Zmarzlik po raz czwarty! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zmarzlik po raz czwarty!

Miasto, Sport
Data publikacji: 30 września 2023
Autor: Filip Tomasik

Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie. 

Bartosz Zmarzlik czy Fredrik Lindgren? To było najważniejsze pytanie przed rozpoczęciem turnieju o GP Polski w Toruniu. Obu żużlowców dzieliło w klasyfikacji generalnej SGP sześć punktów.

- Czas na najważniejsze rozstrzygnięcia sezonu! Motoarena znów może być szczęśliwa dla polskich kibiców. Trzymamy kciuki za Bartosza Zmarzlika i spółkę oraz za wspaniały sportowy wieczór - powiedział otwierając imprezę prezydent Torunia Michał Zaleski.

Zawodnik ze Skandynawii jako pierwszy zameldował się na torze, dość niespodziewanie tracąc punkty w drugim wyścigu, chwilę później Zmarzlik wprawił toruńską Motoarenę w euforię, bo wygrał trzeci bieg z ogromną przewagą nad rywalami.

Zmarzlik i Lindgren starli się na torze w dziesiątej odsłonie wieczoru. Polak świetnie ruszył spod taśmy i nie dał się zamknąć rywalowi, co wykorzystał Martin Vaculik. Słowak przedzielił dwóch kandydatów do tytułu i znów wychowanek gorzowskiej Stali zyskał psychologiczną przewagę nad konkurentem. Vaculik pretendował zresztą do miana osoby, która skradnie show na Motoarenie. Po czterech startach to właśnie on z 10 punktami na koncie przewodził klasyfikacji zawodów. Pokazywał tym samym, że jest zdeterminowany, by wywalczyć brązowy medal mistrzostw świata.

Bartosz Zmarzlik "trójką" w biegu dziewiętnastym zapewnił sobie wygraną w rundzie zasadniczej, ale nie była to łatwa przeprawa 28-latka, który na dystansie musiał uporać się z Leonem Madsenem i Kimem Nilssonem. Po chwili na wyczyn Polaka odpowiedział Lindgren, który wprawdzie na dystansie dał się wyprzedzić Huckenbeckowi, ale wyprzedził Holdera. W ten sposób Szwed również zameldował się w półfinale.

Do następnej fazy zawodów awansował też Patryk Dudek z 8 punktami, a odpadł startujący z "dziką kartą" Dominik Kubera. Zawodnik Platinum Motoru Lublin zdobył tylko 5 "oczek".

Zmarzlik postawił na skrajnie wewnętrzne pole w pierwszym półfinale. Polak wykorzystał jego potencjał, wygrał start i pewnie pomknął po zwycięstwo. Wywarł tym samym ogromną presję na Lindgrenie, który miał świadomość, że nie tylko musi awansować do wielkiego finału, ale też odnieść w nim zwycięstwo i liczyć na czwartą pozycję polskiego czempiona. Tylko taki rezultat przedłużał nadzieje Szweda na zdobycie tytułu mistrza świata.

Lindgren na wygraną Zmarzlika odpowiedział równie przekonującym zwycięstwem w drugim półfinale i przedłużył swoje szanse na złoto. W finale mieliśmy deja vu - Polak znów postawił na pierwsze pole startowe, a Szwed ustawił się na drugim. Ten ruch okazał się trafiony, bo Zmarzlik atomowo ruszył spod taśmy i po raz czwarty w karierze został mistrzem świata!

 

Brązowy medal mistrzostw świata trafił na konto Vaculika, który pomimo udanej rundy zasadniczej, odpadł z rywalizacji w półfinale. To samo spotkało jednak Holdera, dlatego Słowak mógł cieszyć się z największego sukcesu w karierze. 

Wyniki:

1. Bartosz Zmarzlik - 18 (3,1,3,2,3,3,3) + 1 miejsce w finale
2. Fredrik Lindgren - 15 (2,2,1,3,2,3,2) + 2 miejsce w finale
3. Leon Madsen - 12 (2,3,3,0,1,2,1) + 3 miejsce w finale
4. Patryk Dudek - 10 (3,0,2,1,2,2,0) + 4 miejsce w finale
5. Martin Vaculik - 11 (3,3,2,2,0,1)
6. Robert Lambert - 10 (3,d,0,3,3,1)
7. Jack Holder - 9 (1,3,3,1,1,0)
8. Max Fricke - 8 (1,2,2,3,0,0)
9. Jason Doyle - 8 (2,2,1,2,1)
10. Andrzej Lebiediew - 7 (2,1,1,0,3)
11. Daniel Bewley - 7 (1,0,1,3,2)
12. Kai Huckenbeck - 6 (w,3,0,0,3)
13. Dominik Kubera - 5 (0,1,3,1,0)
14. Mikkel Michelsen - 5 (0,1,2,2,0)
15. Luke Becker - 4 (0,2,0,1,1)
16. Kim Nilsson - 3 (1,0,0,0,2)
17. Mateusz Cierniak - 0 ()
18. Bartłomiej Kowalski - 0 ()

Bieg po biegu:
1. (60,08) Lambert, Lebiediew, Nilsson, Huckenbeck (w)
2. (59,92) Dudek, Lindgren, Fricke, Kubera
3. (59,43) Zmarzlik, Doyle, Bewley, Michelsen
4. (59,79) Vaculik, Madsen, Holder, Becker
5. (59,51) Madsen, Lindgren, Lebiediew, Bewley
6. (59,70) Holder, Doyle, Kubera, Lambert (d)
7. (59,78) Vaculik, Fricke, Michelsen, Nilsson
8. (60,00) Huckenbeck, Becker, Zmarzlik, Dudek
9. (60,15) Kubera, Michelsen, Lebiediew, Becker
10. (59,40) Zmarzlik, Vaculik, Lindgren, Lambert
11. (60,00) Holder, Dudek, Bewley, Nilsson
12. (60,00) Madsen, Fricke, Doyle, Huckenbeck
13. Fricke, Zmarzlik, Holder, Lebiediew
14. (60,00) Lambert, Michelsen, Dudek, Madsen
15. Lindgren, Doyle, Becker, Nilsson
16. (59,80) Bewley, Vaculik, Kubera, Huckenbeck
17. (60,01) Lebiediew, Dudek, Doyle, Vaculik
18. Lambert, Bewley, Becker, Fricke
19. Zmarzlik, Nilsson, Madsen, Kubera
20. (59,96) Huckenbeck, Lindgren, Holder, Michelsen
Półfinał nr 1. Zmarzlik, Dudek, Lambert, Holder
Półfinał nr 2. Lindgren, Madsen, Vaculik, Fricke
Finał. Zmarzlik, Lindgren, Madsen, Dudek

Tekst: Łukasz Kuczera/Sportowe Fakty

Foto: Sławomir Kowalski, zdjęcie Bartosza Zmarzlika z prezydentem Michałem Zaleskim Sławomir Pawenta

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
  Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
 • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
  Miasto
  2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Eko, Inwestycje, Miasto
  Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Sztuka Natury na wyciągnięcie ręki
  Eko, Kultura, Miasto
  Już po raz 16. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą "Sztuka Natury".
 • Miasto
  - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
 • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
 • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
 • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.