego. W ostatnich latach widzowie mogli podziwiać jego role w filmach młodych reżyserów, aktor grał w „Sweat” Magnusa von Horna, „Nocy w przedszkolu” Rafała Skalskiego i „Tarapatach” Marty Karwowskiej.

Zbigniew Zamachowski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, między innymi Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za osiągnięcia aktorskie w teatrze, filmie i na estradzie (1989). W 1990 roku aktor został uhonorowany Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego. Dwukrotnie otrzymał nagrodę za pierwszoplanowe role męskie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w 1994 za kreację Tomasza Siwka w „Zawróconym” Kazimierza Kutza i w 2006 za rolę Mariana w „Przybyli ułani” Sylwestra Chęcińskiego. W 2002 r. otrzymał Orła – Polską Nagrodę Filmową za rolę Edzia w „Cześć, Tereska” Roberta Glińskiego, dwa lata później wyróżniony został tą samą nagrodą za kreację postaci Jaśka w filmie „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego. Aktora uhonorowano Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2015) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017).

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.